Malajsie
Oficiální název: Malajsie
Hlavní město: Kuala Lumpur
Měna: Malajsijský ringgit (MYR)
Státní zřízení: federativní volená konstituční monarchie
Jazyk: malajština
Náboženství: islám, budhismus, taoismus, hinduismus, křesťanství
Telefonní předvolba: +60
Národní doména: .my
Kód země: MY

Malajsie je moderním a vyspělým státem jihovýchodní Asie, skládajícím se ze 13 federativních států, které se pravidelně střídají ve vládě nad celou zemí. Hlavou celku však zůstává malajsijský král. Země jednoduchá na cestování a vhodná i pro méně dobrodružné povahy dychtící poznat východoasijskou kulturu.

A že zrovna v Malajsii je možné těch kultur poznat hned několik najednou, neboť historicky se jedná o velmi otevřené a vstřícné území, na jehož formování se podílelo jak původní obyvatelstvo, tak velké imigrační vlny z Číny a Indie, ale také evropští kolonizátoři, postupně Portugalsko, Holandsko a Británie. Díky tomu je Malajsie pestrou směsí kultur, ras, jazyků, kuchyní i náboženství a můžete bez problémů strávit ráno procházkou po čínské čtvrti s návštěvou taoistického chrámu, v poledne se jít podívat do pestrobarevné hindu svatyně a posvačit chutnou samosu, následně vyslyšet volání muezzina z blízké mešity a na večeři si objednat třeba penang laksu, místní kokosovo-rybí nudlopolévku… A druhý den může začít v portugalské katedrále a pokračovat rozjímáním v buddhistickém svatostánku:-)

Značnou část území Malajsie tvoří ostrovy, zejména Borneo, na němž leží dva malajsijské státy Sabah a Sarawak (zbytek ostrova s názvem Kalimantan náleží Indonésii), a které je zatím stále ne zcela probádanou studnicí vzácných tvorů zvířecí i rostlinné říše. I další malajsijské ostrovy ale rozhodně stojí za návštěvu – ať jsou to potápěčské ráje Tiomany, Perhentiany, Redang či miniaturní Kapas, anebo geologický národní park Langkawi o 99 ostrůvcích v čele s největším, stejnojmenným pokladem, který se – mimochodem – stal svědkem našeho zasnoubení, případně potom největší ostrov Penang, kde se dá najít ten skvělý etnomix na ještě menší ploše.

Naše články jinde ze země Malajsie