Lidé, zvyky a kultura

Indie a špína

Napsal(a) Anča

“Špína” je asi to první spojení, co se většině lidí vybaví, když se řekne Indie. Aspoň těm lidem, kteří v Indii nebyli, ale někdy už o ní něco trochu slyšeli/viděli/četli. I u nás to bylo stejné – vedle naprosté ztráty soukromí byla špína a z ní případně pramenící zdravotní problémy našimi hlavními obavami a v podstatě i důvodem, proč nás dlouho cesta do téhle země ani moc nelákala. A věřím, že “Indie a špína” je závažné téma i pro mnoho dalších. Tak jak to tedy je doopravdy?

Při cestě do nebo kolem světa by byla škoda se Indii vyhnout, a tak jsme nakonec absolvovali skoro 3měsíční putování po indickém subkontinentu, a to včetně posvátného města Varanasi s pověstí jednoho z nejšpinavějších míst, a tak myslím, že s tou špínou by se to mělo trochu uvést na správnou míru 🙂 Aspoň tedy z našeho subjektivního pohledu… Berte, prosím, tento článek s rezervou, pokusím se nastínit situace, se kterými jsme se my setkali, ale tucet jiných lidí může mít tucet jiných zkušeností, proto se nebudeme snažit svá tvrzení na téma Indie a špína nijak generalizovat:-)

1. Indie a špína na těle

Samostatnou kapitolou pro začátek by byla osobní hygiena Indů. Oproti očekávání to totiž nejsou žádné špindíry, respektive oni třeba moc neřeší, v čem se myjí, ale myjí se klidně každý den. Jakákoliv voda je pro ně zdroj očisty, a tak se klidně vykoupou tam, kam by čističkami zhýčkaný Evropan nestrčil ani nohu, aby mu neupadla. Hlavně více na jihu, u moře nebo mnoha keralských řek a kanálů, tam se pořád někdo cachtá, čistí si zuby, mydlí hlavu nebo drhne prádlo o kamenitý břeh. Na severu je to s vodou horší, tedy i s hygienou a hlavně zdroji vody – řeky, ale hlavně různé stojaté vody v nádržích, které kvetou už od minulého léta. Ale kdyžtak v nejhorším případě je ideální příležitostí k pořádné koupeli občasná bouřková přeháňka, která pořádně naplní okapy a udělá z nich luxusní sprchu:-)
V některých jižních státech je zvykem si do vlasů vtírat kokosový olej, což jim určitě prospívá po zdravotní stránce, ale na sluníčku to během dne “žlukne” a nehezky zapáchá, takže v tomto směru netřeba si brát příklad z používání přírodní kosmetiky:-)

Když zaprší, jde se do „sprchy“

2. Indie a špína na ulici

Cestu po Indii jsme začali ve dvacetimilionové Bombaji a z ní jeli nejprve na jih, který se dá označit za lehce civilizovanější a kultivovanější než naopak více dobrodružný sever. Obecná špinavost je asi srovnatelná, nejhorší je to vždycky kolem konců nádraží, na okrajích měst, a v jakýchkoliv stokách v jakémkoli městě – ty se podle smradu poznají už na dálku, ostatně je to tak trochu otevřená kanalizace. V každém případě stoky se musí přecházet/obcházet rychle, nebo se jim nejlépe úplně vyhnout:-) Co se týká nepořádku v ulicích, je to také dost podobné všude po Indii, aspoň ten nepořádek, který dělají lidé. Ind, Indka i Indě totiž, cokoli nepotřebuje, tak prostě upustí. Něco sežerou zvířata, zbytek se jednou denně nahrne na hromádky a podpálí. Plast ale hoří blbě, že, takže tam toho stále dost zůstane i pro další den.

Odpadkových košů je všude po málu, někde vznikají aspoň zdánlivě organizované hromádky

3. Indie a špína posvátných krav

V čem se některá města liší, je nepořádek, který zůstává v ulicích po kravách, a který mně osobně asi vadí nejvíc. Pečlivě hlídat každý svůj krok, a pokud ne, šlápnout dost často do něčeho měkkého a smradlavého, je trochu únavné a nepříjemné. Proti kravám samotným vůbec nic nemám, naopak (vegetariáni prominou) jsou skvělým doplňkem třeba do biryani nebo beef curry… případně někam na pastviny na venkov, tam jim je určitě lépe… V tomto ohledu mi z námi navštívených míst přišly nejhorší úzké uličky podél ghátů ve Varanasi, pak jen o trochu širší ulice centra Agry u Taj Mahalu (aneb lesk a bída Indie, haha) a hlavní ulice z autobusáku do centra Jodhpuru.

4. Indie a špína vyloučená

Dalším problémem (nejen na ulicích, ale prakticky všude, kde to není výslovně zakázané) je betel, tabák a já nevím, jaké všechno svinstvo tu ještě žvýkají. Všechno to způsobuje nadměrnou tvorbu slin, které navíc po vyplivnutí vypadají, jak kdyby člověk s tuberou chrchlal plíce. A k tomu rovnou připojím i další způsoby lidského vylučování, protože Indové v tomto ohledu často fungují jako ty kravičky – kde se mi zrovna chce, tam to vypustím🙂 Na mnoha místech vznikly provizorní “záchodky” nebo aspoň pisoáry přimontované na zdi, ovšem ono to stejně nemá žádné odtoky, natož splachování, takže jediný přínos je maximálně ten, že nekorodují a neplesniví zdi pod přímým zásahem…

Ulice často slouží jako skládka kombinovaná s veřejným WC

5. Indie a špína chrámová

Někdo by si mohl myslet, že třeba aspoň v chrámech najde čistější prostředí. Zvlášť, když se do všech chodí naboso. No…záleží…třeba parkový komplex Western temples v Khajuraho byl jedním z nejpříjemnějších a nejčistějších míst, co jsme navštívili, nicméně většina hindu chrámů i mešit a hrobek je obývána hejny holubů a tlupami opic, a po těch tam rozhodně nikdo neuklízí:-)

6. Indie a špína vlaková

Zajímavá je situace ve vlacích. Cestovali jsme celou dobu pouze tou nejnižší třídou a jen jednou jsme byli vysloveně znechuceni. Ve vlacích je výhradně nepořádek z toho, co odpadává lidem, i když hodně věcí házejí ven z okna. Pokoušeli jsme se aspoň zde dělat osvětu a odmítali vyhazovat naše vlastní odpadky s hláškou, že to není dobré pro přírodu. Protiargument zněl, že ty odpadky kolem kolejí živí vekou skupinu lidí, kteří tam fungují jako popeláři, a my je připravujeme o práci… Největší peklo vypukne, když přijde prodavač buráků, které všichni milují a loupají samozřejmě na zem. V kontrastu proti tomu stojí vlakové záchody, které i po mnohahodinové cestě zůstávají v pohodě použitelné. V každém vagónu jsou hned 4 a “mísy” tureckého typu jsou celé nerez, včetně velké desky stojící za splachováním. Relativnímu pořádku přispívá určitě stále plná zásoba tekoucí vody a indický způsob pánského močení – na bobku jako holky:-)

☕ Podpořte nás kafíčkem!
BuyMeACoffee.com

Jsme rádi, že vám můžeme přinášet obsah, který tvoříme s láskou ve svém volném čase. Provoz tohoto webu však není zcela zdarma a my budeme rádi za vaši podporu!

Pokud nás máte rádi a naše články vás baví, zvažte prosím malý příspěvek na naše virtuální kafíčko. Každý váš finanční příspěvek nám pomáhá udržovat tento web živý a plný inspirace.

Pro podporu můžete navštívit naší stránku na BuyMeACoffee.com. Vaše kafíčko nám dodá energii a zároveň nám bude potěšením, že oceníte naši práci. Děkujeme vám!

7. Indie a špína v hotelích

Pak tu máme hotely. Během našeho pobytu jsme strávili noci celkem ve 30 různých zařízeních. Snažili jsme se hledat vždy nižší cenové kategorie (takže nám bylo jasné, že občas musíme ustoupit v nárocích na kvalitu – jednu, dvě noci člověk vydrží téměř cokoliv, v příští destinaci si zase zkusí sehnat něco, kde se i osprchuje), i když třeba na pobřeží to šlo hůř. Na druhou stranu, ne vždy dražší hotel znamenal lepší kvalitu. Naopak…. nejdražší ubytování jsme měli v Bombaji a v Kalkatě, a tyto dvě se zároveň dostaly i na vrchol žebříčku našich nejhorších hotelů. Každopádně ve většině našich hotelů nebyl problém potkat promočené a plesnivé zdi, hlavně ty, které sousedily s koupelnou (a to je zase pravda, že kromě 2 případů jsme vždy měli koupelnu na pokoji). Pod postelemi uklízeli tak možná ve dvou, třech hotelech, a o převlékání povlečení jsme nikdy raději moc nepřemýšleli. Několikrát s námi bydleli švábíci, tak jsem si pořád dokola opakovala, že oni sami o sobě přece nic nedělají a bojí se mě víc, než já jich. Hlavně když jsem v noci cestou na záchod musela několik překračovat🙂 Hotelové koupelny ukazovaly téměř vždy zvrhlou zálibu Indů v množství kohoutků, stejně jako neschopnost je všechny správně namontovat, takže až na pár výjimek vždy v koupelně něco kapalo, protékalo, neteklo, když mělo, apod…

Asi nejhorší naše koupelna, příliš jsme jí nepoužívali

Asi nejhorší naše koupelna, příliš jsme jí nepoužívali

Někdy má člověk štěstí a narazí naopak na velice pěkné zařízení

A přesto… když člověk v chrámu chodí hodinu bos, projede se nočním vlakem, vyválí v burácích, na jedné botě mu přistane betelový flusanec a druhou šlápne do kravího lejna, tak je ještě hodně rád, že si v hotelu může vlézt do plesnivé koupelny (pokud je aspoň podlaha ok), nedotýkat se stěn a umýt se ve vodě, jejíž původ je možná někde nedaleko lokální stoky:-)

Jak se ti líbil článek?
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Pokud se vám tento článek líbil a byl užitečný při plánování nebo cestování, budeme moc rádi, když ho pomůžete šířit dál sdílením na svých sociálních sítích

4 komentáře

  • Takze….ac stary cundrak, ktery se rad vyspi v lese, naji se z jednoho kotliku lzici, pripadne kurou od stromu, tak tohle bych asi nedala…ted porad premyslim, kam teda ty stovky Evropanu a Americanu jezdi meditovat a nachazet sama sebe? Asi mozna jde o uvedomeni, ze vsichni jsme z jednoho celku…i to hovno od kravy nebo ten svab 😀 no, radsi pujdu na hodinu jogy tady na Dobrisi 😀

    • Tam…. speciálně tam….!Nikdo, nikdy,za nic by mě nedostal.Meditace v odpadcích a nirvána v extrementech.Na co jsou planetě Zemi takové národy? Bangladéš, Pákistán, země, které se nestarají o to ,jak žijí,o zemi, jenž vlastní…co je to?

    • Tak to přejeme nezapomenutelné zážitky, kterých bude v Indii jistě více než dost:) Nám už se po ní stýská, hned bychom se vrátili!

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..