Omán
Oficiální název: Sultanát Omán
Hlavní město: Maskat (Muscat)
Měna: Ománský rial (OMR)
Státní zřízení: absolutní monarchie
Jazyk: arabština (úřední), angličtina, balúčština, urdština, další indoíránské jazyky
Náboženství: ibádíjovští muslimové 75 %, sunnitští muslimové, šíitští muslimové, hinduisté
Telefonní předvolba: +968
Národní doména: .om
Kód země: OM

Omán, méně známý sultanát ležící na samém cípu Arabského poloostrova, bohatá země Perského zálivu, které moudře vládne osvícený panovník sultán Kábus. Právě díky němu země neskutečně ekonomicky vyrostla a pokračuje dál, vkládajíc své ropné bohatství do budování infrastruktury, školství, zdravotnictví a všeobecně smysluplného zlepšování životní úrovně svých obyvatel. Ománci jsou bohatí, vzdělaní, spokojení a možná díky tomu (nebo možná ne) i neskutečně vstřícní a pohostinní lidé.

Omán je tou zemí, která nám ukradla naše cestovatelská srdce a na chvíli vnutila dokonce myšlenku delšího pracovního pobytu. Země, kde jsme se cítili asi nejsvobodněji na našich cestách, a také jsme zde cítili největší zájem o nás, ovšem zcela nezištný a upřímný. Našli jsme spoustu přátel i spoustu lidí ochotných nás nejenom naložit do svého auta při stopování, ale bez problémů zavézt mimo původní trasu, či nás dokonce přivítat ve svém domě nebo u svého stolu.

Až neuvěřitelně laskaví lidé ale nejsou jedinou chloubou Ománu – přestože velkou část jeho území zabírá poušť, nabízí závratně krásnou přírodu a fantastické scenérie. Navíc ve velmi široké škále. Ať to jsou vysoké hory na severu země v čele s vrcholy Jebel Shams, zlaté písečné duny pouště Wahiba, dlouhé a zcela prázdné pláže s krásně čistým, temně modrým mořem, jedny ze světově největších jeskynních komplexů, rybářská města (Sur) a vesnice (Ras al Had, kde je i centrum pro pozorování želv kladoucích vejce na plážích v okolí), krasová krajina Dhofarské vysočiny, populární propadlá jeskyně Bimmah, četné horké prameny, anebo poklady největší, wádí, překrásná horská údolí s občasnými říčkami a oázami datlových palem.

Turistický slogan Ománu zní “The Beauty has an address.”, “Krása má svou adresu.”, se kterým se každý návštěvník zajisté rychle ztotožní, a tak šup do Ománu, než ho příliv turistů začne naopak ničit.

Mapa ze země Omán
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Zajímavosti ze země Omán
Naše cesty do země Omán
Naše články jinde ze země Omán