Nevešlo se jinam

“V přírodě přespávejte jako prase.” říká Tomáš Mähring, zakladatel Wild Camping Tips

Wild Camping TIPS
Napsal(a) Anča

“Wild camping”, tedy přespávání nadivoko, je něco, co nám při našem vlastním cestování přišlo vždycky jako naprostá samozřejmost (nejenom kvůli ušetření peněz). Ještě o dost dřív, než si pro to čeština převzala takové honosné pojmenování… Ostatně když má člověk své cestovatelské kořeny v Čechách, kterým vládne tradice trampingu, vandrů a širáků, tak není divu, že nám touha po volnosti a svobodě koluje v krvi od narození a nic s tím nenaděláme:-)

Tomáš Mähring (wildcamping.tips)

Tomáš Mähring (Zdroj: wildcamping.tips)

Bohužel ne všude ve světě jsou k volnému spaní (= wild camping) tak vstřícní, jako u nás, někde se člověk může dostat skutečně do problémů, jinde to bývá tolerováno, ale oficiálně tam jde o nelegální činnost. No a proto jsme jako skvělou pomůcku před pár lety víc než přivítali zajímavý projekt Wild Camping Tips. Jde o web (a brzy též aplikaci), kam může přispět úplně každý a upozornit tak na šikovná a pěkná místa, vhodná k volnému spaní, ať už pod širákem, ve stanu, horské boudě, nebo třeba v obytném autě. A to po celém světě. Kromě toho, že nám Wild Camping Tips pomáhá při plánování destinací pro další výpravy, tak jsme do databáze míst sami se svou troškou do mlýna také přispěli a s tímto projektem navázali užší spolupráci. Nyní, když tento skvělý projekt přináší lákavou soutěž na celé léto, nemůžeme jej nechat bez povšimnutí.

☕ Podpořte nás kafíčkem!
BuyMeACoffee.com

Jsme rádi, že vám můžeme přinášet obsah, který tvoříme s láskou ve svém volném čase. Provoz tohoto webu však není zcela zdarma a my budeme rádi za vaši podporu!

Pokud nás máte rádi a naše články vás baví, zvažte prosím malý příspěvek na naše virtuální kafíčko. Každý váš finanční příspěvek nám pomáhá udržovat tento web živý a plný inspirace.

Pro podporu můžete navštívit naší stránku na BuyMeACoffee.com. Vaše kafíčko nám dodá energii a zároveň nám bude potěšením, že oceníte naši práci. Děkujeme vám!

Duchovním otcem celého projektu je Tomáš Mähring, cestovatel, vodák, fotograf, průvodce a dobrodruh, který se rozhodl své bohaté zkušenosti sdílet s ostatními, podobně “postiženými” lidmi, a dal tak základ vzniku zvláštního organismu, který už si žije tak trochu svým životem. A kdo jiný by mohl celý projekt Wild Camping Tips i aktuální soutěž představit lépe, než právě jeho zakladatel?

Tomáši, vzpomeneš si, kdy, jak a hlavně proč vznikl nápad, že budeš sdílet wild camping tipy (nejen) na spací místa s ostatními a nenechávat si je pro sebe?

Poprvé nějaká taková myšlenka proběhla už poměrně dávno. Od mala jezdím na kajaku divokou vodu a s tím jde ruku v ruce i cestování a často právě i spaní nadivoko. Ne snad proto, že by člověk primárně chtěl ušetřit za kempy, ale spíš zkrátka proto, že chceme být v přírodě a ne v řadě dalších stanů s kioskem opodál. Myšlenka se následně vrátila zpět o pěknou řádku let později – opět při cestování. A už dávala i víc smysl, protože právě ve spojení s chytrými telefony a mobilním internetem to může fungovat podstatně lépe.

Stanování na vodě

Vodáctví a wild camping jde skvěle dohromady

A proč si místa nenechávat pro sebe? Jsem (věčný) optimista a jsem přesvědčený, že naší mapkou místům ani přírodě neuškodíme, ale cestovatelům pomůžeme. Určitě každý, kdo někdy někam cestoval, zažil situaci, že nemohl najít pořádné spací místo, bylo pozdě, tma, byl unavený… to je první ze situací, které by náš web měl pomáhat řešit. Tím ale nejsme nijak originální, pro silniční cestovatele takové mapy už existují.

Druhá situace (a tím originální jsme) pak je například horal na treku – zkazí se počasí a je potřeba pořešit nějaký nouzový bivak. V takovém případě tip na boudu, přístřešek, jeskyni, nebo i třeba obyčejný převis, pod který se dá zalézt a v suchu si uvařit, přijde vhod každému.

A třetí situaci celkem popisuje náš slogan a hashtag “I spací místo může být cíl” – naším cílem není mít na mapě co nejvíc míst, ale inspirovat. Věděli jste například, že nad Hong Kongem je parádní louka, kde se dá přespat a v noci je tam boží výhled na celé město?

Fakt? Tak to bychom určitě měli jet vyzkoušet!:-) Hele a nebojíš se, že se tak některá místa příliš “profláknou” a ztratí svoje kouzlo? Často jsme tenhle jev viděli na Novém Zélandu, kde se vytipovaná wild camping místa stala tolik navštěvovaná a bohužel ničená a znečišťovaná, že tu místní lidé kempování zpoplatnili, anebo rovnou zakázali…

Nebojím, i když jsou samozřejmě místa, která do mapky nepatří. Ale věřím, že to, že pomůžeme batůžkářům, horalům a dalším cestovatelům, nebo přineseme inspiraci, kam stojí za to vyrazit na vandr, bude vždycky převažovat nad tím, že by kvůli nám nějaké místo ztratilo své kouzlo. Nesprávný člověk se může o místě dozvědět z naší mapy stejně, jako se o něm může doslechnout i jinak. Nemyslím si ale, že někdo, kdo si chce udělat večírek (a na náš web ani do naší komunity vlastně vůbec nepatří), půjde 20km trek na hezké místo a tam pak udělá bordel:-)

Navíc se snažíme lidi informovat, jak by takové „wildkempování“ mělo probíhat. Snažím se šířit názor “spát jako prase” – v tom smyslu, že zvíře (jakékoli, ne jen prase:-)) v lese taky přespí a ničím a nikomu tím neuškodí, nikoho neruší a nic po sobě nenechá. To je ostatně směr, kterým do budoucna chceme jít čím dál víc – informovat a ideálně i veřejnost poučovat, že wild camping není nic špatného, pokud to budou všichni dělat “správně”. Víc jsem se o tom rozepsal na 7. straně v letošním čísle cestovatelských novin, které vydávám už 12 let (http://h2omedia.cz/news/2018.pdf).

Do přírody s respektem

V přírodě je dobré “spát jako prase” – to po sobě ráno také nezanechá jedinou stopu.

Dobře. A nyní trochu k Tvému webu… Může tip na spací místo sdílet úplně kdokoliv? Jak?

Jasně, každý, komu se naše myšlenka líbí:-) Stačí jít na stránku https://wildcamping.tips/cs/pridat-misto/ a vyplnit tam všechny potřebné informace + fotky. Navíc chystáme mobilní appky pro Android i iOS, které zápis nových míst zásadně zjednoduší, a člověk to bude moci udělat rovnou z cesty (i offline). Pokud by někdo chtěl pozvánku ke stažení Betaverze aplikací, ať nám napíše třeba na Facebooku (http://www.m.me/wildcampingtips).

Kolik spacích míst návštěvníci stránek mohou aktuálně v databázi nalézt? A je tam ještě něco jiného, než tipy na wild camping místa?

Aktuálně je v databázi tuším asi 1500 spacích míst. A od letoška se snažíme postupně rozjet i databázi volně přístupných horkých pramenů. Protože po celodenním/několikadenním treku není snad nic lepšího, než pít pivko a pozorovat západ slunce z horkého přírodního bazénku.

Na příští rok máme v plánu databázi ještě oživit tipy na zajímavé záchody a kadiboudy. Nevěřili byste, kolik je po světě i v přírodě míst, kde jednoduše stojí zato si posedět (viz třeba tenhle záchod v kanadské divočině: https://wildcamping.tips/cs/item/balu-pass/):-) Kategorie pro tahle místa je na webu od začátku, ale je to jen taková okrajová specialitka, která by měla především pobavit (a opět třeba i inspirovat, kam se vydat, nebo kde se  vy…t :-))

Společné kempování

Wild Camping Tips může pomoct naplánovat klidnou cestu bez stresu s hledáním místa na přespání.

Zní to jako něco pro zasmání, ale z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že záchody, obzvlášť třeba s tekoucí vodou, jsou v životě cestovatelově dost důležité opěrné body:-) Tome, můžeš, prosím, ještě stručně popsat, v čem spočívá letní soutěž s Wild Camping Tips?

Princip soutěže je úplně jednoduchý, soutěž se jmenuje “Vyfoť Wild Camping TIPs nálepku na cestách a vyhraj”. Nálepky můžete získat tak, že nám pošlete dobrovolný příspěvek na provoz a další vývoj projektu. A pak už stačí si nálepku někam nalepit (auto, batoh, kufr, notebook, atd.) a posílat nám na Facebook nebo na Instagram fotky z míst, kde s vámi nálepka cestuje:-) Posílat fotky je možné až do 30. 11. 2018.

Podařilo se nám získat atraktivní partnery a sponzory, takže kromě toho, že nás takhle lidé mohou podpořit, mohou taky vyhrát parádní ceny jako odolný smartphone Land Rover Explore nebo třeba outdoorový foťák Nikon. Víc informací o soutěži + všechny výhry jsou zde: www.wildcamping.tips/soutez.

Tomáši, moc děkujeme za rozhovor, držíme palce, ať se databáze Wild Camping Tips nadále rozrůstá a vytipovaná místa zůstávají krásná a užitečná. Sami se také pokusíme k tomu přispívat;-)

No a  abyste měli trochu motivace rovnou, tak seznam možných výher přidáváme i tady – osobně bychom brali jakoukoli z nich;-)

1.cena – Outdoorový mobil Land Rover Explore v hodnotě 16 490 Kč
2.cena – Odolný fotoaparát Nikon Coolpix W300 v hodnotě 11 390 Kč
3.cena – Spací pytel Selk’bag Original v hodnotě 3 790 Kč
4.cena – Alpenverein členství – pojištění na rok 2019 v hodnotě 1690 Kč
5.cena – Peak Design Capture v hodnotě 1799 Kč
6.cena – Přespání ve stěně v liberecké horolezecké aréně + ferratový kurz + slaňování
7– 8. cena – sada knih Travel Bible + Travel Jobs
9.– 11. cena – Lonely Planet průvodce (kniha) z české edice dle vlastního výběru

Navíc elektronickou verzi Travel Bible dostanou také všichni ostatní výherci!
Všichni výherci navíc dostanou teplé merino ponožky od českého výrobce SHERPAX
Výherci 7. a 8. ceny navíc dostanou (nejen) na knihy vodotěsný vak K-gear od firmy Nomadist

Pokud chcete být více ve “wildcampingovém” obraze, můžete sledovat také jejich povedený instagramový profil @wildcampingtips či facebook wildcampingtips. Za zmínku také stojí ještě jedna novinka – máte-li nějaký svůj cestovatelský příběh, se kterým byste se chtěli podělit s ostatními, můžete ho napsat Tomášovi a tím přispět do nové rubriky přímo na stránkách www.wildcamping.tips. Více informací o této možnosti naleznete na www.wildcamping.tips/pribehy.

A (nejen) o tom, jaké to je páchat wild camping v jihovýchodní Asii si můžete přečíst v našem článku Jak na levné ubytování v JV Asii a Indii😉

Jak se ti líbil článek?
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Pokud se vám tento článek líbil a byl užitečný při plánování nebo cestování, budeme moc rádi, když ho pomůžete šířit dál sdílením na svých sociálních sítích

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..