Balkán 2022

Kdo nás trochu znáte nebo sledujete, víte, že „slow traveling“, jak se dnes říká, je naše vášeň. Nehnat se jen za odškrtáváním turistických atrakcí, užívat si přítomný okamžik, mít možnost se zastavit na místě, kde se nám líbí, mít čas pozorovat a zapojit se do místního života, poznat cizí země, ne jenom je prosvištět a vidět z okna rychlíku… Thajsko, Austrálie, Indie, Balkán – kde je jen libo.

Jenže kolikrát za život si člověk může dovolit opustit zaměstnání, hodit všechno za hlavu a žít si “on the road“? No… jednou určitě jo, dokud je mladý, nezávislý na kariéře, majetku nebo rodině. Však jsme si to taky vyzkoušeli, když jsme se vydali v roce 2014 Do světa, Pod Jižní kříž A zase zpět. Do vlasti jsme se vrátili po víc než 3 letech s myšlenkou, že něco takového už se nám může jen těžko povést, zvlášť když v nejbližších letech plánujeme založit rodinu.

A vida, paradoxně právě díky rodině se taková příležitost najednou naskytla. Pravda, museli jsme si počkat dva roky, až se zjistí, co je ten koronavirus vlastně zač a jak se k němu postavit, ale aspoň jsme si zatím trochu zvykli na cestování ve třech (třeba na výpravách Itálie 2020, Rumunsko a Bulharsko 2021, Itálie 2021 a mnoha dalších krátkých či delších výjezdech), a také jsme měli čas zjistit, jak rodičovskou dovolenou využít opravdu jako dovolenou. O tom, že na ni mohou jít oba rodiče najednou, se totiž moc nemluví, a dokonce ani na odpovědných místech neví. Komplexní informace se proto pokusíme co nejdříve sepsat do extra článku;-)

Plány na to, jak využít více než půlroční volno, se dost měnily v závislosti na aktuální situaci kolem covidu, války a cen ropy. A ve chvíli, kdy sepisuji tenhle malý úvodník, ještě stále nejsou úplně kompletní a jasné. Zatím víme skoro jistě, že spácháme víc cest, a že první z nich povede na Balkán, hlavně do jeho západní poloviny, kterou zatím příliš neznáme. Největšími lákadly jsou pro nás Bosna a Hercegovina, Albánie a severní Řecko, ale vytipované a vytoužené zastávky máme i v Chorvatsku nebo Černé Hoře, a klidně by mohlo dojít i na Severní Makedonii, kterou jsme si zamilovali, když se ten náš prďola ještě nosil v břiše🙂

Rychlý souhrn po návratu:

Souhrn cesty

Souhrn cesty

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..