Bulharsko
Oficiální název: Bulharská republika
Hlavní město: Sofie (Sofia)
Měna: Bulharský lev (BGN)
Státní zřízení: parlamentní republika
Jazyk: bulharština
Náboženství: pravoslaví, islám, katolictví
Telefonní předvolba: +359
Národní doména: .bg
Kód země: BG

Bulharsko je zemí plnou překvapení, jednou z našich nejoblíbenějších, kam se rádi vracíme a vždy najdeme spoustu nové krásy. Její hory a vrchoviny nabízejí dobrodružství s překrásnými scenériemi, ale může být i cenově dostupnější variantou přímořské dovolené.

Bulharsko je zemí na rozhraní evropského a asijského vlivu, kde se mísí kultury a náboženství a převládá pro nás trochu exotické pravoslaví. Země, která oplývá bohatými dějinami sahajícími do starověkých celků Římské, Byzantské a později Osmanské říše, a tím pádem množstvím úžasných památek a nádherných, historických měst. Ať navštívíš Sofii, Velike Tarnovo nebo třeba překrásný Plovdiv, historickým památkám rozhodně neunikneš a ani to nedoporučujeme – je možné zde vidět určitou “kolébku” evropské civilizace.

Ani bulharská příroda však nezůstává pozadu – od zlatých pláží Černého moře po téměř třítisícové vrcholy pohoří Rila (nejvyšší hora Musala, 2925 m, je zároveň nejvyšší horou celého Balkánu). Najdeš tu hluboké lesy plné hub i vápencové skalní útvary, jeskyně a mosty, i celá skalní města. Nejvyšší pásma hor a hluboké,tmavé lesy obývají medvědi. Také se ale v zaříznutých údolích krčí téměř soběstačné, pravoslavné monastýry, kde žijí mniši po celý rok. A nesmíme samozřejmě opomenout ani bulharskou “Kappadokkii” jménem Melnik a zdejší úrodnou oblast vinic na hranici s Řeckem.

To vše doplňuje výborná bulharská kuchyně přijímající také vlivy všech kultur, které se na území dnešního Bulharska vystřídaly. No a pro nás, cestovatele, má země ještě dvě další výhody, a to jsou jednak ceny, zatím srovnatelné, nebo trochu nižší, než v ČR, a také příjemná jazyková situace, neboť kromě pověstného obráceného kývání a kroucení hlavou (na znamení souhlasu se kroutí hlavou, naopak na nesouhlas se přikyvuje), si s Bulhary velmi dobře rozumíme.

Mapa ze země Bulharsko
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Naše články jinde ze země Bulharsko