Inspirace, rady a tipy

Langkawi – malý průvodce po všech jeho zajímavostech

Langkawi - malý průvodce po všech jeho zajímavostech
Napsal(a) Anča

Souostroví Langkawi v čele se stejnojmenným, největším ostrovem se v posledních letech stalo populární tropickou destinací i mezi Čechy. Míří jich sem každý rok víc a víc, ale naštěstí ostrov není zas tak malý a nabízí toho tolik, že tu na ostatní turisty nemusíte ani moc narážet, pokud po tom vysloveně netoužíte.

My sami jsme ostrov navštívili poprvé na Vánoce 2012, kdy jsme se na jedné z jeho romantických pláží také zasnoubili, a potom jsme se sem vrátili v roce 2015 během více než 3letého, souvislého putování po světě, kdy jsme si tu zahráli na průvodce a krásy ostrova i Asie obecně představili několika členům naší rodiny. A nyní přinášíme podrobný soupis (a popis) všeho zajímavého, co vidět na Langkawi, i vám, široké veřejnosti, hezky přehledně, na jednom místě a v jedné mapce🙂

Poznámka k cenám: Uvedené ceny vstupného by měly být aktuální pro rok 2018 a jsou vždy za dospělou osobu, cena za dětskou vstupenku bývá zhruba o třetinu levnější. Studentské vstupné oficiálně neexistuje, ale důchodcovské ano (většinou polovina dospělého), takže někdy se studenti dají „ukecat“ – místo od místa, člověk od člověka. Malajský ringgit je (v době vydání článku) roven cca 5,30 Kč (aktulizace 07/2024: 4,975 Kč).

1. Hory (gunung) a vyhlídky

Jako každý správný ostrov má i Langkawi několik hor, kopců a vrcholů, z nichž se tomu, kdo se na některý z nich vydrápe, nabídne úchvatný výhled na všechny ostatní vertikální i horizontální zákruty ostrova. A dokonce na Langkawi není ani nutné se někam strašlivě škrábat, na zdejší vršky se dá dostat pohodlnější cestou…

Gunung Machinchang

Skybridge na hoře Gunung Machinchang

Vzdušná procházka (ne)jen pro odvážné na hoře Gunung Machinchang

Hora Machinchang je druhá nejvyšší na ostrově (850 m), ovšem rozhodně č. 1 mezi zdejšími atrakcemi. Aby půvab pohledu z ptačí perspektivy mohlo obdivovat stále více a více lidí (a samozřejmě tu za to nechat nějaký ten ringgit), byla zde v roce 2002 vybudovaná kabinková lanovka. Pyšní se hned několika světovými nej a jízda s ní je sama o sobě nezapomenutelným zážitkem (více v jednom z prvních zápisků z Langkawi). Na vrcholu hory je několik vyhlídkových plošin s mnoha infotabulemi, propojených chodníky, „o patro níž“ potom Sky Bridge – nový (2010) visutý most na jednom pilíři, který procházku za výhledem zpestřuje ještě o trochu adrenalinu.

Vstupné: lanovka: od 33 RM podle balíčku (lanovka + Sky Bridge od 36 RM) (ceny aktualizované k 07/2024)

Web: booking.panoramalangkawi.com
Zobrazit na mapě


Gunung Raya

Rozhledně na nejvyšší hoře ostrova milovníci dalekých výhledů neodolají

Rozhledna na hoře Gunung Raya láká dalekými výhledy

Hora Raya je nejvyšším vrcholem Langkawi a ani ta vás nenechá se na svou špici vláčet pěšky (pokud to sami nevyžadujete). Vede sem silnice – sice záludná, prudká, plná ostrých zatáček, ale pořád je to přístupová cesta, která se dá jednoduše zdolat pronajatým autem, nebo nejlépe na motorce. Po cestě se dá často narazit na tlupu plachých opic hulmanů, varana v trávě vedle silnice, nebo přelétajícího zoborožce. S jednostopým vozidlem je to zároveň asi nejnáročnější trasa na ostrově, jinak se všude jezdí po rovinkách a jen s mírnými zatáčkami, takže půjčení skútru je tu vhodné i pro úplné začátečníky. Na vrcholu Gunung Raya se nachází poloopuštěný hotelový komplex, ale hlavně rozhledna. Z ní je pěkný výhled do okolí, i když některé směry jsou docela zarostlé a celkově je toho z Gunung Machinchang asi vidět víc. Bývalo zde zvykem, že byl pro hosty nahoře stále připravený čaj, který si mohli nalít a vychutnat při posezení na terase nebo v prosklené místnosti.

Vstupné: rozhledna: 10 RM 

Zobrazit na mapě


2. Pláže (pantai)

Jasně, za čím jiným jet do tropů na dovolenou, než za koupačkou v moři? No a na ostrově o ní samozřejmě není nouze… V malajštině se pláž označuje slovem „pantai“ a při pohledu na mapu z toho jasně vyplývá, že většina městeček, kde je možné se ubytovat, má své pláže, podle kterých se jmenují. Nejčastěji doporučovaná bývá Pantai Cenang a Pantai Tengah na jihozápadní straně, ovšem moře je tu hodně mělké a lidí větší koncentrace (a údajně přibývají nové rezorty). Proto vám dnes doporučíme dvě jiné, které si rozhodně zaslouží pozornost.

Tanjung Rhu (Pantai Tanjung Rhu)

Pláž na severu ostrova je jedna z nejkrásnějších a bez davů lidí

Tropický ráj na pláži Tanjung Rhu bez davů

Podle našeho skromného uvážení je to asi nejhezčí mořské koupání na Langkawi. Dlouhá, bílá pláž s jemným pískem, borovým hájkem, restaurací i stánky se všemi plážovými proprietami, které jste si zapomněli a mohli byste potřebovat, odlehlá poloha a tím pádem mnohem méně lidí než na ostatních plážích. Tanjung Rhu patří soukromému rezortu, ale veřejnosti je normálně přístupná, jen se na malé silničce musíte zastavit u recepce a vyplnit souhlas s pravidly rezortu (že budete udržovat pořádek, chovat se zodpovědně, neodnášet nic (mušle) z pláže, apod. – nic, co by běžného návštěvníka nějak omezovalo. Vtipné je, že se to musí podepisovat při každém vjezdu, takže pokud se sem vypravíte víckrát za sebou, budete si za chvíli s hlídačem na recepci tykat:-) Nám mladý Ind prozradil smutnou pravdu, že sám na pláži Tanjung Rhu ještě nikdy nebyl, a to už tu pracuje 2 roky…

Vstupné: zdarma, nutná jen registrace u hlídače na příjezdové cestě

Zobrazit na mapě


Černá pláž (Black Sand Beach, Pantai Pasir Hitam)

Zvláštní pláž mění barvy během roku a je plná balvanů, co vylézají za odlivu

Black Sand Beach – pláž s občas černým pískem a zaoblenými balvany

Pláž s černým pískem se nachází také na severu ostrova nedaleko vesnice Ayer Hangat. Na rozdíl od jiných černých pláží ve světě, které jsou většinou důsledkem sopečné činnosti, zde jde o jiný jev (a ne, není to ani důsledek prokletí mořské panny, které zdejší rybář prý ukradl prsten, ani vypalování rýžových polí z počátku 19. století, aby nemohla sloužil dobyvačným Siamcům). Součástí zdejších hor je totiž zvláštní druh žuly s příměsí černých minerálů, které pravidelné monzunové deště rozpouští a splavují právě na pobřeží, kde pak vznikají nepravidelné vrstvy černého písku. V období sucha tu převládá klasický nazlátlý písek a když do něj vyhloubíte jamku, uvidíte jednotlivé tmavé a světlé vrstvy. A to není jediná zajímavost tohodle místa – pláž je poměrně dlouhá a na jejím západním konci najdete úsek s obrovskými balvany, věkem opracovanými do oblých tvarů. Za přílivu to může být zpestření koupání, ovšem za odlivu… jak kdybyste se přesunuli na nějakou cizí planetu:-)

Vstupné: zdarma

Zobrazit na mapě


3. Vodopády (air terjun)

Jihovýchodní Asie je rájem vodopádů – velkých, malých, širokých, úzkých, modrých, hnědých, zelených… A nejinak je tomu na Langkawi. Tady najdete vodopády menší, ale krásné jako třpytivé drahokamy zasazené do zeleného lůžka okolního pralesu, vysoké a orámované duhou, když na ně po ránu zasvítí slunce, i jeden opravdu hodně vysoký, který se vyplatí navštívit „pod“ i „nad“… Přístup ke všem je zdarma.

Sedm studní (Seven Wells Waterfall, Air Terjun Telaga Tujuh)

Skvělý přírodní akvapark vytvořila voda proudící po skále

Nad vodopádem Telaga Tujuh je skvělá přírodní skluzavka

Vodopád Sedm studní měří přes 90 metrů a je na Langkawi rozhodně nejmajestátnější, především během a těsně po období monzunů (oficiálně duben – říjen, nejvíc ale prší v září a říjnu). Díky své mohutnosti je zcela nepřehlédnutelný, a to odkudkoliv – ať přijedete pod něj, vyšlápnete nad něj, svezete se okolo na zip line, anebo se výhledem na něj budete kochat při jízdě lanovkou na Gunung Machinchang. V tůních pod vodopádem se dá krásně vykoupat, ale mnohem lepší je obětovat pár kapek potu a zdolat dlouhé schody, které vás dovedou nad vodopád. Řeka proudící ze svahů Gunung Machinchang tu ve skále vymlela několik hlubokých tůní, kde se dá koupat, a dokonce mezi nimi po skále sjíždět jako na skluzavce. Jen opatrně u okraje – pád dolů už se stal nejednomu nešťastníkovi osudným.

Zobrazit na mapě


Temurun (Temurun Waterfall, Air Terjun Temurun)

Ranní koupel pod vodopádem Temurun

Vodopád Temurun uprostřed džungle je krásný zejména dopoledne, kdy sem svítí slunce

Na nejvíc severozápadním cípu, kam se dá po silnici dostat, se nachází uprostřed džungle opravdu překrásný vodopád Temurun. Jako třpytivý závoj jemně spadá po skále z výšky 40 m do čisťounké tůně, v níž je dopolední koupel opravdovým osvěžením a potěšením. Jen je potřeba dát pozor na tlupy nenechavých makaků, kteří moc dobře vědí, že sem turisté chodí, a že s sebou nosí dobroty.

Zobrazit na mapě


Durian Perangin (Durian Perangin Waterfall, Air Terjun Durian Perangin)

Vodopád Durian Perangin

Za namáhavé stoupání po schodech čeká jako odměna asi nejchladivější koupel na ostrově – vodopád Durian Perangin

Vodopád se zvláštním názvem není vůbec neznámý – provází jej ukazatelé, velké parkoviště a rodinné altánky podél říčky skotačící mezi balvany v mělkých bazéncích. Fajn je, že většina návštěvníků z řad místních přesně tady skončí, a tak u vodopádu o několik desítek výškových metrů a schodů výš už skoro nikdo není. Skála kolem je mírně sešikmená, tak pozor, aby se tam něco neskutálelo, ale jinak můžete směle vyrazit asi do nejstudenější tůně na ostrově. Slunce na skálu, vodopád, řeku a tůň svítí jen malou část dne, a tak je zde většinu času příjemný chládek.

Zobrazit na mapě


4. Organizované výlety

Jihovýchodní Asie je rájem organizovaných výletů. Je to forma objevování pro ty, kteří se sami nechtějí nebo nemohou namáhat se zařizováním, anebo v některých – například přísně chráněných – oblastech jediná možnost, jak je cizinec může navštívit. Cestovní agentury na Langkawi se předhánějí… no dobře, všechny mají v podstatě stejnou nabídku, ovšem velmi širokou, a je jen na vás, co tu toužíte vidět a užít si. My vám doporučíme dva základní „programy“, které nabízejí poměrně širokou škálu činností a ukazují co možná nejvíce z přírodní krásy souostroví, které je celé chráněnou rezervací.

Island hopping

Moře kolem Langkawi

Výlet po okolních ostrůvcích ukáže nádherné a mělké moře

Plavba lodí mezi několika vybranými ostrůvky má sama o sobě spoustu různých variant – ranní, odpolední, večerní při západu slunce, v různých oblastech, blíž, dál, se šnorchlováním i potápěním, atd. Základní (a jednou z nejlevnějších – od 25 RM) je půldenní výlet se 3 zastávkami:

  • Ostrov těhotné dívky (Pregnant Maiden Island, Pulau Dayang Bunting): druhý největší ostrov po samotném Langkawi je pojmenován jednak podle svého tvaru připomínajícího siluetu ležící těhotné ženy, a také podle legendy, jež praví, že zdejší sladkovodní jezero má kouzelnou moc a po napití z něj otěhotní i ženy, které dříve nemohly. Ať to je pravda nebo ne, faktem zůstává, že jezero uprostřed ostrova je nádherné, hluboké kolem 10 m, chladivé a úžasně čisté. Můžete si sem zajet na samostatný výlet a strávit tu delší dobu, v rámci Island Hoppingu dostanete na přechod hřebínku a koupání v jezeře 1 hodinu. Od roku 2015 se zde platí ještě extra vstupné 5 RM.
  • Ostrov Singa Besar (Pulau Singa Besar): na tomto menším ostrově se nevystupuje, ale jen se zajíždí mezi jeho malé zátočiny, kde žije velké množství mořských orlů a luňáků brahmínských, kteří jsou i symbolem Langkawi. S touhle atrakcí máme trochu morální problém, protože velcí draví ptáci se na ostrovech nemají špatně, nepotřebují přikrmovat, ale lodníci to stejně dělají, aby je nalákali co nejblíže k lodím a turisté si je mohli párkrát vyfotit (nejčastěji mobilem, kde z toho vyleze tak akorát rozmázlá šmouha:-)). Špatně je to, že si divoká zvířata zvykají na snadný přísun potravy a sama přestávají lovit, a pak také fakt, že ze zbytků z restaurací, které jim tu lidé servírují, se mezi hejny mohou šířit nemoci, jak už se to v minulosti několikrát stalo. Takže za nás bychom tato nádherná stvoření klidně šli pozorovat na jakoukoli langkawskou pláž, žijí tu opravdu v hojných počtech.
  • Ostrov Beras Basah (Pulau Beras Basah): malinkatý ostrůvek je koupacím rájem. Bělostná pláž, která lemuje střed porostlý bujnou džunglí. Za cca 10 minut se dá přejít napříč, za 20 minut podélně. Pláž nalevo od příjezdového mola patří chvilkovým koupacím návštěvníkům (hodina času), opačná strana makakům, kteří tam vypadají docela spokojeně, že je lidi neotravují, maximálně se některý zvědavý jedinec přijde podívat zblízka na vaše věci. V moři plavou hejna barevných rybiček a s trochou štěstí se dá spatřit třeba i hvězdice.

Plavba do mangrovového labyrintu

Plavba mezi mangrovy

Mangrovové pobřeží je zcela jedinečný ekosystém, který stojí za podrobnější návštěvu

Severovýchodní pobřeží Langkawi tvoří zvláštní krajina prohlášená samostatným národním parkem Kilim. Zahrnuje jak spoustu maličkých, vápencových ostrůvků, mezi kterými se proplouvá a některé se navštěvují díky svým jeskyním, tak hlavně přímo pobřežní spleť kanálů, říček a potoků, které se vinou mezi bujnými mangrovovými porosty. Mangrovy jsou zvláštní stromy přizpůsobené životu na rozhraní slané a sladké vody, která navíc jejich bohatý kořenový systém pravidelně zaplavuje a zase ustupuje s mořským přílivem a odlivem. Je to unikátní ekosystém s typickými obyvateli, jejichž svět můžete na pár hodin navštívit při půldenním výletu malou loďkou pro cca 10 osob (od 25 RM):

  • Plavba mezi mangrovy: Na tento výlet se vyráží zpravidla ráno, s odlivem, kdy se spletité kořeny čím dál tím více odhalují a na bahnitých březích se batolí velcí krabi, poskakují bizarní lezci a přicházejí sem makakové tohle všechno lovit k jídlu. Ve větvích stromů hlídkují luňáci a orli, sem tam se líně převalí stromová užovka. Mangrovy jsou zkrátka jeden velký, živoucí organismus…
  • Netopýří jeskyně (Bat Cave, Gua Kelawar) – k jeskyni uprostřed mangrovových porostů se dá částečně dostat i po souši, ovšem je i součástí lodního výletu mezi mangrovy. Loďka vás vyloží na molu, kde zaplatíte extra vstupné (1 RM) a za další 1 RM si můžete půjčit reflektor na netopýry. Po dřevěných chodnících se pak prochází několika jeskyněmi, nebo spíš většími tunely, kde stropy opravdu hýří netopýry a zároveň je zde působivá krápníková výzdoba. Dá se tu pozorovat i zvláštní jev zvaný fytokarst, což jsou krápníky porostlé mechy a lišejníky, které jeho růst pomalu, ale jistě stáčejí za světlem.
  • Rybí farma – jednou ze zastávek při plavbě mezi mangrovy je i menší rybí farma, kde chovají v bazéncích různé tvory. Pravděpodobně většina z nich skončí na talíři, ale tady na farmě je možné si je prohlédnout, dotknout se jich, některé nakrmit (třeba malé rejnoky) a něco zajímavého se o nich dozvědět.

5. Kultura

Maličké Langkawi nemůže ani zdaleka obsáhnout celou šíři malajsijské kultury, kterou formovalo a formuje mnoho různých vlivů, ale je příjemné, že spousta z nich se tu dá spatřit. A člověk, který přichází s asijskou kulturou do styku poprvé v životě, si může udělat docela pěkný obrázek. Tady je pár návrhů, které hezky ukazují typickou malajsijskou kulturu:

Chrámy

Buddhistický chrám Wat Koh Wanararm

Na Langkawi (stejně jako v celé Malajsii) funguje pestrý mix náboženství v míru vedle sebe

Malajsie je jedna z největších křižovatek světových náboženství a vždy nás fascinovalo, jak zde dokážou žít v naprostém souladu, bok po boku. V menší míře se dá tento jev pozorovat i na ostrově Langkawi. Kromě tradičních a nejrozšířenějších mešit spíš skromného ražení je tu proto možné navštívit například i buddhistický chrám Wat Koh Wanaram, který má několik svatyní a nádherné zahrady plné soch a altánků k přemítání o smyslu života. Jen o pár kilometrů vedle stojí pak hinduistická svatyně Sri Maha Mariamman Devasthanam. Je postavena a vyzdobena v tamilském (jihoindickém) stylu, takže hýří pestrými barvami a sochy bůžků se na vás smějí ze všech stran. Pokud jste tedy v Asii poprvé a chcete si o neznámých náboženstvích udělat trochu obrázek, určitě tyto dva chrámy navštivte a mimo časy modliteb přidejte i nějakou tu mešitu, určitě nebudete litovat… Do počtu nám chybí už jen kostelík – několik křesťanských svatyní se dá najít ve městě Kuah, ovšem většinou se jedná spíš o síně v nenápadných domech, které najdete spíš podle cedule nad vchodem než podle typického vzhledu kostela.

Vstupné: zdarma

Zobrazit na mapě  Wat Koh Wanaram
Zobrazit na mapě  Sri Maha Mariamman Devasthanam


Muzeum rýže (Muzium Laman Padi)

Muzeum rýže Taman Padi

Na pozemcích muzea jsou udržována políčka v různých fázích růstu rýže

Malé, hodně nenápadné, ale fakt zajímavé je muzeum pěstování rýže na okraji Pantai Cenang. Kdo nikdy nebyl v Asii nebo pěstování rýže neviděl, měl by sem zamířit téměř povinně (vzhledem k významu této plodiny pro polovinu světa), ale i ten, kdo si myslí, že už ho ohledně rýže nemá co překvapit (jako jsme si mysleli sami o sobě), tu může najít nové poznatky. Muzeum má hned několik částí: Jednak je to roztomilá bylinková zahrádka, kde doporučujeme si odchytit některého zaměstnance a on jistě rád představí a ukáže, jak vypadají některé rostlinky, které od nás známe maximálně jako namletý prášek. Nejpřínosnější je samozřejmě samotná budova muzea, ve které najdete asi úplně všechno, co si k tomuhle tématu dokážete představit – nástroje, nářadí, fotky lidí ve všech obdobích pěstování rýže – při setí, rozsazování, při sklizni (tu jsme mimochodem zažili asi v nejkrásnějším rozsahu při putování severním Vietnamem), popisy věcí i činností vždy v malajštině a angličtině. Nechybí různé mapky, plánky a nákresy. Nakonec byste se měli podívat ještě jednou ven a projít se po pozemcích, které k muzeu přiléhají – všechno jsou samozřejmě rýžová políčka. Největší plocha slouží k samotné obživě, ale na malých vedlejších políčkách se udržuje rýže tak, abyste mohli vidět vždy několik různých stádií najednou. Po sklizni tu – tak jako na mnoha jiných místech ostrova – mají na poli uvázané vodní buvoly, kteří se popásají na vysokém, rýžovém strništi.

Vstupné: 5 RM 

☕ Podpořte nás kafíčkem!
BuyMeACoffee.com

Jsme rádi, že vám můžeme přinášet obsah, který tvoříme s láskou ve svém volném čase. Provoz tohoto webu však není zcela zdarma a my budeme rádi za vaši podporu!

Pokud nás máte rádi a naše články vás baví, zvažte prosím malý příspěvek na naše virtuální kafíčko. Každý váš finanční příspěvek nám pomáhá udržovat tento web živý a plný inspirace.

Pro podporu můžete navštívit naší stránku na BuyMeACoffee.com. Vaše kafíčko nám dodá energii a zároveň nám bude potěšením, že oceníte naši práci. Děkujeme vám!

Zobrazit na mapě


Skanzen – hrobka Mahsuri (Makam Mahsuri)

Tradiční malajský venkovský dům

Muzeum – skanzen, založený na legendě o dívce Mahsuri, ukazuje prvky tradičního života, který existuje na mnoha místech dodnes

Místo, které je mezi bílými turisty méně známé a narazíte tu hlavně na domácí návštěvníky, ale rozhodně by nemělo uniknout vaší pozornosti. Mahsuri je významnou postavou langkawských dějin, velmi oblíbenou a uctívanou princeznou (více o ní v deníkovém zápisku). Kdysi žila ve vesnici Mawar, kde dnes najdete jednak její hrobku, ale především atraktivně upravené muzeum, nebo spíš takový skanzen langkawské kultury. Můžete zde navštívit původní dřevěné domy, ve kterých se v mnoha částech jihovýchodní Asie žije dodnes (zajímavou sbírku domů z různých států Malajsie i sousedních zemí můžete vidět také ve Skanzenu Little Malaysia nedaleko Melaky), čekají na vás figuríny v dobovém oblečení, se šperky a zbraněmi a dokonce i živí lidé, představující tradiční zvyky jako loutkové, stínové divadlo, nebo hru na tradiční nástroj keromong.

Vstupné: 15 RM

Zobrazit na mapě


6. Ostatní zajímavosti Langkawi – nezařaditelné

Nestačil vám dosavadní výčet? Tak pokračujeme – Langkawi má ještě pár zajímavostí, které se nám do předchozích kategorií sice nevešly, ale byla by škoda je nezmínit.

Mořský svět Underwater World

Underwater World v Pantai Cenang

Underwater World v Pantai Cenang je skvělou alternativou pro zamračený den

Jednou z populárních atrakcí je i mořský svět v městečku Pantai Cenang. V porovnání s podobnými atrakcemi jinde na světě je tohle „mořské akvárium“ spíš menší, ale pokud jste nikdy v žádném jiném nebyli, běžte se tam podívat – čekají tu žraloci, manty, želvy, barevné rybičky korálových útesů i tajemné medúzy, živoucí fosílie a největší sladkovodní ryby arapaimy i roztomilí mořští koníčci a mnoho dalšího. Pokud by vás snad na chvíli přestaly ryby bavit, můžete si odpočinout v ptačí džungli s papoušky nebo pozorováním legračních tučňáků. A kdyby nic jiného, tak Mořský svět je skvělou variantou ve vašem programu, pokud by náhodou přišel nějaký ten upršený den🙂

Vstupné: 62 RM (aktualizováno k 07/2024)

Web: https://underwaterworldlangkawi.my/
Zobrazit na mapě


Krokodýlí park

Krmení dravé zvěře

V krokodýlím parku se dravci většinou jen povalují, ale během krmení jsou neúprosní

Po cestě k vodopádu Temurun se nachází docela známá krokodýlí farma. Chovají zde údajně kolem 1000 kusů několika různých druhů a různého stáří. Malé zubaté ještěrky jsou na první pohled docela roztomilé, ovšem od 3metrových zabijáků je lepší se držet v uctivé vzdálenosti. Zvlášť když vám při krmení ukážou, že pro ně není problém vyskočit z místa ve vodě klidně 2 m vysoko.

Vstupné: od 40 RM (aktualizováno k 07/2024, park se zřejmě výrazně rozrostl:-))

Web: http://www.crocodileadventureland.com/ (jen pozor, malajsijské webové stránky často vypadají o dost lépe, než realita)
Zobrazit na mapě


Kuah

Symbol ostrova vítá nově příchozí

Mořský orel, kterých žije na Langkawi velké množství, stojí přímo u přístavu

Kuah je hlavní a největší město ostrova, najdete tu většinu občanské vybavenosti. Respektive pokud něco nenajdete tady, budete muset pravděpodobně na pevninu:-) Je tu přístav trajektů, které spojují Langkawi se zbytkem země (Kuala Perlis, Kuala Kedah, Satun v Thajsku) i sousedním ostrovem Penang. Hlavní zdejší turistickou atrakcí je obrovská socha mořského orla (respektive luňáka brahmínského – více o rozdílech si přečtěte v dalším článku), který je symbolem Langkawi – nejenom, že jich na zdejším souostroví žije velké množství, ale také název ostrova znamená v malajštině „hnědý orel“. Prostranství kolem sochy se nazývá Eagle Square (Dataran Lang). Další populární atrakcí ve městě je potom nedaleký Park Legend (Taman Lagenda), rozkládající se na nábřeží zálivu, kde můžete vidět barevné sochy z různých malajských legend a pohádek, včetně anglických vysvětlivek (vstupné: 5 RM).

Zobrazit na mapě


Nightmarket

V Malajsii jsou večerní trhy naprostou samozřejmostí, a tak ani na Langkawi, kde se turisté většinou stravují po restauracích, nesmějí chybět. Přeci jenom, kromě turistů tu stále žije i mnoho místních, trvalých obyvatel, a i ti potřebují někde nakupovat. Pro cizince je to potom skvělá, a přitom nenásilná ukázka typické asijské kultury, formy stravování a v neposlední řadě i zdejší kuchyně. Ostatně neuvěřitelná etnická pestrost Malajsie se odráží i v jejích pokrmech, a tak tu můžete vyzkoušet čínské nudle, indické placky, nebo třeba indonéské balíčky rýže s ostrou omáčkou v banánovém listu (nasi lemak).

Na Langkawi funguje něco jako putovní nightmarket – každý den se koná na jiném místě ostrova. Své chutné pokrmy zde prodávají vždy lidé z dané lokality, ale mnoho stánků se přesouvá s trhem a najdete je tam každý den, ať je to kdekoliv:-) Budete-li mít příležitost, určitě se běžte na trh podívat – nakoupíte tu čerstvě připravené jídlo (nudle, rýže, smaženky, samosy, maso na špejli i fritované, hamburgery), výborné chlazené nápoje z ohromných nádob plných ledu, nebo čerstvé ovoce, o dost levnější než v malých obchůdcích v turistických oblastech (případně i čerstvé ryby a mořskou havěť, pokud byste měli možnost vlastního grilu, třeba). Naším tipem na lehké, levné a chutné menu je murtabak + mango sticky rice + šťáva z cukrové třtiny;-)

Kde se konají večerní trhy (zpravidla mezi 17. a 22. hodinou):

  • Pondělí: Ulu Melaka Nightmarket
  • Úterý: Kedawang Market
  • Středa: Kuah Night Market
  • Čtvrtek: Temoyong Night Market (Pantai Cenang)
  • Pátek: Air Hangat Night Market (Padang Lalang)
  • Sobota: Kuah Night Market
  • Neděle: Padang Matsirat Night Market

Zobrazit na mapě všechny trhy


7. Další tipy na Langkawi – z doslechu

No a abychom byli trochu konkurenceschopní, zahrneme do seznamu míst, která jsme navštívili a vyzkoušeli na vlastní kůži a i pár takových, která figurují v žebříčcích atrakcí, ale my jsme je osobně z různých důvodů vynechali.

Jeskyně legend (Gua Cerita) – na severu ostrova se dá v rámci organizovaného výletu na lodi navštívit asi největší jeskyně na ostrově, součást geoparku Kilim.

Wildlife Park a Bird Paradise – zoologická a ptačí park, kde je možné vidět některé neobvyklé druhy, ovšem podle recenzí není prostředí, kde zvířata žijí, moc hezké. My máme raději zvířata ve volné přírodě, proto jsme si tuto podívanou nechali ujít (ale třeba ptačí park, mnohem větší, ale taky občas s nic moc podmínkami, jsme navštívili v Kuala Lumpur). Více info o parku najdete na jeho webu, vstupné: od 40 RM (aktualizováno k 07/2024)

Ayer Hangat – lázně se slanou, horkou vodou, která pramení v přírodě, je údajně jedna ze tří na celém světě, bohužel se k ní ale místní podle toho moc nechovají, a tak lázně doporučit nemůžeme zejména kvůli zanedbané hygieně. Dají se tu absolvovat různé „spa“ balíčky s masážemi, za celkem vysoké ceny, anebo zaplatit 5 RM a moct si vykoupat nohy ve venkovních horkých fontánách.

Zip line – v posledních letech všude po světě rostou zip liny jako houby po dešti. Langkawi jde s dobou, a tak ani zde zip lina samozřejmě nesmí chybět. Můžete se na ní projet nad vodopádem Sedm studní, ale podmínky a cenu si budete muset zjistit sami…:-)

No a aby váš pobyt na nádherném, tropickém Langkawi dostal tu pořádnou šťávu a aby naše české pivařské choutky nevyšly ze cviku, tak nezapomeňte navštívit některý z duty free shopů. Ačkoli v muslimské Malajsii vládne částečná prohibice, tak Langkawi je bezcelní a turistickou zónou, takže alkohol a cigarety tu seženete snadno a opravdu levně:-) Všechno pro perfektní dovolenou je tedy připraveno, informace máte, mapu níže a pivo už se vám chladí, tak hurá do tropů!;-)

A abyste to měli ještě jednodušší, ještě přidáme drobnou radu k ubytování. Nejčastěji se pro prázdninový pobyt využívají ubytování v Pantai Cenang, kde je rovnou po ruce pěkná pláž. Kdo by chtěl naopak zůstat víc ve víru města anebo blíž přístavu, který ostrov spojuje s pevninou, může si vybrat i z mnoha ubytování v Kuahu.  

Časté přeháňky a rýžová pole - neodolatelná kombinace

Když příroda maluje…

Zaujala vás Malajsie, její horké pláže a krásné moře? Plánujete cestu a hledáte zajímavé tipy? Podívejte se na náš další článek o tropickém ráji – Kapas – malý ostrov s velkou korálovou zahradou

Jste-li spíše milovníky divoké přírody a osamocených toulek džunglí, mohly by vás zaujmout národní parky Bornea:
Národní park Bako, perla Bornea a domov nosatých opic
Orangutani v přírodní rezervaci Semenggoh
Národní park Similajau, utajená říše zlatých pláží a krokodýlů na Borneu
Národní park Niah, jeskyně pravěkých lidí a akrobatických sběračů hnízd

Jak se ti líbil článek?
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (11 votes, average: 4,45 out of 5)
Loading...

Pokud se vám tento článek líbil a byl užitečný při plánování nebo cestování, budeme moc rádi, když ho pomůžete šířit dál sdílením na svých sociálních sítích

11 komentáře

  • Krásně napsané, chystáme se začátkem dubna, vaše informace určitě využijeme a jsem moc ráda že jsem Vaše rady našla ,díky Vám zase jedna krásná a aktivní dovolená.

    • Moc děkujeme za milá slova, pro nás je největší odměnou, že naše informace pomohou někomu dalšímu. Užijte si pobyt!

  • Dobrý den,
    ještě jednou moc děkujeme za tipy. Velkou část itineráře na Langkawi jsme dali podle Vás, včetně tipy, které jsou pro turisty dost neznámé. Děkujeme, pro nás jedna z nejlepších dovolených. Malajsie je nádherná.

    • To jsme rádi, že se vám naše poznatky hodily, a že jste si pobyt na tomto krásném místě užili.

  • Hezký článek, přesně takový jsem hledal.

    Minulý rok jsme byli na Ko Lantě a letos se jsme se chtěli za se zajet do Andamaského moře a Langkawi jsem měl v hledáčku.

    Tak letos v listopadu zkusíme Langkawi

    • Děkujeme za pochvalu a přejeme šťastnou cestu! Budeme rádi, když nám pak dáš třeba vědět, co se za těch 7 let změnilo 😉

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..