Spojené arabské emiráty
Oficiální název: Stát Spojené arabské emiráty
Hlavní město: Abú Dhabí (Abu Dhabi)
Měna: Emirátský dirham (AED)
Státní zřízení: federace
Jazyk: arabština
Náboženství: islám
Telefonní předvolba: +971
Národní doména: .ae
Kód země: AE

Jeden z menších celků bohatého Arabského poloostrova a Perského zálivu, Spojené arabské emiráty, je složen ze sedmi států-emirátů s vlastními vládci, i různě přísnými zákony. Nejvíce benevolentní je zcela určitě milionářská Dubaj, díky množství a rozmanitosti turistů sem přijíždějících, přičemž mnozí si možná ani pořádně nevšimnou, že se ocitli v muslimské zemi.

Emiráty, tou dobou rozdrobené, byly do poloviny 20. století živy z lovu perel, ryb a obchodu s kořením a až v posledních 40 letech zažily díky ropě neuvěřitelný hospodářský růst, kdy se dostaly na úroveň jedné z nejbohatších zemí světa. Místo pouště tak vyrostly mrakodrapy sahající k nebesům, v čele s nejvyšší budovou světa Burj Khalifa, obrovské nákupní a hotelové komplexy a nechybí ani megalomanské projekty typu kryté sjezdovky, kluziště nebo obřího akvária přímo v nákupních centrech.

Rozmach ekonomiky a překotný rozvoj z posledních let však ještě nezvládly změnit (zničit) to, jak zde byly lidé po staletí vychováváni. Ano, Emiráťané moc nepracují, většinu chodu společnosti zajišťují pracovníci z jiných států (Indie, Bangladéš, Filipíny, atd.), o to víc času ale mají na to, si s tebou sednout a poklábosit nad čajem a datlemi o svém životě. Dozvíš se pak třeba, že mnoho z dnešních „měšťanů“ (hlavně v Dubaji a Abu Dhabi), navzdory tomu, že bydlí v luxusních vilách, jsou stále duší nomádi, obyvatelé pouště, zvyklí na tvrdé a horké podmínky, sžití s rytmy větru, dun a náladami svých velbloudů.

A tak pokud tě supermoderní města nelákají, anebo prostě chceš po jejich prohlídce i něco jiného, zkus vyjet z města pryč, navštívit i méně známé, ale stále Spojené arabské emiráty a v nich třeba dramatické skalnaté hory na hranici s Ománem, některé z kouzelných wádí, anebo naopak objevuj zázračné mořské hlubiny plné pestrobarevného života na vyhlášených potápěčských a šnorchlovacích lokalitách.

Naše cesty do země Spojené arabské emiráty
Naše články jinde ze země Spojené arabské emiráty