Východní pobřeží pevninské části Malajsie zatím není turisticky příliš objevené – oproti západu toho nabízí k vidění méně a s horší dostupností. Co se mu ale musí přiznat, je neuvěřitelné bohatství podmořského života, za kterým se sem každoročně vypraví nemalé množství vodních nadšenců. Dnes představíme jedno z méně známých míst – ostrůvek Kapas.
Populární oblastí jsou zejména ostrovy Perhentiany, Tiomany a Redang, nabízející kompletní servis, luxusní ubytování, potápěčské školy, zkrátka vše potřebné pro pár hodin strávených uprostřed korálového království mezi těmi nejbarevnějšími rybkami i jinými tvory. Finančně to ovšem není nabídka pro každého – letenka z hlavního města či lodní lístek z pobřeží a ubytování může klidně stát víc, než samotný let z Evropy do Malajsie. Pokud byste rádi také do průzračných vod nahlédli, ale nemůžete/nechcete za to utratit poslední pětník naspořený v prasátku (a že ten vám rozhodně stačit nebude), zkuste malý, nenápadný ostrov Kapas, který leží pouhých 30 minut jízdy člunem a v nabídce podvodní podívané není téměř o nic chudší, než jeho vyhlášenější bráškové.
Zelený drahokam uložený v bílé bavlně
Ostrůvek Kapas ve tvaru „couvajícího“ měsíce měří pouhé 2 km na délku a 1 km na šířku. Z většiny je porostlý hustou džunglí, jeho východní pobřeží je převážně skalnaté a špatně přístupné, ovšem západní strana se stala malým rájem na zemi. Celkem osm běloskvoucích pláží lemuje ostrov po celé délce. Jejich světlá barva také dala ostrovu jméno – kapas znamená v malajštině „bavlna“. Pláže jsou odděleny tmavými skalními výběžky, kterých se ale netřeba obávat – přes všechny vede upravený chodník se schody. Někdy působí se svými bílými sloupky jako pěst na oko, někdy ale krásně jemně a romanticky dokresluje celou scenérii. Díky němu se dá délka celého ostrova přejít pěšky asi za 30 minut, ale byla by škoda to jen tak proběhnout…
Chatky, dormy, stany
Vzhledem k velikosti ostrova tu nenajdete žádné velké turistické resorty ani davy hlučných dovolenkářů, a proto není problém se zde ubytovat na několik dní a pobýt v poklidném mořském ráji a zároveň na dosah civilizace. Vybrat si můžete hned z několika nabídek, jako je Qimi Chalet, Kapas Coral Beach Resort, Kapas Island Resort, Captain Longhouse, nebo Turtle Valley, navzdory názvům se ale vždy jedná o větší či menší dřevěné chatky usídlené na písčité rovině, nebo naopak usazené na skalnatém výběžku, vždy samozřejmě v příjemném stínu, na hranici rozpálené pláže a živé džungle. Ubytování v chatkách stojí zhruba od 100 RM (520 Kč) na noc, náhodně se dá najít i trochu levnější, zajišťuje ale poměrně slušné pohodlí (na tomhle ostrově jde především o úkryt před komáry a případně větrák nebo klimatizaci). Určitě je ale dobré si jej předem rezervovat – lidí sem sice nejezdí nějaké závratné davy, ale kapacita ubytování je velmi omezená, a to především o víkendech, kdy sem vyrážejí místní na den nebo dva si zarelaxovat.
Ti, pro které je i toto hodně peněz (jako třeba my, během více než tříleté cesty, kdy bylo potřeba rozumně zvážit a investovat každou korunu), ale mají také šanci si tu užít skvělé chvíle – stačí si vybrat některý ze skromných dormů (sdílených chatek, lůžko za 15 RM (78 Kč), anebo potom kemp, kde je možné bydlet ve stanu – ať už vlastním (5 RM (26 Kč) na osobu), nebo pronajatém (10 RM (52 Kč) na osobu). Kempy jsou situované na jižním konci ostrova – kemp u restaurace Koko, Longsha Campsite (první, nejlépe vybavený a organizovaný) a kemp u resortu Captain Longhouse.
Do moře i do džungle
Dormy a kempy většinou obývají novodobí hippies – dlouhodobí cestovatelé, dobrovolní pracovníci, příležitostní pouliční umělci, a tak je tu o společenský život vždy postaráno. Stejně tak ale není problém jen tak lenošit s knížkou v hamace, rozvalit se na pláž a nechat si sluncem prohřát každý sval, anebo si naopak vypůjčit šnorchlovací výbavu v jakémkoli zařízení (10 – 15 RM (52 – 78 Kč), někde na hodinu, někde na den) a věnovat se tomu nejkrásnějšímu, co tenhle kousek země nabízí. Neuvěřitelné zahrady tvrdých i měkkých korálů obydlené snad vším možným, co se obvykle mezi korály dá potkat, začínají už pouhých několik kroků od pláže – za odlivu může být šnorchlování dokonce nebezpečné. Jsou vlastně vidět i ze břehu – moře nad pásem písčitého dna nabírá křiklavě tyrkysovou barvu, ovšem tam, kde začínají korály, voda rychle tmavne do hluboké modři. To dělá, mimochodem, z ostrova Kapas ohromně fotogenický cíl. Pod vodou můžete spatřit nepřeberné množství korálů – některé vypadají jako skála, jiné jako stromy a keře, další třeba jako ohromné balvany rozházené po dně. Mezi nimi se prohánějí barevné rybky, žluté, modré, duhoví ploskozubci, potkáte klauna, jehlice, také ale velké množství mořských okurek a mořských ježků – takže pozor na to, kam šlapete! Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit zejména krajní pláže – jižní u chatek Turtle Valley Resort, kde by občas měly být k vidění i želvy, a potom předposlední pláž na severu (na tu poslední už se složitěji dostává přelézáním skal), kde jsou vody hlubší, ale plné hejn malých rybek a zase trochu jiného obyvatelstva, než v mělké vodě na jihu. Všechny restaurace a resorty potom nabízejí výletní plavby, ať už jen kolem ostrova, nebo třeba do lokalit vhodnějších pro přístrojové potápění (nedaleko je možné navštívit třeba potopený vrak japonské letadlové lodi z 2. světové války).
Když vás houpání vln přestane bavit a zase byste chvíli měli raději pevnou půdu pod nohama, můžete se vypravit na krátký trek hustou džunglí, napříč ostrovem, na jeho skalnatou východní část. Je to jen malý kousek lesa, takže kdo už někdy viděl opravdovou džungli, asi se z toho na zadek neposadí, ale můžete tu narazit na nejrůznější obyvatele lesa (komáry potkáte každopádně, takže litry repelentu s sebou!) a rozhodně si dáte do těla. Přelézt hřeben ostrova v tropickém horku dá totiž docela zabrat, přestože nejde o velkou vzdálenost. Výhodou je, že se pak můžete vrátit jinou cestou – napříč ostrovem vedou dvě, jedna začíná u Kapas Island Resort, druhá mezi Captain Longhouse a Turtle Valley. Na východním pobřeží ústí obě na stejném místě. Celkový dojem trochu hyzdí akorát vyplavené odpadky v ústí potoka mezi skalami, škoda.
Starosti běžného člověka
A trocha praktických informací na závěr… Aby byl zajištěný veškerý komfort návštěvníků, funguje po ostrově spousta restaurací – některé v rámci ubytovacích zařízení, mnohé ale samostatně. Otevírají se hlavně na večer, i když ty větší fungují po celý den. Ceny jsou tu oproti pevnině hodně našponované, nicméně nabídka ryb a mořských plodů je samozřejmě neodolatelná, a v nejhorším se porce smažené rýže dá sehnat zhruba od 12 RM (62 Kč). Kempy a dormy nabízejí skromné „kuchyňky“ s plynovým vařičem a pár základními kousky nádobí, takže dovezené suroviny, nebo třeba ulovenou rybu si tu můžete sami v klidu připravit. Určitě se ale vyplatí přijet na ostrov s hojnou zásobou nejen jídla, ale hlavně pitné vody – ta se tu prodává také s přirážkou.
No a jak se do tohoto mořského ráje dostanete? Letadlo sem nelétá, ale ani není třeba – ostrůvek leží pouhých 6 km od pobřeží, které je odsud bez problému viditelné (překvapením je, že navzdory jeho blízkosti zde vládnou tak úžasné podvodní podmínky). Na ostrov pendlují několikrát denně rychlé i pomalé čluny společností MGH a Suria Link, odplouvají z přístaviště ve městě Marang, které leží jižně od Kuala Terengganu (pozor, neplést s Merang, který je od Kuala Terengganu na sever a odjíždí odsud lodě na Redang) a staví na několika místech podél pobřeží ostrova Kapas, můžete se tedy domluvit, pokud budete mít předem rezervované ubytování. Z Kuala Terengganu do Marangu se dá dostat autobusem min. jednou do hodiny, dálkový vyjde na cca 10 RM (52 Kč), meziměstský – lokální potom na 2,50 RM (13 Kč). Zpáteční lístek na loď stojí 30 RM (156 Kč), i když někdy je třeba v přístavišti trochu smlouvat (snaží se lístky prodávat za 40 RM (208 Kč), ale stačí říct, že jste domluvení v některém z kempů). Kuala Terengganu má potom pravidelné autobusové i letecké spojení s Kuala Lumpur (autobusy stojí od 43 RM (224 Kč) podle dopravní společnosti).
A nesmí chybět zmínka o počasí. Jelikož se jedná o oblast jihovýchodní Asie, tak to samozřejmě nemůže být jednoduché:-) Východní pobřeží pevninské Malajsie má období sucha a dešťů naopak, než populárnější, západní část – pokud se tedy chcete vyhnout největšímu monzunu (říjen – únor), kdy ostatně Kapas ani není pro turisty přístupný, vydejte se sem třeba na letní dovolenou během května – září. My jsme tu pobývali v květnu a museli jsme počítat s každodenním, odpoledním slejvákem, ale jinak vládlo slunečno a vysoké teploty, ideální pro čistě lenošivou, ničím nerušenou dovolenou:-)
Kapas v kostce:
- Ideální doba pro návštěvu je květen – září, od října do února je naopak ostrov pro návštěvníky zcela uzavřen.
- Přivezte si zásobu hotovosti, na ostrově nejsou žádné bankomaty a nelze platit kartou.
- Nechcete-li se spoléhat na omezené ostrovní zásobování, dovezte si také dostatek pitné vody, jídla, případně alkoholu, který je v zemi s částečnou prohibicí obecně drahý a na ostrově ještě víc.
- Elektřina, mobilní pokrytí, včetně dat, a někdy i wifi je na ostrově k dispozici.
- Nezapomeňte na HODNĚ repelentu. Fakt hodně.
- Potápěčskou/šnorchlovací výbavu vozit nemusíte, dá se půjčit v každém ubytování i restauraci.
- Na všech hlavních plážích a kolem kempů je rozmístěn dostatek popelnic, udržujte, prosím, čistotu a krásu ostrova. Taktéž podvodní scenérie jsou určené jen ke koukání!
Zaujala vás Malajsie, její horké pláže a krásné moře? Plánujete cestu a hledáte zajímavé tipy? Podívejte se na náš další článek o tropickém ráji – Langkawi – malý průvodce po všech jeho zajímavostech…
Podpořte nás kafíčkem!
Jsme rádi, že vám můžeme přinášet obsah, který tvoříme s láskou ve svém volném čase. Provoz tohoto webu však není zcela zdarma a my budeme rádi za vaši podporu!
Pokud nás máte rádi a naše články vás baví, zvažte prosím malý příspěvek na naše virtuální kafíčko. Každý váš finanční příspěvek nám pomáhá udržovat tento web živý a plný inspirace.
Pro podporu můžete navštívit naší stránku na BuyMeACoffee.com. Vaše kafíčko nám dodá energii a zároveň nám bude potěšením, že oceníte naši práci. Děkujeme vám!
Jste-li spíše milovníky divoké přírody a osamocených toulek džunglí, mohly by vás zaujmout národní parky Bornea:
Národní park Bako, perla Bornea a domov nosatých opic
Orangutani v přírodní rezervaci Semenggoh
Národní park Similajau, utajená říše zlatých pláží a krokodýlů na Borneu
Národní park Niah, jeskyně pravěkých lidí a akrobatických sběračů hnízd
Nejčastější dotazy
Kde se nachází ostrov Kapas?
Ostrov Kapas se nachází v Jihočínském moři u východního pobřeží Malajského poloostrova, konkrétně v Terengganském sultanátu, asi 6 km od pobřežního města Marang.
Jak se dostanu na ostrov Kapas?
Na Kapas se dostanete lodí z přístaviště ve městě Marang. Do Marangu se snadno dostanete autobusem z Kuala Terengganu, kam létají letadla z Kuala Lumpur a dalších měst v Malajsii.
Jaké jsou možnosti ubytování na Kapasu?
Na Kapasu najdete různé možnosti ubytování, od jednoduchých kempů a dormů až po komfortnější chatky a resorty. Ceny se liší dle sezóny a standardu.
Je na Kapasu možné platit kartou?
Na ostrově nejsou bankomaty a platba kartou není běžná. Doporučuje se vzít si s sebou dostatek hotovosti.
Co je hlavní atrakcí ostrova Kapas?
Hlavní atrakcí Kapasu je šnorchlování a potápění v korálových zahradách, které se nacházejí v těsné blízkosti pláží. Můžete zde obdivovat pestrobarevné rybky, korály a další mořské živočichy.
Jaké další aktivity se dají na Kapasu podniknout?
Kromě šnorchlování a potápění si můžete užít relaxaci na plážích, procházku džunglí napříč ostrovem, výlet lodí kolem ostrova nebo k blízkým potápěčským lokalitám, například k vraku japonské lodi z druhé světové války.
Je na Kapasu dostupný internet?
Ano, na ostrově je dostupná elektřina, mobilní signál i data a na některých místech i Wi-Fi. Kvalita a dostupnost se však může lišit v závislosti na lokalitě.