Letem světem Lidé, zvyky a kultura

Velika planina – dokonalá kombinace slovinské tradice, kultury a horské přírody

Velika planina - dokonalá kombinace slovinské tradice, kultury a horské přírody
Napsal(a) Anča

Velika planina, malebná oblast ležící ve slovinských Kamnicko-Savinjských Alpách, je opravdovým skvostem, který láká milovníky přírody, kultury a autentického horského života. Tato náhorní plošina, známá svými rozlehlými pastvinami a tradičními dřevěnými chýšemi, je místem, kde jako by se čas zastavil. Velká Planina je ideální pro letní túry i zimní radovánky, a rozhodně je to místo, které vás okouzlí svou jedinečnou atmosférou a neuvěřitelnými výhledy.

Tradiční dřevěné chýše a pastviny

Jedním z nejikoničtějších prvků Velike planiny jsou tradiční pastýřské salaše, které dodávají krajině neopakovatelný ráz. Tyto dřevěné stavby jsou stále využívány místními pastevci během letní sezóny, kdy na pastvinách pasou svá stáda dobytka. Většina salaší byla postavena v tradičním stylu, který se zachoval po staletí, a mnohé z nich jsou nyní přístupné návštěvníkům, kteří si chtějí vyzkoušet horský život na vlastní kůži. Při pohledu na zelené louky poseté těmito malebnými salašemi je jednoduché si představit horalský život v harmonii s přírodou.

Tradičních salaší se dnes na Velike planině nachází 202 a je zákaz tu stavět nové (ale viděli jsme pár hodně rozpadlých, tak možná se místo uvolní). Zajímavostí je, že salaše jsou majetkově svázány se statky v údolích a nesmí se nikdy prodat samostatně. Což je celkem sympatická ochrana místních tradic, ne?

Veliká Planina

Pohled na část vesnice z okružní cesty

Když jsme u těch tradic, tak zajímavým tipem může být návštěva jedné ze salaší, která je dnes upravena na Preskarjevo pastýřské muzeum (Preskarjev pastirski muzej). Uvnitř najdeš původní uspořádání salaší z doby, kdy měly ještě uprostřed kruhovou obytnou část pro pastevce, a v krajích vymezený prostor pro ustájení dobytka. Osobní zkušeností bohužel nemůžeme posloužit, neboť jsme sem dorazili ještě mimo sezónu, kdy byly všechny salaše na zámky a petlice zavřené (začátek května).

Salaše na Veliké Planině

Salaše se zakulaceným půdorysem byly historicky starší, až později se začaly stavět hranaté. Dnes jsou všechny salaše vlastně replikami – postavené až po 2. sv. válce

Na jeden den pastevcem

Salaše na Velike planině vyrůstaly postupně už od 15. století (nicméně podle archeologických nálezů je osídlení planiny doložené už v prehistorických časech), kdy lidé z nedalekého městečka Kamnik začali využívat zdejší pastviny, aby šetřili půdu v údolí. Pastevci založili na Velike planině osadu, kde se stády pobývali vždy přes léto, na zimu se potom stahovali zpět na statky v údolí. Tvrdou ránu Velika planina dostala v zimě 1945, kdy se Němci (a jejich kolaboranti) neostýchali vylézt až sem a osadu kompletně vypálit. Neušetřili ani kostelík Panny Marie Sněžné z r. 1938. Naštěstí jsou slovinští horalé houževnatí a osadu po válce postupně obnovili (kostelík se dočkal rekonstrukce až v r. 1988, podle plánů věhlasného architekta Jože Plečnika).

Veliká Planina - kostel Panny Marie Sněžné

Veliká Planina – kostel Panny Marie Sněžné

Některé salaše jsou tak dnes poměrně moderně a pohodlně vybavené, což si můžeš vyzkoušet i ty, pokud se na Velike planině rozhodneš ubytovat – vybrat si můžeš například tady

A až ulehneš pod došky, co něco pamatují, možná se ti bude zdát sen o tom, že jsi se stal pastevcem a před tebou je další typický horalský den:
5:00 – Vstáváš, jdeš podojit krávy, slít mléko a vyhnat dobytek na pastvu
7:00 – Poklidíš v chlévu a nasnídáš se
8:00 – Dopoledne patří péči o pastviny – musíš opravit ploty, vytrhat jedovaté byliny, odklidit nebezpečné kameny
12:00 – Dáváš si oběd a po něm „zdravotní“ procházku – jdeš zkontrolovat, kde se pase tvoje stádo
14:00 – Odpoledne je sýrařský čas – zpracováváš syrovátku na měkký sýr, ze smetany utlučeš máslo a v neposlední řadě přidáš tradiční tvrdý sýr trnič, zvaný „sýr lásky“, abys měl dárek pro svou vyvolenou
17:00 – Podnikneš podvečerní procházku po okolí, při níž posbíráš trochu lesních plodů a léčivých bylin
18:00 – Podojíš a zaženeš krávy do chléva
21:00 – Dopřeješ si večerní poklábosení se sousedy pastevci a šup do hajan

Malá Planina

Menší vesničku Mala planina tvoří už výhradně salaše obdélníkového tvaru

Přírodní krása a turistické trasy

Pro milovníky přírody nabízí Velika planina mnoho turistických tras, které tě zavedou do srdce alpské divočiny. Nejpopulárnější trasa vede z údolí Kamniške Bistrice lanovkou na vrcholky hor, odkud se můžeš vydat objevovat samotnou Velikou planinu anebo další trasy po okolních hřbetech. Cesta je vhodná pro všechny věkové kategorie a její krásu umocňují úchvatné výhledy. Na jaře a v létě se pastviny promění v koberec plný květin, zatímco na podzim nabídnou nádhernou paletu barev. V zimě se Velika planina mění v ráj pro běžkaře a milovníky sněžnicových túr.

Veliká Planina

Z počátku do vypadalo, že toho přes nízké mraky moc neuvidíme

My, navzdory tomu, že jsme z lanovky vystoupili do mraků, přes které nebylo vidět dál než cca 20 m, jsme se vydali na velký okruh, který má asi 10 km a 11 zastavení – naučných cedulí, a provede tě kolem hlavní osady Velika planina, přes pastviny do sousední Malé planiny, ukáže ti fantastické výhledy na okolní hřebeny (když se ty mraky konečně trochu zvednou), skrz lesíky a kolem napájecích jezírek tě vrátí na Velikou planinu, a na závěr si můžeš udělat ještě malou odbočku do ohromné jeskyně Vetrnica, ve které se drží sníh po většinu roku. A taky je v ní keška:-) 

Jeskyně Vetrnica

Jak nám bylo slíbeno, tak se stalo – v hluboké propadlině se dá najít zbytek sněhu po většinu roku

Veliká Planina

Pohled k vesnici Velika planina z okružní cesty

Kulturní zážitky a místní gastronomie

Velika planina není jen o přírodě, ale také o kultuře a tradicích, které zdejší lidé pečlivě uchovávají. Každé léto se zde konají folklórní festivaly, kde můžeš vidět tradiční tance, poslechnout si lidovou hudbu a ochutnat místní speciality. Krávy se tu dnes chovají především kvůli produkci masa, ale zpracování mléka a výroba mléčných produktů patří ke zdejším tradičním dovednostem a poskytují ideální „zboží“ pro návštěvníky. Mezi oblíbené pokrmy patří různé sýry, měkké i tvrdé, tvaroh a další mléčné výrobky, které vznikají přímo na pastvinách. Místní sýraři ti rádi ukáží, jak se sýry vyrábějí, a samozřejmě nabídnou ochutnávku. Několik větších salaší slouží jako oficiální restaurace, v dalších menších se drobné občerstvení také nabízí, s typickou slovinskou pohostinností. Akorát musíš přijet v létě, a ne mimo sezónu jako my:-)

☕ Podpořte nás kafíčkem!
BuyMeACoffee.com

Jsme rádi, že vám můžeme přinášet obsah, který tvoříme s láskou ve svém volném čase. Provoz tohoto webu však není zcela zdarma a my budeme rádi za vaši podporu!

Pokud nás máte rádi a naše články vás baví, zvažte prosím malý příspěvek na naše virtuální kafíčko. Každý váš finanční příspěvek nám pomáhá udržovat tento web živý a plný inspirace.

Pro podporu můžete navštívit naší stránku na BuyMeACoffee.com. Vaše kafíčko nám dodá energii a zároveň nám bude potěšením, že oceníte naši práci. Děkujeme vám!

Přes léto se na Velike planině kromě průvodcovaných prohlídek konají také různé kulturní události nebo programy ukazující tradiční řemesla, jako třeba workshop o sběru léčivých bylin. Podrobný kalendář najdeš tady, na stejných stránkách si můžeš také například zajistit výpravu na Velikou planinu se zkušeným průvodcem. My sami jsme si ve vesnici dopřáli krátký odpočinek na zastřešeném pódiu, které nám trochu připomínalo společenské domy v maorských vesnicích na Novém Zélandu, a představovali si, jak pěkný tu může být třeba nějaký folklorní koncert.

Cesta mezi Velikou a Malou Planinou

Okruh po náhorní plošině vede po pohodlných, jasně rozeznatelných cestách přes pastviny a občas kusem lesa

Velika planina – jak se sem dostat?

Cesta na Velikou planinu může být snadná a pohodlná, nebo si ji můžeš trochu ztížit…

Kabinková lanovka jezdí na Velikou Planinu od 60. let. V roce 2011 byla modernizována, ale do té doby ji poháněl motor z ponorky z roku 1921

Kabinková lanovka jezdí na Velikou Planinu od 60. let. V roce 2011 byla modernizována, ale do té doby ji poháněl motor z ponorky z roku 1921

Lanovka na Velikou Planinu

Sedačková lanovka je v provozu téměř celý rok – v zimě vozí lyžaře, v létě turisty

Varianta 1: Z Kamniku dojeď 10 km údolím říčky Kamniška Bistrica na velké parkoviště u stanice kabinkové lanovky. U pokladny si koupíš jízdenku na lanovky a vydáš se nejdřív dobrodružnou, visutou kabinkovou lanovkou na horu Šimnovec (1402 m), a tam přestoupíš na sedačkovou lanovku na horu Gradišče (1667 m.n.m.). Velika planina se pak rozkládá přímo před tebou.
Orientační ceny – obousměrná jízdenka na obě lanovky:
dospělý – 26 €, studenti/důchodci – 21/23 € podle dne v týdnu, děti 6 – 16 let – 15 €
Aktuální provozní hodiny a kompletní ceník lanovek najdeš tady

Varianta 2: Vyjeď jenom kabinkovou lanovkou a místo sedačkové si na vrchol vyšlápni pěšky. Je to asi hodina cesty s nádhernými výhledy. Dost lidí volí pěší spojení mezi lanovkami při návratu dolů do údolí.

Varianta 3: Pro největší drsňáky – schůdné trasy vedou pochopitelně z údolí až na vrchol, a tak si to můžeš vyšlápnout klidně celé. S osobní zkušeností ale fakt nemůžeme sloužit.

Cesty až na Velikou planinu jsou sjízdné autem (minimálně terénním), ale vjezd je tam povolen jen majitelům salaší, případně k některým ubytováním. Pokud tě možnost strávit tu noc a užít si horské prostředí s miliony hvězd nad hlavou láká, koukni se na nabídku ubytování, kde zjistíš víc.

Cesty po náhorní plošině

Až do vesnice vedou sjízdné cesty, autem sem ale už smí pouze majitelé salaší

Je ti jedna procházka za den málo?

Velika planina je rozhodně zajímavý a dominantní cíl v oblasti Kamnicko-Savinjských Alp, ale když už se sem dostaneš, tak určitě můžeš objevovat i další krásná místa.

Dětské hřiště pod lanovkou – u spodní stanice kabinkové lanovky najdeš velké parkoviště s WC, stánek s občerstvením a sezením, a také pěkné dětské hřiště, které jistě ocení ti, kteří musí čekat delší dobu na svůj spoj – přes den jezdí ve 30 min intervalech (nebo po příjezdu dolů z chladných výšin chtějí v klidu rozmrznout:-))

Hřiště pod lanovkou

Hřiště pod lanovkou

Prameny Kamniške Bistrice – jen pár km po silnici od stanice lanovky, proti proudu říčky, se nachází její zvláštní prameniště. Na první pohled je vidět malé jezírko s neuvěřitelně průzračnou, tyrkysově zbarvenou vodou. K samotným pramenům se jednoduše dostat nejde, ale divoké potoky stékající svahem hory, napájí právě ono krásné jezírko. Při naší návštěvě bylo vidět, že kolem celého jezírka i přes potoky vedla cestička s mosty, ale evidentně je strhla voda, a tak se k nim sice dalo dostat po obou březích jezera, ale už je nešlo překonat suchou nohou. Poznámka pro geocachery – zdejší velmi originální kešku si nenechte ujít;-)

Prameniště Kamniške Bistrice

Prameniště Kamniške Bistrice

Údolí – oblast nad prameny Kamniške Bistrice slouží zejména jako výchozí bod pro horské túry na okolní vrcholy a hřebeny, případně na Kamniške Sedlo (1870 m) vede také lanovka. Po výjezdu anebo (údajně) nenáročném výstupu tady najdete horskou chatu Kamniška koča.

Kamnik – městečko v ústí doliny Kamniške Bistrice je jedním z nejstarších ve Slovinsku, první zmínka o něm je z r. 1229. Bylo významným obchodním a panovnickým sídlem a jeho krásné středověké centrum zůstalo zachované dodnes. Pro ty, kteří rádi kombinují přírodu a kulturu, je to ideální doplněk právě k výletu na Velikou planinu. A samozřejmě se tu můžeš ubytovat (nabídku si můžeš prohlédnout tady) a po výletu na Velikou planinu se zase vrátit do útulného pokojíčku;-)

A pokud náhodou plánuješ do Slovinska větší výlet a hledáš něco, co by ti pomohlo s plánováním, můžeš se zkusit mrknout na poměrně nového knižního průvodce z řady LP.

Velika planina je destinací, která si získá srdce každého návštěvníka svou neopakovatelnou atmosférou, krásou přírody a bohatou kulturou. Ať už hledáš místo pro aktivní dovolenou, relaxaci nebo kulturní obohacení, tato malebná oblast ve Slovinsku ti nabídne vše, co potřebuješ. Nech na sebe zapůsobit kouzlo Velike planiny a objev její skryté poklady!

 

Jak se ti líbil článek?
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..