Víc než 3 roky na jedné souvislé cestě – nemluvě o mnoha předchozích, i když kratších – dá člověku spoustu poznatků, zkušeností a objevů, které by bylo škoda nesdílet dál. A protože chápeme, že ne každý má čas a chuť se pročítat našimi Deníky (i když tam je informací samozřejmě zdaleka nejvíc), rozhodli jsme se nabídnout také kompaktnější a živější formu – cestovatelské přednášky Povídání (z)cesty. Z časových důvodů (celou cestu bychom nedokázali odvyprávět snad ani za týden:-)) jsme dlouhou cestu rozdělili do několika částí:

1. Velký vandr po zemi z Čech až do Ománu      „již přednášíme“

První část povídání o cestě „Do světa a zase zpátky 2014 -2017, zn. levně“ s podtitulem „Velký vandr“. Vyrážíme plni odhodlání a touhy po objevování a nových setkáních. Při počátečním úprku před příchodem zimy se pohybujeme vlakem, autobusem, pěšky a v největší míře stopem. Spíme převážně pod stanem, jíme z ešusu a koupeme se v potocích. Prostě vandr:-) Zvládneme přitom ale zjistit, že bulharské Rodopy skrývají mnohá tajemství včetně turecké enklávy. Že Turecko je stopařský ráj, kde není problém se vrátit 800 km pro zapomenutou baterku. Na poslední chvíli unikáme přepadení pod Araratem. Poznáváme vynikající gruzínskou kuchyni i hluboké kořeny arménského křesťanství. Utvrzujeme se, že v Íránu, kde může i mrznout, cizince pohostí rodina ortodoxních i vlažných šíitů stejně srdečně. Na vlastní kůži vyzkoušíme, že i „vandráci“ si můžou užít Dubaj, a že ten největší poklad Blízkého východu je Omán, země, kde člověk cítí nespoutanou sílu přírody, laskavost obyvatel a svobodu sebe sama.

Standartní délka přednášky:  2,5 až 3 hodiny
Po dohodě lze připravit samostatné povídání z Íránu či Ománu o zhruba 1,5 hodinové délce.

Nejbližší termíny Povídání (z)cesty:

Uplynulé termíny Povídání (z)cesty:

Čtvrtek 6.12.2018, 19:30 – Hýskov – Spolkové a informační centrum – vstupné dobrovolné  událost –  část přednášky Dubaj na punk a vřelá srdce Ománu
Úterý 24.4.2018, 18:00
– Kladno – ICM Kladno – vstupné dobrovolné  událost

Čtvrtek 26.4.2018, 19:30 – Praha, Karlín – Čajovna Dharmasala – vstupné dobrovolné   událost
Středa 16.5.2018, 19:00 – Praha, Staroměstské náměstí – Skautský institut – vstupné dobrovolné 
 událost
Úterý 22.5.2018, 18:00 – Brandýs nad Labem, Kavárna a tvořílna Dvě vrány – vstupné dobrovolné  událost
Pondělí 28.5.2018, 19:00 – Praha, Kavárna Kampus – vstupné dobrovolné  událost
Neděle 10.6.2018, 18:00 – Dobříš, Čajovna Dobříš – vstupné dobrovolné  událost
Středa 24.10.2018, 18:30 – Praha, kavárna Alibi – vstupné dobrovolné  událost


2. Tři měsíce v Indii – málo nebo moc?      „již přednášíme“

Druhá část povídání o cestě „Do světa a zase zpátky 2014 -2017, zn. levně“ s podtitulem „Tři měsíce v Indii“. Přichází první delší pobyt celé cesty – rovnou 3 měsíce trávíme v Indii! Je to málo nebo moc? Zamilovali jsme si ji nebo zošklivili? Všechno najednou! Indie šokuje všechny naše smysly každý den, znovu a znovu, jeden extrém za druhým. Neskutečná škála barev, chutí, vůní a smradů, tváří, zvyků, šikany cizinců i způsobů, jak se probojovat do vlaku… A právě nejnižší vlakovou třídou, kam si spousta lidí ani nekupuje lístky, protože průvodčí se nenamáhají tudy prodírat, objedeme postupně téměř celý subkontinent. Dostaneme se na nejjižnější cíp Indie, do posvátného Kanyakumari, kde se stýkají 3 světová moře, do muslimského srdce v Hyderabadu i mezi pouštní beduíny Rajastanu. Vykoupeme se na krásných plážích Varkaly, projdeme mezi čajovými plantážemi Munnaru, proplujeme sítí kanálů Alleppey Backwaters, zažijeme „festival chrámových vozů“ Rathothsava i proslulý pestrobarevný svátek Holi. Vyzkoušíme, jestli se dá předávkovat banány, zhlédneme výrazový tanec Kathakali a budeme sledovat spalování mrtvol ve Varanasi. Stejně jako miliarda Indů každý den, i my se naučíme poprat o svoje místo na slunci v tvrdé konkurenci a časem si zvykneme i na to, že v Indii člověk NIKDY a NIKAM nechodí sám:-) 

Standartní délka přednášky:  2 hodiny

Nejbližší termíny Povídání (z)cesty:

 

Uplynulé termíny Povídání (z)cesty:

Pondělí 10.12.2018, 19:00 – Praha, Karlín – Čajovna Dharmasala – vstupné dobrovolné  událost
Čtvrtek 4.10.2018, 18:00
– Kladno, ICM – Kladno – vstupné dobrovolné  událost
Čtvrtek 11.10.2018, 18:00 – 
Praha, Café Kampus – vstupné dobrovolné  událost
Úterý 6.11.2018, 18:30 – 
Praha, Staroměstské náměstí – Skautský institut – vstupné dobrovolné  událost
Čtvrtek 22.11.2018, 18:30 –
Brandýs nad Labem, Kavárna a tvořílna Dvě vrány – vstupné dobrovolné událost
Neděle 2.12.2018, 17:00 –
Dobříš, Čajovna Dobříš – vstupné dobrovolné událost


3. Batůžkaření v jihovýchodní Asii      „připravuje se“

Třetí část povídání o cestě „Do světa a zase zpátky 2014 -2017, zn. levně“ s podtitulem „Batůžkaření v jihovýchodní Asii“. V jihovýchodní Asii vládnou ceny, které i nám, nízkonákladovým cestovatelům, dovolují „vyšší“ standard – guesthousy, lokální jídelny a přesuny (velmi) hromadnou dopravou. Thajsko dává odpočinout zjitřené duši, ale ukáže, jak ošemetné jsou vodní bitvy k oslavám Nového roku. V sousedním Myanmaru dýchá poklidná atmosféra koloniálních časů. Mile nás překvapuje zelený a neturistický severovýchod Kambodže i úspěch při stopování. Následující 3 měsíce projíždíme Vietnam od jihu na sever a obdivujeme divy přírody, pestrost kultur a národů, houževnatost obchodníků a rozličné chutě pokrmů. Tento úsek završuje krátký přejezd Laosu, s objevem jedné z nejstarších čajových plantáží světa, sledováním zástupů mnichů za kuropění a dvoudenní plavbou proti proudu Mekongu.


4. Pod Jižním křížem – Rok na Novém Zélandu + Austrálie      „plánovaná“

5. Přes Asii zpět – Indonésie, Malajsie, Brunej, Čína, Kazachstán      „plánovaná“