Způsobů cestování a nocování na cestách je asi tolik, kolik cestovatelů. Každému vyhovuje něco jiného, každý má jiné nároky a rozpočet. Nicméně jihovýchodní Asie a Indie nabízejí nejlevnější možnosti ubytování na světě, zde si vybere každý a záleží jen na jeho ochotě “pustit chlupa”. Zajímá vás, jak si ubytování hledáme a vybíráme my, šetřílci? Tak čtěte dál…
V regionu jihovýchodní Asie a Indie jsme na svých dosavadních cestách strávili více než 24 měsíců. Ani jednou nám nebylo úplně jedno, kolik za ubytování zaplatíme, ovšem během poslední cesty, která trvala přes 3 roky (09/2014 – 11/2017), jsme měli velmi napjatý rozpočet a každá koruna (i ringit, i baht, dokonce i rupie) se počítaly. Ubytování jsme se snažili najít vždy v hodnotě max. 10 USD za pokoj (resp. za 2 osoby, někdy se dají najít levná lůžka ve sdílených pokojích, ale zpravidla se to v JV Asii oproti dvoulůžkovému pokoji nevyplatí, nebo jen nepatrně), samozřejmě s lokálním přizpůsobením se – někde to prostě nejde, anebo je levné ubytování tak hnusné, že riskovat zdravotní problémy nestojí za ušetření pár korun. I když v tomto ohledu je třeba Indie tvrdá škola, která nám značně posunula měřítka toho, co považujeme za “ještě bratelné”:-)


V Indii se člověk naučí spokojit s málem, i když někdy je to na hraně – Ashok Guesthouse, Kalkata, Indie, 500 rupií (200 Kč)
Obsah:
Proč do hotelu, když to jde i zadarmo?
“Proč teda lezou do hotelů, spát se dá i zadarmo.” říkáte si teď možná. Ano, pokud se třeba přesouváme na větší vzdálenosti, snažíme se využívat noční spoje. Spíme běžně na letištích i nádražích, nebo kde se zrovna plácneme. Pokud víme dopředu, kdy a kde budeme (což je zřídka kdy), využíváme couchsurfing (stejně tak lze využít Airbnb, kterému jsme však zatím na chuť nepřišli, a v JV Asii jsme snad ještě ani neviděli cenově výhodnou nabídku přes tuto platformu). Ale co si budeme povídat, jen ve vlastním pokoji se může člověk vyvalit polonahý pod větrák, vytahat všechnu elektroniku a nabíjet celou noc, běhat bez okolků 10 x za hodinu na záchod, když po večerech dohání pitný režim, rozvěsit všude vyprané prádlo, atd…:-) Takže pokud nejsme v přesunovém režimu a chceme se někde chvíli zdržet a porozhlédnout, volíme levné typy ubytování.
Díky couchsurfingu se člověk dostane i na velmi luxusní místa
Couchsurfing v komplexu pro cizince, Ho Chi Minhovo městoKdyž je střecha nad hlavou, zbytek se dá improvizovat
Cestovní nocleh s moskytiérou v lodním terminálu cestou na Langkawi.Nocleh zadarmo - letiště Denpasar
Letiště nebo nádraží se většinou dají k noclehu využít bezplatně, komfort se různí
Dalším důvodem, proč v Asii raději do pokoje, jsou rozhodně i přírodní podmínky. Jde o subtropickou až tropickou oblast, kde noční teploty zřídka klesají pod 20°C a je zde velmi vlhko. Zkuste v tom spát ve stanu. My to několikrát zkusili a vždycky to byly příšerné noci, udýchané, upocené, hlavně od sebe ležet co nejdál a žádným kouskem těla se nedotýkat. Touha po spaní pod širákem vás přejde s prvními 20 kousanci od komárů, případně s prvními kapkami častých lijáků. Rozumnou variantou, když už, je pořídit si moskytiéru a hamaku, ale to si zas nenatáhnete kdekoliv (a pořád je tu ten déšť). I když ono i s tím stanem je problém – v Asii nejsou hezké jehličnaté lesy a travnaté louky, kde byste si pohodlně ustlali. Tady máte na výběr džungli hemžící se kdečím, nebo pole, která jsou buď extrémně podmáčená, nebo naopak suchá a pichlavá, nebo takový nehezký marast u cest, anebo zástavbu. Občas, na venkově, se dá zeptat a přenocovat někomu na zahradě. Ale, když to sečtete, opravdu vám stojí zato čelit záměrně horku, hmyzu, dešti, neznámým lidem v neznámém prostředí, když se můžete v klidu ubytovat i za méně než 100 Kč?


Do stanu jen v nouzi, nebo také v horách – Vietnamsko-laoská hranice, města na obou stranách nejméně 30 km daleko, doprava žádná
Rezervace nejlépe z očí do očí… anebo ne?
A jaký je tedy náš trik pro hledání ubytování? Nic speciálního a nic náročného – zkrátka hledání na místě. V každém městě si vybereme z průvodce nebo na internetu dopředu levné hostely, nebo aspoň oblast levného ubytování, kam se pak vydáváme hledat. Pár jich obejdeme, poptáme se. Základ je pokoj si dopředu prohlédnout, což všude umožňují bez problémů. Pokud hodláme zůstat více, než 1 noc, smlouváme o cenu a většinou uspějeme. Čím víc nocí, anebo lidí, tím se dá cena usmlouvat níže. V některých zemích mají speciální typy levných hostelů, které slouží hlavně pro místní turisty, ale někdy tam berou i běloby, jako např. ve vietnamských nhá nghí. Až donedávna jsme byli skálopevně přesvědčení, že osobním hledáním a smlouváním se vždycky dostaneme na lepší cenu, než přes sebenižší nabídky na rezervačních serverech. Už jen proto, že ta nejlevnější zařízení často na internetu vůbec nejsou. V tomto ohledu a po posledních zkušenostech z Vietnamu, Bali a Thajska, však musíme svůj názor trochu poupravit.
Když není hotel ani guesthouse, stačí třeba nhá nghí
Když není hotel ani guesthouse, stačí třeba nhá nghí - Nhá nghá Hung Nguyen, Mui Ne, Vietnam, 10 $Snídaně na Bali
Snídaně v ceně může být bonusem, nebo naopak ušetřenímObčas se krásný hotýlek najde úplně náhodou až na místě
Hotel First, Mae Sot, Thajsko, 280 bahtů (210 Kč)
Moderní technologie evidentně vládnou světem a nabídka se přizpůsobuje poptávce. Poprvé jsme na to narazili v backpackerské čtvrti Hanoje, kde jsme si bez booking.com pomalu neškrtli. Ale nakonec jsme si stejně usmlouvali lepší cenu, než měl daný hostel na Bookingu…
O několik měsíců dříve, v Indii, se nám občas vyplatilo mrknout na zdejší nejpopulárnější server, Cleartrip. Kromě mnoha dalších funkcí se přes něj dá rezervovat i ubytování a nejednou nám otevřelo dveře do hotelů, kde se asi nechtěli bavit s cizinci, a tak nás při osobním dotazu rovnou vypoklonkovali. Jakmile jsme tam ale nakráčeli s rezervačním číslem z Cleartripu, byli jsme za nejuctivější bílé sáhiby:-)
Zatím poslední zkušenost, která mění náš názor, jsou hotely na Bali a thajském ostrově Ko Chang. V obou případech jsme z pohodlnosti zvolili rezervaci přes server agoda.com, který zřejmě nabízí nějaké extra promo slevy, neboť jsme zaplatili ještě méně, než si mysleli naši “hoteliéři”. A teď pozor! Když jsme si chtěli domluvit a připlatit další noci přímo na místě, cena byla o mnoho vyšší, než přes Agodu. A pozor podruhé, cena na místě byla srovnatelná s cenami na Bookingu, z čehož vyplývá, že pro asijský region by v mnoha případech měla vycházet Agoda levněji, než Booking. Na Bali nám dokonce raději uvolnili již plnou kapacitu pokojů na Agodě, abychom si to mohli rezervovat online a ne přes ně. Zřejmě půjde o nějaké vnitřní dohody hotelů s Agodou nebo majitelů a recepčních, každopádně nám to poněkud otřáslo léty osvědčenou praxí a vzali jsme rezervační servery do určité míry na milost (tedy pokud se bavíme o Agodě a o regionu JV Asie; třeba v Evropě by byla pravděpodobně úplně jiná situace).
Užitečnou informací je bezesporu i fakt, že Agoda nabízí dokonce ještě nižší ceny v rámci mobilní aplikace (android, ios), takže smartphony do střehu! Jediné, na co je třeba si dát pozor, jsou poplatky (poplatek serveru a lokální daň), které se na Agodě započítávají až po rezervaci (ale před placením, bez obav), nejsou tedy vidět v prvním náhledu. V každé zemi jsou jiné, na Bali i v Thajsku to bylo okolo 17%. Na Bookingu je vidět rovnou konečná cena.


Pokoj v tradičním malovaném domě – Anil Sunrise Guesthouse, Jodhpur, Indie, 300 rupií (120 Kč)
Pro představu přidáváme konkrétní příklady cen dvoulůžkových pokojů v hotelech, kde se nám vyplatilo rezervovat pobyt online (březen, duben 2017, v Thajsku šlo o dovolenou s rodiči, tedy vyšší částky, než jsou naším zvykem), ceny Agody jsou včetně poplatků, ale i včetně slevy, neboť na ni pravděpodobně dosáhne každý, ceny na místě jsou konečné, nebyl zájem o nich dále smlouvat:
SROVNÁNÍ CEN UBYTOVÁNÍ
Rabasta Graha Weda Suite, Kuta, Bali (březen 2017):
– cena agoda.com – 98 000 IDR
– cena na místě – 130 000 IDR
– cena booking.com – 130 000 IDR
– cena agoda.com – 550 THB
– cena na místě – 700 THB
– cena booking.com – 700 THB
A ještě malé srovnání cen dvoulůžkových pokojů v zemích, které jsme projeli:
Indie
Thajsko
Barma
Kambodža
Laos
Vietnam
Malajsie
Indonésie – Bali
A protože nejlepší reklamou je přímé sdílení zkušeností, tak neváhejte se zeptat na ubytování v konkrétní zemi nebo městě a my rádi poradíme, pokud budeme jen trochu vědět:-)


Nejlepší reklamou je šuškanda – hotel doporučený od přátel – Ratana Kanika Guesthouse, Banlung, Kambodža, 5 $
A co vy, máte také nějaký osvědčený tip nebo zdroj informací, který používáte? Podělte se v diskuzi pod článkem, budeme rádi:-)
Ahoj tuláci ☺ Konečně mohu napsat MÁME LETENKÝÝÝÝÝ ??? …budu moc ráda, pokud máte nějaký tip na levné ubytko v Laosu v Luang Prabang. Tam to byl při poslední cestě s levným pokojem dost problém. Moc díky a užívejte si svou snovou životní cestu?? Monika
Ahoj, děkujeme, gratulujeme a moc Ti to přejeme, kdy letíte a jaký je plán? Co se týče Luang Prabang, tak při naší poslední návštěvě jsme spali v Sysomphone Guesthouse a byli jsme docela spokojení. Já se tam skoro týden kurýroval. Ale je to už rok a půl, tak se to mohlo změnit. Aktuálně je na netu cena kolem 100000LAK, ale myslím, že zrovna tady by to na místě mělo být levnější nebo aspoň by to mělo jít usmlouvat, minimálně pro delší pobyt. My jsme před rokem a půl platili 70000LAK a byli tam šest nocí s tím, že jsme to vždy platili po dvou nocích a prodlužovali. Jinak v té ulici, kde je tento GH jich je ještě několik za podobné ceny. Ale není to přímo v centru, hodně rychlou chůzí to je kolem 10 minut od centra.
Ahoj! Při plánování naší cesty po JV Asii (Thajsko, Barma, Vietnam a Kambodža), jsme narazili na vaše úžasné stránky. Určitě z nich načerpáme spoustu informací i pro naše cesty. Teď se snažíme sestavit rozpočet na cestování po JV Asii a zajímalo by nás jestli jsou ceny za pokoj, které tu uvádíte jsou už ceny za 2 osoby nebo pouze za jednu? Co jsme koukali na jiné stránky, tak tam mají ceny za pokoj pro 2 osoby trochu vyšší 🙂 Tak jenom aby naše představy nebyly zkreslené. Vy jste si ubytování většinou bookovali dopředu (např. přes zmiňovanou Agodu) nebo jste dojeli na místo a začali hledat. Díky moc a užívejte další cestování.
Ahoj Veroniko, děkujeme za pochvalu, jsme rádi,když naše stránky pomohou i dalším cestovatelům. Všechny ceny jsou vždy uváděny za 2 osoby. Obecně častěji volíme cestu hledání a domlouvání bydlení až po příjezdu na místo, po tak dlouhé době co jsme v tomto regionu za posledních 10 let strávili už relativně víme co a jak, a cenu dokážeme ve většině případů usmlouvat na akceptovatelné částky. V současné době však i sem dorazil boom rezervačních systémů, jak píšeme v článku a jsou již místa,kde se minimálně přes Agodu dá dostat na částky nižší, než jsme schopni získat osobně na místě. Jde především o Malajsii, Bali (zde záleží na období), některé lokace ve Vietnamu (Hanoj) či Thajsku (některé ostrovy). Uváděné nízké ceny mohou pramenit z toho, ze na aktuální cestě jsme bezmála tři roky a tudíž musíme cestovat naprosto lowcostově, proto nejsme vybíraví a bereme vše co je cenou zajímavé, i když třeba kvalita je nižší (na druhou stranu v zemích,kam se chystáte i ty s nejnižší kvalitou nebyli nijak katastrofální,to platí spíš o Indii). Pokud budeš cokoliv chtít dalšího poradit, nebo něco konkrétnějšího, neváhej se ptát, když budeme vědět rádi poradíme. Fungujeme i na facebooku na https://www.facebook.com/zcesty.pa, tak nás můžeš sledovat i kontaktovat touto cestou. Hezký den.
[…] rozdíly v kvalitě a dostupnosti ubytování opravdu obrovské. Doporučujeme proto přečíst si jak na levné ubytování na webu […]