Už je to nějaký čas, co jsme opustili rozeklané břehy Jižního ostrova Nového Zélandu, a tak si můžeme dovolit trochu bilancovat a srovnávat. Jižní ostrov nás přivítal po příletu z Indonésie v prosinci 2015, a to po 15 měsících od opuštění naší domoviny. Stali jsme se mobilními cestovateli žijícími v autě, kterým se tu říká backpackeři (baťůžkáři), přestože s nošením batohu nemá tento způsob cestování nic společného, a vydali se za krásami tohoto odříznutého koutu světa. Jižní ostrov tvoří několik velmi specifických regionů, které jsme se snažili vždy aspoň chvíli prozkoumávat, a tak jsme se dostali do alpských výšin, mezi skalnaté horské štíty, k ledovcovým řekám i neuvěřitelně modrým jezerům, dokonce i k samotným ledovcům. Procházeli jsme se po holých, ovcemi a skotem spasených kopcích, nad strmými útesy, v deštných pralesích i hájích vysokých kapradinových stromů. Cítili jsme pod nohama písek nekonečných pláží, bahno a kořeny lesních treků i ledovou vodu, kterou se často bylo nutné přebrodit. Auto se nám přehřívalo v prudkých kopcích a rachtalo na štěrkových cestách vedoucích na konec světa… Na Jižním ostrově jsme strávili celkem 192 dní, a přestože bychom některé asi dokázali využít efektivněji, tak jsme si odsud odnesli mnoho nezapomenutelných zážitků a scenérií, které nám zůstanou navždy v paměti a naplnily tak pověst o téměř nepřekonatelné novozélandské přírodě (i když její kouzlo tkví hlavně v tom, že se tu dá vidět tolik krás pohromadě na celkem malé rozloze). Rozhodně se ale dá tvrdit, že hlavní ikonická místa Jižního ostrova jsou převážně dílem Matičky Přírody.
No a my jsme se nyní rozhodli vám některá z těch úplně TOP míst také ukázat a trochu představit. Vybrat jich ale jen pár, aby z toho byl smysluplný článek, zabralo dost času, energie a dohadů, neboť každý sám za sebe jsme si vyjmenovali kolem 25 míst a zážitků, které jsme považovali za ty nej. Konečný výběr jsme zúžili na dobře zapamatovatelnou desítku a tu nyní nabízíme jako opravdu rychloexkurzi za krásami a na ikonická místa Jižního ostrova Nového Zélandu.
Obsah:
1. HOOKER VALLEY TRACK A MT. COOK


Hooker Valley track a Mt. Cook
Jeden z naprosto nejkrásnějších “treků” vede údolím řeky Hooker, pod stálým dohledem nejvyšší hory Nového Zélandu Mt. Cook (3724 m.n.m.). Nejde ani tak o turistický trek v pravém slova smyslu, jako spíš o příjemnou odpolední procházku v délce 10 km. Údolím řeky vytékající z ledovce vede široká, štěrkem vysypaná cesta, není tu žádné závratné stoupání, naopak se zhoupnete na zavěšeném mostu, můžete vzdát hold obětem novozélandských Alp, jejichž památník budete míjet, a především se celou cestu kochat neuvěřitelnými horskými scenériemi. Třešničkou na dortu je potom jezero na úpatí Mt. Cook, ve kterém i uprostřed léta plavou ledové kry.
2. MILFORD SOUND A CESTA TAM A ZASE ZPĚT


Milford Sound a cesta tam a zase zpět
Překrásný fjord Milford Sound je asi vůbec nejprofláklejším místem Zélandu, zaplatit si tu můžete vyhlídkový let nebo plavbu, protože jinak se do hloubi zátoky dostat nelze. Dvouhodinová plavba se dá sehnat od 45 NZD za osobu s malým občerstvením a za ten zážitek to stojí. Dostat se sem z nejbližší “civilizace”, městečka Te Anau, znamená ujet asi 120 km po Milford Highway, jedné z nejkrásnějších tras na Zélandu. Projíždíte nejprve širokým, později úzkým horským údolím, lemovaným vysokými a ostrými štíty jižních Alp.
Cesta do nebo z Milford Sound může sama o sobě zabrat i několik dní, protože mnoho zastávek po cestě si zaslouží náležitou pozornost – Humboldtův vodopád, jezero Marian, výstup na fantastický vrchol Key Summit, náročný trek Gertrudiným údolím nebo průjezd více než kilometrovým tunelem, který byl teprve před pár lety vyasfaltován, a spousta dalších možností.
3. ROUTERBURN TRACK
Treků, které jsme si na Novém Zélandu prošli, bylo spousta, tento si však své místo zasloužil i v tomto seznamu. Routeburn Track, dlouhý 32 km, je jedním z tzv. Great Walks a pro zkušené horaly není ani tolik náročný. Horská túra má jeden začátek/konec nedaleko města Glenorchy, druhý potom na rozcestí The Divide ležícím na silnici do Milford Sound. Nejvyšší bod treku leží nedaleko Harrisova sedla a stejnojmenného jezera, ve výšce 1255 m.n.m. a na obě strany cesta od něj jen klesá. My jsme z logistických a finančních důvodů absolvovali výstup od Glenorchy do Harrisova sedla a zase zpět, celkem 25 km. Kromě neokoukatelných horských scenérií jsme míjeli průzračně modrou divokou řeku, nádherné vodopády, otevírala se před námi široká údolí a procházeli jsme hustými bukovými lesy. Komu by to nestačilo, tak v toulání horami, lukami a podél ledovcových řek se dá pokračovat v dalších, neméně nádherných údolích okolo Glenorchy – ne nadarmo se jedno z nich nazývá Paradise, Ráj.
4. WANAKA A NP MT. ASPIRING


Wanaka a NP Mt. Aspiring
Návštěva městečka Wanaka, rozkládající se na břehu stejnojmenného jezera, nám vyšla do období přicházejícího podzimu a trváme na tom, že to je asi ten nejlepší čas, kdy se sem vydat. Oblíbený cíl masového turismu si ponechává neustále svou poklidnou atmosféru, a to i když s 50 Číňany čekáte na to správné fotografické světlo u populárního Wanaka Tree:-) Dvojice obřích jezer Wanaka a Hawea vytváří zdejší krajinu, na kterou dohlížejí horští velikáni od NP Mt. Aspiring, zároveň břehy jezer a řek lemují zlatem se blyštící topoly a vrby. Když pak přes noc popráší vrcholky hor první sníh, je obraz naprosto dokonalý. Wanaka nabízí skvělé odpočinkové podmínky, ovšem to správné dobrodružství zažijete, když kousek popojedete – výstup na Roy’s Peak byl pro nás jedním z vůbec nejnáročnějších, výstup údolím řeky k ledovci Rob Roy s četnými vodopády je nezapomenutelný, stejně jako veškeré výhledy a další treky horskými údolími pod majestátní horou Mt. Aspiring. Zajímavě tvarovaný kopec Rocky Mountain s parádními výhledy je pak ideálním výletním cílem pro slunné podzimní odpoledne.
5. JEZERA TEKAPO A PUKAKI


Jezero Tekapo
Když už jsme u těch jezer, tak jedním, z těch naprosto nejvíc fantastických míst se pro nás stala oblast ledovcových jezer uprostřed jižního ostrova. Jezera Tekapo a Pukaki se siluetou Mt. Cook v pozadí jsou zcela ikonickými výjevy, které pravděpodobně viděl každý, i když jinak o Novém Zélandu neví vůbec nic (výjev se dostal i na obal průvodce Lonely Planet). Jezera nabírají díky podkladu a složení ledovcové vody, která do nich přitéká, unikátní modrou barvu. Neskutečnou. Kdybychom to neviděli na vlastní oči, nevěříme. A i tak jsme podezírali místní, že musí tu vodu nějak obarvovat:-) V listopadu a prosinci, uprostřed léta, navíc na březích jezer rozkvétají lány fialových, růžových, bílých a žlutých vlčích bobů a dotvářejí tak dokonalý kýč. Za pozornost kromě dvou největších jezer stojí ale i jejich menší sourozenci, neméně krásní, jezera Ohau, Alexandrina a McGregor.
6. ARTHUR’S PASS


Arthur’s Pass
Nespornou dominantou Jižního ostrova je pohoří Jižních Alp, které ostrov protíná de facto po celé délce a odděluje tak sušší a teplejší střed a východ od deštivého západního pobřeží. Dopravní spojení mezi těmito celky zajišťují 3 nádherné průsmyky plné horských scenérií, divokých řek a vodopádů, Haast Pass, Lewis Pass a nejvýše položený Arthur’s Pass, 920 m.n.m. Mezi cestovateli je pověstný svým stoupáním, kde nejeden nebožák uvařil svůj stařičký motor, ale kvůli horským trekům se sem rozhodně vyplatí zajet. Čeká tu jeden z nejnáročnějších denních treků – výstup na Avalanche Peak, populární vodopád Dewil’s Punchbowl i doslova hejna překrásných horských papoušků Kea, i když tady jsou tak zvyklí na lidi, že trháním stanů a těsnění okének u aut spíš škodí.
7. CASTLE HILL A CAVE STREAM


Castle Hill
Asi nejoblíbenější atrakce na jednodenní výlet z Christchurch, největšího města jižního ostrova, je Castle Hill – pohádková krajina s jakoby rozházenými vápencovými skalami a balvany. Dá se mezi nimi courat hodiny, zkoumat nové úhly pohledu, šplhat za vyhlídkou a kochat se. Pro lepší představu si můžete pustit závěrečnou bojovou scénu Letopisů Narnie: Lev, čarodějnice a skříň, která se právě zde natáčela:-) Jenom o malý kousek dál je potom ve zvláštním krasovém podloží ukryté velké dobrodružství – Cave Stream. Je to asi 600 m dlouhá, průchozí jeskyně, kterou protéká ledová říčka, takže se celou dobu (cca hodinu) jde vodou hlubokou od kotníků po hrudník (nejhlubší místo je hned u vstupu, aby vám pak byla celou dobu pekelná zima:-))
8. QUEENSTOWN


Queenstown
Queenstown je světové město outdoorových sportů – právě zde si můžete skočit nejvyšší bungee jumping na světě, projet se tryskovou lodí úzkou soutěskou, v zimě se vyřádit na sjezdovkách v okolí. Pro nás je to taková obdoba Špindlerova Mlýna – hotely, restaurace, suvenýry, zážitkové agentury, atd., ovšem tohle město leží na jednom z nejkrásnějších míst Zélandu vůbec. Na břehu čistoučkého, modrého jezera Whakatipu, pod majestátními hřebeny hor, z nichž se nejvýše pnou vrcholky The Remarkables, na soutoku divokých a průzračných řek Shotover a Kawerau. Příroda okolo je tak nádherná, že si na své přijdou i ti, kdo na předražené atrakce nemají a za výhledy si musí vyšlápnout po svých.
9. LEDOVCE JIŽNÍCH ALP


Ledovce nad jezerem Matheson
Zélandské Alpy jsou, stejně jako ty evropské, z části pokryté horskými ledovci. Ty nejlépe přístupné, Fox Glacier a Franz Josef Glacier, jsou součástí celého “ledovcového okresu” Glacier County, jižní části západního pobřeží. Jsou velmi populární pro všechny zájezdy i cestovatele a z přilehlých vesniček (malé Špindly) k nim létá co 5 minut vrtulník se zvědavou výpravou. Jinak se přímo na ledovec dostat nedá, ale vytvarovaná údolí nabízejí různé treky s výhledem na horu ledu spadající z hor. Po pravdě je to trochu smutný pohled, zvlášť v porovnání se staršími fotografiemi, na kterých sahají ledovcové splazy o mnoho kilometrů dál. Jinak asi nejhezčí výhled na horské ledovce je přes hladinu jezera Matheson, ve které se bílé štíty odrážejí jako v tom nejnablýskanějším zrcadle.
10. PUNAKAIKI


Punakaiki (Pancake) Rocks
Punakaiki, nebo-li Pancake rocks, Palačinkové skály. Najdete je na západním pobřeží a tím pádem většinu času pod příkrovem deště a vodní tříště z bouřícího moře. Když se ale zadaří a vyleze sluníčko, ukážou se i parádně tvarované útesy. Jejich vrstevnatost je výsledkem ukládání vápenatých schránek na mořském dně a následné eroze a tento geologický jev není prakticky nikde jinde na světě k vidění. Další zajímavostí jsou ukryté blowholes (průduchy), kterými za vrcholícího přílivu tryskají vysoké gejzíry. Parádní stezka po skalnatém pobřeží je velmi populární a davům Číňanů se nevyhnete, ale za spatření něčeho tak unikátního to rozhodně stojí.
Přečtětě si také další článek s tipy na místa na Jižním ostrově Nového Zélandu: