Indie
Oficiální název: Indická republika
Hlavní město: Nové Dillí (New Delhi)
Měna: Indická rupie (INR)
Státní zřízení: federativní parlamentní republika
Jazyk: hindština, angličtina (úřední)
Náboženství: hinduismus, islám, buddhismus, sikhové, džinismus, křesťanství
Telefonní předvolba: +91
Národní doména: .in
Kód země: IN

Indie, federativní republika rozkládající se na celém indickém subkontinentu, tvořená celkem 29 státy, díky kterým je celá oblast tak neskutečně rozmanitá, že by se dalo o každém z nich psát a básnit samostatně. Do některých zasahuje nejvyšší pohoří světa Himaláj, některé pokrývá deštný prales, jiné zase poušť a trpí nedostatkem vody, do dalších se jezdí za krásnými plážemi a koupačkou v moři. Stejně tak se liší jejich obyvatelé, kultura, kuchyně, jazyky, politické zřízení i víra.

Snažit se tedy shrnout celou Indii pár slovy je téměř nemožné, ačkoli společné prvky by se daly najít, jen se podle států mění jejich intenzita. Asi největší kulturní šok zažije cizinec (kromě Číňanů) díky množství Indů všude. Jde o druhou nejlidnatější zemi světa, s více než miliardou obyvatel, a od toho se odvíjí každodenní život a fungování společnosti. Indové, kromě toho, že naprosto neznají a nerespektují jakékoli soukromí, tím méně osobní prostor, jsou od malička vychováváni jako těžcí individualisté, podle našich měřítek by se dalo říct sobci. Jsou zvyklí, že si své místo musí každý den znova vydobýt, obrazně i doslova. Nemají prostor uhýbat, dělat zdvořilosti, dělit se. Mnoho z nich ale ví, že my, “běloši”, právě tohle považujeme za slušnost, a dokážou se přizpůsobit – nejednou nás v narvaném vlaku pustili sednout, podělili se o svačinu či nás pozvali na čaj.

Kdo zažil Indii, může o ní mluvit do nekonečna, v dobrém či zlém. Říká se, že Indii můžete buď milovat nebo nenávidět, my po 3 měsících, kdy jsme jí procestovali velký kus, tvrdíme, že se dá milovat i nenávidět zároveň. Jediný způsob, jak si to ověřit, je odhodit předsudky, možná lehce vystoupit ze své zóny komfortu, a do Indie se vydat ji zakusit na vlastní kůži:-)

Mapa ze země Indie
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Zajímavosti ze země Indie
Naše cesty do země Indie
Naše články jinde ze země Indie