Inspirace, rady a tipy

Jak na íránské vízum v Turecku

íránské vízum
Napsal(a) zcesty

Při cestování se člověk musí bohužel občas potýkat s drobnou nepříjemností, vízovou povinností. Někdy stačí přijet na hranici, nastavit pas a nechat si bouchnout razítko, jindy za tento úkon cestovatel odevzdá nemalé peníze, občas ale takové vízum vyžaduje více kroků a je dobré se vždy předem připravit. V tomto článku se zaměříme na turistické vízum do Íránu, se kterým to v základu moc jednoduché není, ale můžete si to sami výrazně usnadnit správnou přípravou.

Žádat o íránské vízum lze při příletu do země na letišti, nicméně pozemní cesta je mnohem zajímavější, proto budeme vycházet z předpokladu, že se chceme do Íránu dostat některým pozemním přechodem. V tom případě se musí žádat předem a íránské vízum mít při příjezdu na hranici už přidělené v pase. Samozřejmě je možné podat žádost přímo v České republice, jenže to je přesně ta složitější cesta – je potřeba nejprve získat referenční číslo přes cestovní agenturu nebo jiného zprostředkovatele, za které se platí extra. Teprve s ním je možné podat samotnou žádost na ambasádě v Praze. Může být požadována spousta informací, itinerář cesty, apod., zkrátka když jsme se na různých diskuzích dočetli, že jsou místa, kde to jde jednodušeji, rozhodli jsme se vyrazit na cestu (…Do světa 2014 – 2015, vedoucí přes Východní Evropu, Blízký Východ, Indii a jihovýchodní Asii na Nový Zéland) a zkusit to jinde.

Takové vyhlášené místo mezi cestovateli je turecký Trabzon, historické město ležící na pobřeží Černého moře. Referenční číslo od cestovní agentury zde není potřeba, stačí zajít přímo na ambasádu a vše vyřídit tam. Ambasáda v Trabzonu sídlí prakticky v centru a přijímá žádosti každý pracovní den (s výjimkou íránských státních svátků) ráno od 9 hodin. Pravděpodobně mají určenou nějakou kvótu, kolik žádostí denně/týdně mohou přijmout, takže je lepší přijít co nejdříve. Například v pátek v 10 ráno už další žádosti nepřijímali. Žádost je oboustranný formulář na A4, kam se kromě osobních údajů vyplňuje například místo vstupu a výstupu do/ze země (nevěděli jsme přesně, jak to bude na arménské hranici, ale paní nám poradila, ať tam napíšeme jenom Armenia, stejně jako u výstupu jsme napsali jen UAE), nebo první adresa v Íránu. My tam uvedli první hostel v Tabrízu, prvním větším městě za hranicí, což je běžná praxe, když po nás někde chtějí adresu. Trasa se vypisovat nemusela. Formuláře jsme dostali přímo na ambasádě a jejich vyplňování nám zabralo asi 30 minut, a to jsme se s tím ale dost párali.

Kromě žádosti byl potřeba pas a 2 klasické pasové fotky. Důležitá informace je, že ženy musí mít na fotografii zahalené vlasy, uši, krk a ramena, nelze tam tedy nakráčet s běžnou fotografií ze zásoby, ale mít tento požadavek na paměti už při usedání do fotoautomatu v Čechách nebo kdekoliv jinde po cestě.

Během dne jsme museli dojít zaplatit příslušný obnos do určené banky a při vyzvednutí pasu potom odevzdat potvrzení o vkladu na účet. Vklad byl bez dalších poplatků. Poplatek za vyřízení víz byl 75 € na osobu.

Měli jsme štěstí a naše víza byla hotová ještě ten samý den, v 16:30 k vyzvednutí. Když jsme se pak bavili s dalšími cestovateli v Íránu, měli většinou trochu horší zkušenost – museli na víza čekat déle, třeba i týden, protože se sešlo hodně žádostí, svátky, víkendy, atd.

V Turecku má Írán zastoupení ještě v Istanbulu, Ankaře a Erzurumu, ale neslyšeli jsme, že by to jinde bylo stejně bezproblémové. Referenční číslo je oficiálně potřeba všude. Pokud by někdo podle ambasád plánoval cestu, tak ještě je možné to zkusit v gruzínském Batumi, které je hned za tureckou hranicí. I odtamtud jsme ale slyšeli spíše o delších čekacích lhůtách (které se dají pěkně vyplnit třeba výlety po okolí, samotné město člověk projde za den). Potom se dá žádat ještě v Tbilisi a Jerevanu, o kterých ale nemáme žádné informace.

Klasické turistické vízum je na 30 dní, ve většině velkých měst v Íránu se dá prodloužit. Žádat o prodloužení lze až těsně před vypršením klasického víza. O délce prodloužení rozhoduje příslušný úředník. Nejčastěji jsme slyšeli, že se prodlužuje v Shirazu, nejvíce problémů bývá v Teheránu. Cenou si v tomto případě nejsme jistí a informace jsou různé (sami jsme se neptali, nebylo potřeba), ale řádově by se mělo jednat o stokoruny.

Na závěr přidáváme kontaktní informace ambasády v Trabzonu, i když třeba jejich webové stránky vypadají všelijak:-)

Consulate General of the Islamic Republic of Iran
Taksim Caddesi Kiziltoprak Sokak No. 3
Trabzon

Tel: (+90) (462) 326 76 51
Web: trabzon.mfa.ir
Email: iranconsulate.tzx@mfa.gov.ir
Otevírací doba: Pondělí – Pátek 9 -12, 14:30 – 16:30

Jak se ti líbil článek?
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..