Inspirace, rady a tipy

Oba rodiče na rodičovské dovolené – A to jde?

Oba rodiče na rodičovské dovolené – A to jde?
Napsal(a) Anča

Fakt, že rodičovskou dovolenou mohou čerpat nejenom maminky, ale i tatínkové, už je poměrně známý,  ale většinou v té formě, že se na ní rodiče střídají. Že by ale byli oba rodiče na rodičovské dovolené zároveň a využili ji třeba k několikaměsíčnímu cestování, o tom se tolik neví a skoro vůbec nemluví. I na nás se každý kouká překvapeně, když se o tomto rodinném statusu zmíníme, natož ve spojení s cestováním. „A to jde? Jak?“, je nejčastější reakce. Ano, za určitých podmínek to jde. Zajímá tě víc? Tak čti, pokusíme se to osvětlit…

Ujasnění pojmů: mateřská vs. rodičovská

Mateřská a rodičovská dovolená jsou dva pojmy, které se často zaměňují, ale mají odlišné podmínky a účely. Mateřská dovolená je určena pro ženy po porodu, které mají nárok na peněžitou pomoc v mateřství (6 měsíců). Rodičovská dovolená je určena pro oba rodiče, kteří se chtějí starat o dítě doma (žena od skončení mateřské, otec od narození dítěte, oba do 3 let věku dítěte). Podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen poskytnout rodičovskou dovolenou na žádost oběma rodičům, tedy v praxi je možné i současné čerpání.

Rodinný tým v bosenském NP Sutjeska

Rodinný tým v bosenském NP Sutjeska

Rodičovská – čas pro rodinná pouta

Rodičovská dovolená, nejkrásnější období v soužití rodičů a dětí, čas, který můžete dětem věnovat naplno a máte jejich plnou pozornost. Pro matky většinou nastává po půl roce mateřské dovolené, kdy už je s dítkem sladěná, dítě už není křehká panenka, ale tvor, který se začíná projevovat, reagovat a později i prosazovat vlastní osobnost. Možná to ostatní rodiče mohou cítit jinak, ale pro nás je to období, kdy je dítě „ jen naše“, bez zásahů škol, školek, dětských nebo jiných kolektivů, které přijdou později. Čas, kdy se utvářejí nejsilnější rodinná pouta. Tak proč by u toho měl táta chybět?

Řekněme si to na rovinu – stav, kdy jsou oba rodiče na rodičovské dovolené, není pro každého, ale myslím, že většina tatínků v rodinách s normálními vztahy uvítá možnost odpočinout si od práce a věnovat se tomu drobkovi, který mu roste pod střechou, každý den víc a víc – vždyť každý z těch dnů je nenahraditelný a neopakovatelný. Asi i proto (vedle důvodů, které naopak táhnou maminky zpátky do práce) existují rodiny, ve kterých se oba rodiče na rodičovské dovolené vystřídají, což je pro dítě jistě skvělé, ale vlastně rodina ani tak není zcela pohromadě.

Rodina by měla pevně držet pohromadě

Rodina by měla pevně držet pohromadě

Tátova rodičovská

Z pohledu předchozích generací to asi není úplně zřejmé, ale otec má nárok na rodičovskou dovolenou zakotvený v českém právním řádu, a to ve stejné míře jako matka. Český zákon, konkrétně Zákoník práce, 262/2006 Sb., § 196 Rodičovská dovolená totiž umožňuje tatínkům vzít si rodičovskou dovolenou kdykoliv, až do dosažení 3 let věku dítěte. Žádné jiné časové omezení zde neexistuje, takže – teoreticky – je možné si vybrat 3 roky najednou, nebo třeba 6 měsíců, pak 6 měsíců pracovat, pak si zase 6 měsíců vybrat. Je možné si díky rodičovské „udělat“ kratší pracovní týden a pracovat třeba ob týden, ob den, 4 dny v týdnu, apod. V praxi jde samozřejmě především o domluvu se zaměstnavatelem a charakter povolání otce. Pokud domluva se zaměstnavatelem proběhne, pak nic nebrání tomu, aby byli oba rodiče na rodičovské dovolené a celá rodina pohromadě (třeba vyrazila někam na cesty).

Jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění?

Podle Zákona o veřejném zdravotním pojištění (zákon č. 48/1997 Sb. – § 7, písm. d)) jsou osoby na rodičovské dovolené osvobozeny od placení sociálního pojištění, ale musí platit zdravotní pojištění, respektive hradí je za ně stát. Pokud jsou oba rodiče na rodičovské dovolené zaměstnanci, platí jim zdravotní pojištění stát automaticky. Pokud je jeden z rodičů na rodičovské dovolené zaměstnanec a druhý živnostník nebo osoba samostatně výdělečně činná, platí zdravotní pojištění zaměstnanému rodiči stát a podnikající rodič si ho platí sám.
Doba rodičovské dovolené se započítává do odpracovaných let.

Rodina by měla pevně držet pohromadě

Rodina by měla pevně držet pohromadě

Jak zažádat o rodičovskou dovolenou?

Žádná konkrétní forma či formulář žádosti o rodičovskou dovolenou není stanoven, ale obvykle se zasílá zaměstnavateli písemná žádost se specifikací předpokládané délky dovolené. Žádost se posílá před nástupem na rodičovskou dovolenou.

(Žádost o rodičovský příspěvek se podává prostřednictvím formuláře a přiložených potřebných dokumentů na příslušném Úřadu práce.)

Co když otec není zaměstnancem, ale OSVČ?

V tomto případě je třeba mít nástup na rodičovskou promyšlený dopředu, stejně jako v případě matky. Na státem hrazenou rodičovskou (z hlediska zdravotního pojištění) má totiž nárok pouze zaměstnanec. Tatínek jako OSVČ si nadále zdravotní pojištění musí hradit sám. Pokud tedy chcete společnou rodičovskou třeba kvůli možnosti cestování a povaha vašeho povolání to umožňuje, tak nedává moc smysl si brát rodičovskou dovolenou, když už vlastně jste sami pány svého času:-)

Nebezpečné to není a vypadá to frajersky

Nebezpečné to není a vypadá to frajersky

To je hloupost, rodičák může mít jenom jeden!

Tohle je asi nejčastější omyl, který uslyšíte – nebo spíš nedorozumění. Je totiž potřeba důsledně definovat ten “RODIČÁK” a odlišit rodičovskou dovolenou (klidně mohou být oba rodiče na rodičovské dovolené zároveň, viz výše) a rodičovský příspěvek čili sociální dávku (peníze) od státu (aktuálně– jaro 2023 – těch 300 000 Kč rozdělených do 1, 2, 3, 4 let). Tento příspěvek samozřejmě může čerpat jen jeden z rodičů (na jedno dítě). Je možné si určit, který rodič to bude, případně to i v průběhu měnit.

☕ Podpořte nás kafíčkem!
BuyMeACoffee.com

Jsme rádi, že vám můžeme přinášet obsah, který tvoříme s láskou ve svém volném čase. Provoz tohoto webu však není zcela zdarma a my budeme rádi za vaši podporu!

Pokud nás máte rádi a naše články vás baví, zvažte prosím malý příspěvek na naše virtuální kafíčko. Každý váš finanční příspěvek nám pomáhá udržovat tento web živý a plný inspirace.

Pro podporu můžete navštívit naší stránku na BuyMeACoffee.com. Vaše kafíčko nám dodá energii a zároveň nám bude potěšením, že oceníte naši práci. Děkujeme vám!

Z čeho ale budeme žít?

Finanční stránka je asi hlavním důvodem, proč varianta, kdy jsou oba rodiče na rodičovské dovolené, není pro každého. Oficiálně je totiž rodina v tu chvíli finančně odkázaná na jeden jediný příjem, a to rodičovský příspěvek. Ale pozor, status rodičovské dovolené nezakazuje pracovat, jen to má svá omezení (například nemůžete vykonávat své hlavní povolání (nebo minimálně ne pod stejnou smlouvou)). Jde ale třeba uzavřít se stejným zaměstnavatelem DPP a příležitostně mu vypomáhat, nebo mít například živnost jako vedlejší činnost a přivydělávat si, čím je vám libo (pokud je OSVČ jako vedlejší činnost, platí zdravotní pojištění stát jako při zaměstnání – pokud by to byla hlavní činnost, musí si platit zdravotní pojištění sám).

Pokud si chcete vylepšit finanční situaci, máte několik možností, jak si na rodičovské dovolené přivydělat: 

  • Jednou z nich je pracovat během rodičovské dovolené u stejného nebo jiného zaměstnavatele. Pracovat můžete na plný nebo částečný úvazek, nebo i na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.
  • Další možností je podnikat na živnostenský list nebo jako osoba samostatně výdělečně činná. Podnikat můžete v libovolné oblasti, která vám vyhovuje a kterou dokážete skloubit s péčí o dítě. Může se jednat například o psaní článků, grafické práce, tvorbu webových stránek, prodej vlastních produktů nebo služeb atd.

  • Můžete také využít různé online platformy, které nabízejí možnost přivýdělku z domova. Může se jednat například o vyplňování dotazníků, testování aplikací, poskytování online konzultací, doučování, překlady, transkripce atd. Tyto platformy obvykle nevyžadují žádnou kvalifikaci ani registraci a platbu provádějí přes PayPal nebo bankovní účet.

  • A pokud se chystáte delší dobu cestovat, tak je určitě zajímavé zvážit pronájem nemovitosti, kterou v ČR obýváte – minimálně tím pokryjete náklady na její provoz v době nepřítomnosti, ale může vám to klidně přihodit i nějaké ty korunky na samotné cestování;-)

  • Nejenom na rodičovské se pak mohou hodit například příjmy z dlouhodobých investic, dividendy, úroky, apod. Jako první kroky v tomto odvětví můžete třeba využít platformy jako Portu, Upvest, Degiro, Fingood, a mnoho dalších.

  • Nějaká ta drobná korunka na zmrzku se dá získat pomocí spořicích účtů a akcí u bank, na cesty se potom může hodit účet a karta u Revolut, my můžeme na výlety do zahraničí rozhodně doporučit kartu Svět od mBanky, jejíž výhodné kurzy využíváme už řadu let. 
Jak se říká, tři (a více) tvoří společnost

Jak se říká, tři (a více) tvoří společnost

Jaké jsou plusy a mínusy toho, když jsou oba rodiče na rodičovské dovolené?

Rodičovská dovolená má své výhody i nevýhody, které je třeba zvážit před jejím čerpáním.

Mezi výhody patří:

  • Možnost trávit více času s dítětem a prohlubovat vzájemný vztah
  • Možnost poskytovat dítěti více podnětů a širší rozvoj (táta s ním dělá jiné věci než máma)
  • Možnost dlouhodobějšího cestování v kuse
  • Možnost lépe sladit rodinný a pracovní život
  • Možnost pracovat během rodičovské dovolené (s omezením příjmu)
  • Možnost návratu do zaměstnání po skončení rodičovské dovolené (na stávající pozici)

Mezi nevýhody patří:

  • Nižší příjem než při plném pracovním úvazku
  • Ztráta pracovních zkušeností a kontaktů
  • Riziko propadu kariérního postupu
  • Zvýšená zátěž na rodinný rozpočet
  • Menší možnost osobního rozvoje a relaxace
Být spolu je prostě výhra pro všechny

Být spolu je prostě výhra pro všechny

Ze života (našeho) – aneb jak jsme to s rodičovskou měli my

My jsme se o možnosti, kdy jsou oba rodiče na rodičovské zároveň, dozvěděli někdy v prvním roce života našeho malého cestovatele, ale do plánů nám tehdy výrazně zasáhl koronavirus, kdy nikdo nevěděl, co bude zítra, natož za půl roku. Vytunili jsme tedy auto o rakev, aby bylo kam dát kočárek a spoustu dalších “nezbytností”, a podívali se nejdřív na Slovensko, potom do Itálie 2020, Rumunska a Bulharska 2021 nebo znova do Itálie 2021.

Jelikož jsme si ale už jednou vyzkoušeli, jaké to je cestovat delší dobu v kuse (…Do světa 2014-15, Pod Jižním křížem 2016, A zase zpátky 2017), pořád jsme spřádali plány, jak tu rodičovskou dovolenou pořádně využít, protože další takovou možnost už mít nebudeme (minimálně dokud aspoň jeden z nás zůstává zaměstnancem nebo si „nepořídíme“ další dítě:-)). Nakonec si to všechno sedlo, roušky jsme schovali na dno skříně, krví si nechali kolovat 3 dávky covid očkování, kočár „zazimovali“ (na neurčito), zabalili poslední balíky plen a především si Petr v práci požádal o 7 měsíců rodičovské dovolené od května do listopadu 2022. Měl navíc ještě nějakou nevyčerpanou dovolenou, a tak jsme vyrazili už v půlce dubna na čtyřměsíční cestu po Balkánu, během které jsme procestovali Maďarsko, Chorvatsko, Bosnu a Hercegovinu, Černou Horu, Albánii, Severní Makedonii, část Řecka a Kosovo.
Na konci léta jsme se na skok vrátili do Čech vyřídit to, co by nepočkalo, a především si užít svatbu naší dlouholeté kamarádky:-), ale už v polovině září jsme do auta znova nakládali vařič, karimatky, spacáky a další kempovací vybavení (tentokrát už žádné plíny) a vyrazili jsme na cestu kolem Španělska.

7 intenzivních měsíců, kdy jsme byli všichni spolu prakticky 24/7 nám možná občas malinko lezlo na mozek, ale mnohem víc nám to dalo – hlavně tomu nejmenšímu. Aniž by nám šlo o nějaké trhání rekordů (a on stejně dost věcí zapomene), tak má ve svých 3 letech navštíveno 19 zemí, ve většině se naučil zdravit a děkovat místním jazykem (dokud se mu to všechno nespletlo dohromady:-)), zažil horko i zimu, moře i sníh, hory, duny, sopky a horké prameny, ochutnal pizzu, pljeskavici, jamón a spoustu dalších dobrot. Prohlédl si katolické katedrály, pravoslavné monastýry i mešity, slyšel zpívat muezziny z minaretů. Naučil se čísla, lehké počty a začal se učit chápat hodnotu peněz. Zná všechna písmena, chápe, že existují různé jazyky, národy a národnosti. Dokáže určit, kde jsou světové strany a rád pozoruje hvězdy. Ví, že máma a táta jsou tu vždycky pro něj, ale taky někdy třeba nemají náladu a je lepší se jim klidit z cesty (=například moc nekecat do řízení:-))

A pokud jde o finance, tak jak je uvedeno výše – jediný zajištěný příjem jsme měli 10 000 Kč měsíčně – výše zmíněný rodičovský příspěvek. K tomu měl Petr u svého zaměstnavatele DPP, na kterou párkrát do měsíce vypomáhal s úkoly, které by bylo problematické v práci předávat, a tak si je nechal pro sebe, nebo případné konzultace. Bylo z toho většinou pár (nižších) tisícovek na přilepšenou, hlavním zdrojem tak byly zkrátka úspory. Jaké byly náklady, se můžete podívat na infografice, pro každou cestu zvlášť:

Balkán 2022 - Souhrn cesty

Balkán 2022 – Souhrn cesty

 

Španělsko 2022 - souhrn cesty

Španělsko 2022 – souhrn cesty

Jak se ti líbil článek?
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

4 komentáře

  • Dobrý den. Super článek. Chci se zeptat, stačí podat žádost o rodičovskou dovolenou otce u zamestnavatele a nebo je potřeba zajít i na úřad práce? Děkuji.

    • Dobrý den, ahoj, Lukáši,

      děkujeme za pochvalu, jsme rádi, že článek zaujal a snad přinese užitek. Pokud jste v klasické situaci, kdy už je na rodičovské žena (a pobírá rodičovský příspěvek), tak vy jako otec žádáte o rodičovskou pouze u svého zaměstnavatele. S Úřadem práce přijdete do styku pouze v situaci, že byste něco řešil s rodičovským příspěvkem (zvyšoval, snižoval, žádal o něj místo ženy, apod.).

      • Žena je ešte na materské ale plynule projde na rodičovskou s rodičovskym prispěvkem. Takže já to oznámim zamestnavateli a ten to oznámi na socke a zdravke… děkuji 😊

        • Ano, přesně takhle by to mělo fungovat. Pro jistotu bych si to ověřila ještě třeba po prvním měsíci na zdravotní pojišťovně, jestli za Vás opravdu zaplatil stát. My máme vyzkoušeno, že to bylo bez problémů u VZP.
          Tak držíme palce a ať plány vyjdou! 😉

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..