Itálie 2020

Situace s dovolenými v roce 2020 byla všelijaká a plány, které si člověk dělal dlouho dopředu, mohl vzít a hodit do koše. To vše kvůli moderní hrozbě jménem koronavirus a především panice, kterou jeho šíření ve společnosti vyvolalo, plus opatření vlády i ostatních států jako zákazy vycestování, povinnost se po příjezdu z určitých zemí nechat otestovat, zákaz vstupu občanů některých zemí, atd. A tak dva měsíce kolem Vánoc, které jsme plánovali strávit s ročním dítětem v jihovýchodní Asii, pro letošek padly, a nám nezbylo než si vymyslet aspoň letní dovolenou, aby se Petík v práci úplně nezcvokl.

Nejmladší člen našeho zcestovatelského týmu se zatím jevil na výletech spokojený, a tak jsme se rozhodli vyzkoušet jeho odolnost na delší dobu. Do auta jsme už na jaře pořídili malou, ale vysoce praktickou vestavbu (www.luzkovauprava.cz), která se pěkně rozloží na pohodlnou postel, a nejdřív vyrazili na začátku prázdnin na testovací roadtrip Morava a Slovensko 2020. 10 dní jsme ve zdraví přežili (a užili), a tak jsme se začali těšit na tři týdny, které jsme chtěli strávit koncem prázdnin na Balkánu, pravděpodobně s Srbsku a Severní Makedonii (nebo okolí), kde se nám vloni moc líbilo. Bohužel se jednotlivé země začaly po lehkém uvolnění zase zavírat, až se v srpnu dalo bez omezení vycestovat jen do několika málo evropských destinací. Pro nás připadalo v úvahu Polsko, Chorvatsko, Itálie, Francie. Následovala úvaha: Polsko je moc obyč, známe ho; Chorvatsko z principu odmítáme, hlavně kvůli jejich přístupu k wildcampingu; Francie by byla fajn, ale už je to dost daleko – no a tak se nám celkem jasně vyrýsovala Itálie 2020:-)

Konečné rozhodnutí padlo asi týden před odjezdem, takže plánování bylo hektické, zcela nedostatečné a museli jsme ho většinu dohánět už na cestě, po večerech, s nosy nalepenými na mobilech, když Kuba usnul. A na programu se to podepsalo, i když myslím, že na tu bídu jsme to ještě zvládli celkem dobře. Celá cesta by se dala rozdělit na tři (plus mínus) části – první týden jsme strávili v Dolomitech a užívali si výhledy na skalnaté štíty a tyrkysová jezera; druhý týden jsme věnovali divokému Ligurskému pobřeží, průzkumu Janova a souměstí Cinque Terre a na třetí týden jsme se uklidili do Toskánska, kde jsme si nenechali ujít ani návštěvu San Marina, abychom si mohli „odškrtnout“ poznání nového státu. Správně by se tedy akce měla jmenovat Itálie a San Marino 2020:-)

Projeli jsme hned několik italských regionů a celkový dojem nás mile překvapil. Jaká opravdu byla Itálie 2020? Pojďte nakouknout do deníků a dozvíte se, jak se nám kde líbilo, ale poskytneme i objektivní a praktické informace k místům, která jsme cestou navštívili.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..