Inspirace, rady a tipy

Jak na to? – Boj o IRD číslo na Novém Zélandu

Napsal(a) Anča

Jako každý nově příchozí, který chce na Novém Zélandu nejen cestovat, ale občas i využít svého Working Holiday víza a něco si přivydělat, jsme i my museli vstoupit do zdejšího systému. Ono totiž to, že vízum člověk dostane (a že to není úplně jednoduché), je jen začátek protivné administrativy.

Pokud chce člověk na Zélandu pracovat, musí mít přidělené tzv. IRD číslo (něco jako rodné číslo u nás). To se do letošního podzimu dalo zařídit jednoduše na poště, stejně jako následně bankovní účet, který se hodil pro posílání výplaty, ale oficiálně snad povinný nebyl. Nově je ale již k žádosti o IRD nutné doložit potvrzení o funkčním účtu u zélandské banky. K tomu, aby vám na Zélandu banka založila běžný účet, potřebuje od vás doklad o pevné zélandské adrese, kterou ale vy, jako nově příchozí, samozřejmě nemáte (pokud si hned nepronajmete byt/pokoj). Některým bankám/bankéřům stačí i potvrzení z hostelu, kde se ubytujete, ovšem to není nikdy jisté. Jak jsme tak z internetových diskuzí pochopili, tak zkrátka záleží, na jakou pobočku a na jakého člověka narazíte. Takže vlastně všechny „dobré“ rady z uplynulých měsíců, které jsme na internetu pečlivě nastudovali, nám byly na nic:-)

I my jsme si mysleli, že všechno vyřídíme pomalu cestou z letiště, informace jsme načtené měli, doklady, které šly, jsme si připravili, a stejně nám to ve výsledku bylo naprd, s bankou i Inland Revenue úřadem jsme se prali dohromady 5 dní, než nám bylo umožněno požádat o IRD číslo. Nebudeme zdlouhavě popisovat, s čím vším nás odmítli, ale to, co nám nakonec vlastně stačilo, by bývalo nebylo tak obtížné sehnat mnohem rychleji, kdybychom věděli předem, kam jít a co chtít. Proto zde stručně popíšeme postup, jaký by býval byl ideální cestou v našem případě, a třeba to někomu pomůže, přeci jen Zéland je stále více v oblibě. Podotýkám, že všechno zařizujeme ve městě Christchurch a jako „bezdomovci“ – nechtěli jsme si zde hledat ani pronájem, ani bydlet v předraženém hostelu/backpackeru, jen vyřídit formality, sehnat auto a frčet jinam.

 1. Bankovní účet – k jeho založení by měl správně stačit jen doklad totožnosti (proof of identity = pas) a doklad bydliště (proof of address = vyúčtování služeb, nájemní smlouva, registrace od doktora, atd., někde uznávají a někde neuznávají potvrzení z hostelu). S pasem by problém nebyl, horší byl proof of address. V Kiwi bank (ve vícero pobočkách) chtěli striktně jenom nájemní smlouvu nebo vyúčtování služeb na naše jméno. V ANZ bank uznávali i potvrzení z hostelu (ovšem záleží na hostelu, kolik nocí tam musíte zaplatit, aby vám ho vystavili a zřejmě záleží i na pracovníkovi banky, zda mu to bude stačit), nám nakonec dali papír k vyplnění. Toto potvrzení měl vyplnit náš známý (bydlíme tu přes Couchsurfing), který je buď klientem ANZ, a potom tam stačí napsat jeho klientské číslo, anebo není a musí dodat de facto svůj proof of address, tedy nájemní smlouvu nebo vyúčtování služeb. Zní to složitěji, než to ve skutečnosti je – stačilo nám najít někoho, kdo má účet u ANZ a bude ochotný nám potvrzení vyplnit.

Dokument z ANZ Bank, který slouží jako uznatelný doklad bydliště. Musí ho vyplnit osoba, která (ideálně) má také účet u ANZ Bank.

 1. Potvrzení o plně funkčním bankovním účtu – tento dokument je potřeba přiložit k žádosti o IRD. Buďto to může být přímo dokument se jménem, číslem účtu a prohlášením, že účet je plně funkční a odpovídá zákonu proti praní peněz, anebo výpis z účtu s několika operacemi (vklady a výběry různých částek). Na pobočce na Colombo Street (v centru) nám bankéř řekl, že dané potvrzení je proti zákonu a žádná banka nám ho nevystaví. To byl vysloveně znalý a ochotný člověk… Pořídili jsme tedy výpis, jenomže ten zase nestačil úřednici na IR, a tak jsme zašli na nejbližší pobočku ANZ (také na Colombo, ale mnohem jižněji, blok od úřadu IR), kde nám ho vystavili okamžitě, jen jsme řekli Hello. Jak už jsme psali výš…záleží na osobě a na pobočce…

(fotku tohoto potvrzení jsme bohužel nestihli pořídit, ale vypadá podobně jako potvrzení adresy…. To whom it may concern…. I confirm, that… + text o tom, že má dotyčný založen plně funkční účet, odpovídající zákonu proti praní peněz)

 1. IRD na pobočce Inland Revenue – je nutné vyplnit žádost (ke stažení na webu nebo k dostání přímo na úřadě), dodat pas, dopis z banky, vízum, doklad s rodným číslem (my ukazovali českou občanku). Kopie není třeba mít předem, úředník si je okopíruje. Bylo nám řečeno, že proces bude hotový za 5 – 10 pracovních dní, ale po 3 dnech si můžeme zkusit zavolat:-)
 1. IRD po telefonu – nakonec nám zavolali už následující den po podání žádosti a provedli jsme vtipný hovor s nastavováním nějakého hlasového přístupu, kde jsme 3x za sebou museli zopakovat své IRD, datum narození a telefonní číslo. O tom jsme nikde předem nečetli, tak to tu pro úplnost uvádíme také:-)

 

Takže, ještě jednou shrnutí, jak nejjednodušeji projít celým procesem v Christchurch (prosinec 2015), když nejste nikde oficiálně ubytovaní (hostel, pronájem):

☕ Podpořte nás kafíčkem!
BuyMeACoffee.com

Jsme rádi, že vám můžeme přinášet obsah, který tvoříme s láskou ve svém volném čase. Provoz tohoto webu však není zcela zdarma a my budeme rádi za vaši podporu!

Pokud nás máte rádi a naše články vás baví, zvažte prosím malý příspěvek na naše virtuální kafíčko. Každý váš finanční příspěvek nám pomáhá udržovat tento web živý a plný inspirace.

Pro podporu můžete navštívit naší stránku na BuyMeACoffee.com. Vaše kafíčko nám dodá energii a zároveň nám bude potěšením, že oceníte naši práci. Děkujeme vám!

 • (Obstarat si potvrzení adresy z hostelu)/Najít si osobu s účtem u ANZ + vyzvednout na pobočce ANZ formulář, který tato osoba vyplní.
 • V pobočce ANZ založit účet a nechat si potvrdit jeho plnou funkčnost – doporučujeme pobočku na Colombo Street 385, kde vědí hned, o co jde (a je nejblíž k Inland Revenue).
 • Na úřad Inland Revenue (Durham Street 39) donést žádost (nebo vyplnit na místě – pomůžou s nejasnostmi) + pas + potvrzení z banky + vízum + doklad s rodným číslem.
 • Počkat 5 – 10 pracovních dní na zaslání IRD poštou, zavolat se o něj dá už po 3 dnech, podle informace od úředníků. Klidně je ale možné to zkusit už druhý den, respektive nám volali sami.

A kdyby to náhodou někdo googlil anglicky, tak ve zkratce:-)

How to get an IRD number in Christchurch (December 2015), when you are not officialy accommodated (hostel or tenancy):

 • (Get an confirmation from hostel as a proof of address)/Find a person with ANZ bank account + get a form from any ANZ branch which will be filled by this person (as shown on photo).
 • Open an account in ANZ bank and let make a confirmation letter about it´s fully function – we can recommend a branch on 385 Colombo Street, because they know, what´s going on (and is the closest one to Inland Revenue office).
 • Bring all documents to Inland Revenue (39 Durham Street) – application form (possible to print it there) + passport + bank confirmation letter + visa + any document with a personal number (like local ID).
 • Wait for 5 – 10 working days, but can try to call after three. Finally we´ve got a call just one day after applying and our IRD were done.
Jak se ti líbil článek?
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..