Spojené arabské emiráty
Oficiální název: Stát Spojené arabské emiráty
Hlavní město: Abú Dhabí (Abu Dhabi)
Měna: Emirátský dirham (AED)
Státní zřízení: federace
Jazyk: arabština
Náboženství: islám
Telefonní předvolba: +971
Národní doména: .ae
Kód země: AE

Jeden z menších celků bohatého Arabského poloostrova a Perského zálivu, Spojené arabské emiráty, je složen ze sedmi států-emirátů s vlastními vládci, i různě přísnými zákony. Nejvíce benevolentní je zcela určitě milionářská Dubaj, díky množství a rozmanitosti turistů sem přijíždějících, přičemž mnozí si možná ani pořádně nevšimnou, že se ocitli v muslimské zemi.

Emiráty, tou dobou rozdrobené, byly do poloviny 20. století živy z lovu perel, ryb a obchodu s kořením a až v posledních 40 letech zažily díky ropě neuvěřitelný hospodářský růst, kdy se dostaly na úroveň jedné z nejbohatších zemí světa. Místo pouště tak vyrostly mrakodrapy sahající k nebesům, v čele s nejvyšší budovou světa Burj Khalifa, obrovské nákupní a hotelové komplexy a nechybí ani megalomanské projekty typu kryté sjezdovky, kluziště nebo obřího akvária přímo v nákupních centrech.

Rozmach ekonomiky a překotný rozvoj z posledních let však ještě nezvládly změnit (zničit) to, jak zde byly lidé po staletí vychováváni. Ano, Emiráťané moc nepracují, většinu chodu společnosti zajišťují pracovníci z jiných států (Indie, Bangladéš, Filipíny, atd.), o to víc času ale mají na to, si s tebou sednout a poklábosit nad čajem a datlemi o svém životě. Dozvíš se pak třeba, že mnoho z dnešních “měšťanů” (hlavně v Dubaji a Abu Dhabi), navzdory tomu, že bydlí v luxusních vilách, jsou stále duší nomádi, obyvatelé pouště, zvyklí na tvrdé a horké podmínky, sžití s rytmy větru, dun a náladami svých velbloudů.

A tak pokud tě supermoderní města nelákají, anebo prostě chceš po jejich prohlídce i něco jiného, zkus vyjet z města pryč, navštívit i méně známé, ale stále Spojené arabské emiráty a v nich třeba dramatické skalnaté hory na hranici s Ománem, některé z kouzelných wádí, anebo naopak objevuj zázračné mořské hlubiny plné pestrobarevného života na vyhlášených potápěčských a šnorchlovacích lokalitách.

Mapa ze země Spojené arabské emiráty
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Naše cesty do země Spojené arabské emiráty
Naše články jinde ze země Spojené arabské emiráty