Malajsie
Oficiální název: Malajsie
Hlavní město: Kuala Lumpur
Měna: Malajsijský ringgit (MYR)
Státní zřízení: federativní volená konstituční monarchie
Jazyk: malajština
Náboženství: islám, budhismus, taoismus, hinduismus, křesťanství
Telefonní předvolba: +60
Národní doména: .my
Kód země: MY

Malajsie je moderním a vyspělým státem jihovýchodní Asie, skládajícím se ze 13 federativních států, které se pravidelně střídají ve vládě nad celou zemí. Hlavou celku však zůstává malajsijský král. Země jednoduchá na cestování a vhodná i pro méně dobrodružné povahy dychtící poznat východoasijskou kulturu.

A že zrovna v Malajsii je možné těch kultur poznat hned několik najednou, neboť historicky se jedná o velmi otevřené a vstřícné území, na jehož formování se podílelo jak původní obyvatelstvo, tak velké imigrační vlny z Číny a Indie, ale také evropští kolonizátoři, postupně Portugalsko, Holandsko a Británie. Díky tomu je Malajsie pestrou směsí kultur, ras, jazyků, kuchyní i náboženství a můžete bez problémů strávit ráno procházkou po čínské čtvrti s návštěvou taoistického chrámu, v poledne se jít podívat do pestrobarevné hindu svatyně a posvačit chutnou samosu, následně vyslyšet volání muezzina z blízké mešity a na večeři si objednat třeba penang laksu, místní kokosovo-rybí nudlopolévku… A druhý den může začít v portugalské katedrále a pokračovat rozjímáním v buddhistickém svatostánku:-)

Značnou část území Malajsie tvoří ostrovy, zejména Borneo, na němž leží dva malajsijské státy Sabah a Sarawak (zbytek ostrova s názvem Kalimantan náleží Indonésii), a které je zatím stále ne zcela probádanou studnicí vzácných tvorů zvířecí i rostlinné říše. I další malajsijské ostrovy ale rozhodně stojí za návštěvu – ať jsou to potápěčské ráje Tiomany, Perhentiany, Redang či miniaturní Kapas, anebo geologický národní park Langkawi o 99 ostrůvcích v čele s největším, stejnojmenným pokladem, který se – mimochodem – stal svědkem našeho zasnoubení, případně potom největší ostrov Penang, kde se dá najít ten skvělý etnomix na ještě menší ploše.

Mapa ze země Malajsie
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Naše články jinde ze země Malajsie