Letem světem Matka příroda

Orangutani v přírodní rezervaci Semenggoh

Orangutani v přírodní rezervaci Semanggoh
Napsal(a) Anča

 Třetí největší ostrov světa Borneo má mnoho úžasných přírodních lákadel, koneckonců jde o jednu z lokalit s největší druhovou rozmanitostí na světě. Každému se ale asi jako první vybaví ohrožení orangutani, kteří přežívají v divoké přírodě už jen na dvou místech světa, Sumatře (cca 7 000 jedinců) a především právě na Borneu (cca 20 000 jedinců). Dobré je, že díky několika záchranným stanicím je možné orangutany spatřit na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí. Zveme vás na návštěvu jedné z nich, přírodní rezervace Semenggoh.

Záchrana orangutanů

Přírodní rezervace Semenggoh (anglicky Semenggoh Nature Reserve, nebo také Semenggoh Wildlife Centre) byla prohlášena za chráněné území v roce 1975 a od té doby se postarala o více, než 1000 zvířat (savců, plazů či ptáků), která se ocitla v nouzi. Původním účelem rezervace byla péče a ochrana právě takových tvorů – zvířat, která byla nalezena zraněná, která přišla o domov kvůli těžbě dřeva či vypalování pralesa, obětí pytláků a překupníků, osiřelých mláďat. Samozřejmě, že nejdůležitější součástí programu byla následná adaptace a návrat zvířat do původního prostředí. Asi nikoho nepřekvapí, že největší popularitu si získal program záchrany orangutanů.

☕ Podpořte nás kafíčkem!
BuyMeACoffee.com

Jsme rádi, že vám můžeme přinášet obsah, který tvoříme s láskou ve svém volném čase. Provoz tohoto webu však není zcela zdarma a my budeme rádi za vaši podporu!

Pokud nás máte rádi a naše články vás baví, zvažte prosím malý příspěvek na naše virtuální kafíčko. Každý váš finanční příspěvek nám pomáhá udržovat tento web živý a plný inspirace.

Pro podporu můžete navštívit naší stránku na BuyMeACoffee.com. Vaše kafíčko nám dodá energii a zároveň nám bude potěšením, že oceníte naši práci. Děkujeme vám!

"Mami, proč máš tak velkou pusu?"

Neposedné mládě si na rozdíl od pozorné matky lidí vůbec nevšímá.

Princip programu byl jednoduchý a probíhal v jednotlivých krocích. Každý nový orangutan byl nejprve podroben lékařské prohlídce a bylo-li to třeba, umístěn do karantény. Z počátku bydlela zvířata v klecích, ale rangeři je brali každý den do džungle, kde se orangutani postupně učili šplhat, pohybovat se, hledat si potravu, stavět si “hnízdo” pro přenocování, atd. Tento “výcvik”, nebo spíše budování správných návyků trval většinou 2 – 4 roky, a na jeho konci byl samostatný lidoop žijící v lesích přírodní rezervace Semenggoh a navštěvující stanici jen na příležitostnou svačinku (na konci léta, kdy dozrává ovoce v džungli a orangutani si jej lehce najdou sami, by neměli ke stanici chodit téměř vůbec – to je považováno za velký úspěch). No a právě tyto pravidelné ovocné svačinky, které rangeři pořádají dvakrát denně, začaly lákat stále více návštěvníků a pozorování orangutanů, hodujících na ovoci z dřevěných plošin a houpajících se přitom na laně nebo větvi za jednu ruku a jednu nohu, se stalo populární turistickou atrakcí.

Bezpečný domov

Program odchovu v Semenggohu byl natolik úspěšný, že bylo nutné jej přesunout jinam – do okolní džungle už totiž bylo navráceno dost orangutanů a s dalšími by si mohli překážet – orangutani žijí převážně samotářsky. Hlavní záchranný program se tedy přestěhoval do přírodní rezervace Matang, ale v Semenggohu zůstala centrála péče o orangutaní mláďata, a pak zde také pokračuje studium biologie a chování orangutanů. A především je rezervace Semenggoh bezpečným domovem pro svou pravidelnou svačinkovou klientelu v podobě zde odchovaných, polodivokých opic. Je jich celkem 19 kusů v čele s alfa samcem Ritchiem. Orangutaní klan v Semenggohu tvořili vždy potomci starších samic Seduku, Lely, Nory, Rose, Delimy, Minah a Dary, dnes zde zůstává rodová linie Seduku, Lely, Minah, Nory a Delimy. Všichni jmenovaní se narodili v divočině, nejstarší je z nich Seduku, narozena v roce 1971 (Ritchie je ročník 1981). Zatím nejnovějším přírůstkem je šestiměsíční sameček. Žijí zcela divoce v džungli, ale když mají chuť, nebo jsou zvědaví na ty holé, bílé opice, co jim zase přišly okukovat domov, zastaví se na stanici na kus žvance. Pro nás, návštěvníky, je výhoda v tom, že se orangutani objevují pravidelně na jednom místě, protože jinak bychom za nimi museli putovat hluboko do nitra džungle a i tak není jisté, zda by se nám povedlo je spatřit. Také jsou tito orangutani poměrně zvyklí na lidi a vydrží tedy chvíli pózovat armádě naježených objektivů, i když samozřejmě je více než vhodné dodržovat bezpečnostní pravidla (a například být maximálně potichu – stále jde o kontakt s divokým zvířetem). Ona vám ale stejně všechna slova dojdou, jakmile spatříte houpající se větve, kymácející mladé stromky a ohromné, zrzavé, chlupaté tělo, jak se nečekaně lehce a obratně pohybuje korunami stromů směrem k místu, kde ho čeká dobrota.

Zrzaví bratranci

A proč nás orangutani vlastně tak fascinují? Nejspíš za to může fakt, že – stejně jako všechny opice – jsou to naši vzdálení příbuzní a jejich pohyby, grimasy, chování nám připomíná to lidské. Zvlášť u čeledi lidoopů, kam patří orangutani, gorily a šimpanzi, je to dobře patrné. Nejblíže nám jsou šimpanzi, se kterými sdílíme 99% DNA. S orangutany máme společných 97%, ale výzkumy z posledních let ukazují, že některé pasáže orangutaní DNA jsou té lidské dokonce ještě podobnější, než u šimpanzů. (S gorilami pak sdílíme 98% DNA, přičemž zajímavý je fakt, že gorily mají blíže lidem, než šimpanzům.) Koneckonců samotný název pochází z původních malajských slov “orang” = člověk a “hutan” = les, pro obyvatele Bornea tedy byli orangutani vždy “lesní lidé”. A kdo zná Pratchettova Knihovníka, tak musí mít hned jasno, že fyziologické vlastnosti právě orangutanů by se nám občas hodily. Ook? Ook.

Chvilka zamyšlení

Orangutaní výraz někdy mluví za vše…

Praktické informace k rezervaci Semenggoh (06/2017)

Otevírací doba:
8:00 – 10:00 a 14:00 – 16:00
krmení probíhá vždy od 9:00 a 15:00

Vstupné (cizinci):
dospělí – 10 ringgitů (cca 60 Kč)
děti 6 – 18 let – 5 ringgitů (cca 30 Kč)

Doprava:
Rezervace se nachází 24 km od města Kuching ve státu Sarawak. Komu není líto peněz, může sem dojet taxíkem nebo v rámci organizované tour (pomůže zajistit každý hotel ve městě), ale jde to i lépe po vlastní ose. Z ulice Jalan Masjid v Kuchingu odjíždí autobus K6 a končí přímo před bránou rezervace, odsud se musí ještě 1,2 kilometru pěšky do nitra parku. Jízdné stojí 4 ringgity (cca 24 Kč). Autobus jede z Kuchingu v 7:20 a 13:00, zpátky od parku v 11:05 a v 16:05.

Jízdní řád

Jízdní řád linky K6

Co lze (a nelze) vidět v rezervaci?

Hlavní hvězdou jsou samozřejmě orangutani, kromě těch živých tu mají i pěknou Galerii s fotkami a popisy zdejší opičí rodiny, jejich života i fungování rezervace. Dále jsou tu k vidění dva krokodýli a návštěvníci se můžou zastavit v kiosku s občerstvením a suvenýry. Součástí areálu bývalo i velké botanické centrum – arboretum, kapradinárium, orchidejová zahrada, zahrada láčkovek (masožravé kytky). V době naší návštěvy (a obáváme se, že to je dlouhodobý stav) bylo tohle všechno zavřené, vrátka na treky zamčená, skleníky rozpadlé, zahrady zpustlé a zanedbané. Tipujeme, že sem většina návštěvníků jezdila jen autem, tohle všechno minula, mrkla 10 minut na orangutany, cvakla pár fotek a zase rychle odjela, a proto se Malajsijci, kteří se obecně zrovna nepředřou, na zbytek areálu vykašlali, když ho stejně nikdo nenavštěvoval. Stejně tak se oproti minulým letem, podle informací z internetu, výrazně zkrátila otevírací doba celé rezervace a autobusová linka byla zredukována na dva spoje denně. Není to poprvé, co jsme se s něčím takovým v Malajsii setkali, spíš bychom to klidně označili za její typický rys, a pokaždé nás to zamrzí, ten zahozený potenciál.

Závěrem – proč navštívit Semenggoh?

Přírodní rezervace Semenggoh má tak trochu svá nejlepší léta za sebou, nicméně polodivoké orangutany tu lze vidět na vlastní oči a krátkou vzdálenost s téměř 100% jistotou. Navíc je park velmi jednoduše dostupný a oproti velké záchranné stanici Sepilok v sousedním státu Sabah je i výrazně levnější a méně přelidněný (i když se skupinou dalších turistů je třeba počítat, sám tu člověk asi nikdy nebude). A to je, podle nás, dostatečný počet důvodů, proč se sem při návštěvě Bornea vypravit, obdivovat nádherné tvory a vyřídit pozdrav od Knihovníka. Ook.

Více informací o rezervaci Semenggoh, orangutanech i programu jejich záchrany je k dispozici na souhrnném webu sarawackých parků a chráněných oblastí zde.

Při hledání ubytování v Kuchingu se nám opět hodila agoda.com, i když tentokrát jsme při jednání na místě o delším pobytu dostali o hodně lepší cenu, než přes Agodu – na rozdíl od našich dosavadních zkušeností popsaných v článku Jak na levné ubytování v jihovýchodní Asii a Indii?. Bydleli jsme v Drop In Guest House, kvalita odpovídala ceně:-)

Vítejte u orangutanů

U vstupní brány do rezervace Semenggoh vítá návštěvníky trochu nadživotní orangutan, s masozřevou láčkovkou v ruce. Botanická část už ale bohužel není přístupná.

Jak se ti líbil článek?
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Pokud se vám tento článek líbil a byl užitečný při plánování nebo cestování, budeme moc rádi, když ho pomůžete šířit dál sdílením na svých sociálních sítích

1 komentář

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..