Omán
Oficiální název: Sultanát Omán
Hlavní město: Maskat (Muscat)
Měna: Ománský rial (OMR)
Státní zřízení: absolutní monarchie
Jazyk: arabština (úřední), angličtina, balúčština, urdština, další indoíránské jazyky
Náboženství: ibádíjovští muslimové 75 %, sunnitští muslimové, šíitští muslimové, hinduisté
Telefonní předvolba: +968
Národní doména: .om
Kód země: OM

Omán, méně známý sultanát ležící na samém cípu Arabského poloostrova, bohatá země Perského zálivu, které moudře vládne osvícený panovník sultán Kábus. Právě díky němu země neskutečně ekonomicky vyrostla a pokračuje dál, vkládajíc své ropné bohatství do budování infrastruktury, školství, zdravotnictví a všeobecně smysluplného zlepšování životní úrovně svých obyvatel. Ománci jsou bohatí, vzdělaní, spokojení a možná díky tomu (nebo možná ne) i neskutečně vstřícní a pohostinní lidé.

Omán je tou zemí, která nám ukradla naše cestovatelská srdce a na chvíli vnutila dokonce myšlenku delšího pracovního pobytu. Země, kde jsme se cítili asi nejsvobodněji na našich cestách, a také jsme zde cítili největší zájem o nás, ovšem zcela nezištný a upřímný. Našli jsme spoustu přátel i spoustu lidí ochotných nás nejenom naložit do svého auta při stopování, ale bez problémů zavézt mimo původní trasu, či nás dokonce přivítat ve svém domě nebo u svého stolu.

Až neuvěřitelně laskaví lidé ale nejsou jedinou chloubou Ománu – přestože velkou část jeho území zabírá poušť, nabízí závratně krásnou přírodu a fantastické scenérie. Navíc ve velmi široké škále. Ať to jsou vysoké hory na severu země v čele s vrcholy Jebel Shams, zlaté písečné duny pouště Wahiba, dlouhé a zcela prázdné pláže s krásně čistým, temně modrým mořem, jedny ze světově největších jeskynních komplexů, rybářská města (Sur) a vesnice (Ras al Had, kde je i centrum pro pozorování želv kladoucích vejce na plážích v okolí), krasová krajina Dhofarské vysočiny, populární propadlá jeskyně Bimmah, četné horké prameny, anebo poklady největší, wádí, překrásná horská údolí s občasnými říčkami a oázami datlových palem.

Turistický slogan Ománu zní „The Beauty has an address.“, „Krása má svou adresu.“, se kterým se každý návštěvník zajisté rychle ztotožní, a tak šup do Ománu, než ho příliv turistů začne naopak ničit.

Zajímavosti ze země Omán
Naše cesty do země Omán
Naše články jinde ze země Omán