Malajsie, Singapur, Thajsko 2012/13

Po dvou letech, kdy jsme Vánoce oslavili spořádaně v České republice, jsme se rozhodli vrátit zase jednou do jihovýchodní Asie. Tentokrát padla volba na dalšího thajského souseda, poměrně vyspělou Malajsii, která nás okouzlila nejen svou roztomilou asijskou verzí islámu, ale především úžasným mixem národností a kultur. Dokonale se tu totiž mísí lidé, kultura, zvyky i jídlo zejména z Číny a Indie, také ale původní malajské, nebo thajské, jakožto od nejbližšího souseda. Vzhledem k tomu, že kromě hlavní destinace jsme navštívili krátce také okolní státy, roztáhla se nakonec celá akce do podoby Malajsie, Singapur a Thajsko.

Vzhledem k monzunovému období na malajském východním pobřeží jsme objevovali hlavně západ: podívali jsme se například na romantický ostrov Lankgkawi, který je celý národním geoparkem, i na plnohodnotně obydlený ostrov Penang, kde může člověk zažít ten fantastický mix kultur na ploše jednoho města. Vyjeli jsme do zelených horských svahů Cameron Highlands za nekonečnými čajovými plantážemi i jahodovými farmami (a taky se trošku zchladit), ale pak se zase rychle vrátili do tepla hlavního města Kuala Lumpur, které snad nikdy nespí a tepe životem non stop. O něco poklidnější pak byla koloniální Melaka, kde si člověk díky pozůstatkům po Evropanech připadá chvíli jako v Holandsku, za chvíli zase jako v Portugalsku.

Dostali jsme se až na úplný jih pevninské Malajsie, do města Johor Bahru, odkud jsme podnikli aspoň jednodenní expedici do zbytečně předraženého Singapuru. Mix moderních staveb v Marina Bay a staré čínské a indické čtvrti byl zajímavý, jen lidé nám tam přišli už moc robotičtí (tak trochu orwellovský svět). Na závěr pobytu, při návratu do Bangkoku, jsme si střihli ještě jeden ostrov, půvabný a klidný Ko Lanta na jihu Thajska, kde jsme si užili tu “válecí” dovolenou, ale motorkou objeli i přírodní skvosty ostrova.

Akce s názvem Malajsie, Singapur a Thajsko pro nás zůstane asi tou nejvíce romantickou, už jen proto, že jsme se z ní vrátili jako snoubenci:-)