Bulharsko
Oficiální název: Bulharská republika
Hlavní město: Sofie (Sofia)
Měna: Bulharský lev (BGN)
Státní zřízení: parlamentní republika
Jazyk: bulharština
Náboženství: pravoslaví, islám, katolictví
Telefonní předvolba: +359
Národní doména: .bg
Kód země: BG

Bulharsko je zemí plnou překvapení, jednou z našich nejoblíbenějších, kam se rádi vracíme a vždy najdeme spoustu nové krásy. Její hory a vrchoviny nabízejí dobrodružství s překrásnými scenériemi, ale může být i cenově dostupnější variantou přímořské dovolené.

Bulharsko je zemí na rozhraní evropského a asijského vlivu, kde se mísí kultury a náboženství a převládá pro nás trochu exotické pravoslaví. Země, která oplývá bohatými dějinami sahajícími do starověkých celků Římské, Byzantské a později Osmanské říše, a tím pádem množstvím úžasných památek a nádherných, historických měst. Ať navštívíš Sofii, Velike Tarnovo nebo třeba překrásný Plovdiv, historickým památkám rozhodně neunikneš a ani to nedoporučujeme – je možné zde vidět určitou „kolébku“ evropské civilizace.

Ani bulharská příroda však nezůstává pozadu – od zlatých pláží Černého moře po téměř třítisícové vrcholy pohoří Rila (nejvyšší hora Musala, 2925 m, je zároveň nejvyšší horou celého Balkánu). Najdeš tu hluboké lesy plné hub i vápencové skalní útvary, jeskyně a mosty, i celá skalní města. Nejvyšší pásma hor a hluboké,tmavé lesy obývají medvědi. Také se ale v zaříznutých údolích krčí téměř soběstačné, pravoslavné monastýry, kde žijí mniši po celý rok. A nesmíme samozřejmě opomenout ani bulharskou „Kappadokkii“ jménem Melnik a zdejší úrodnou oblast vinic na hranici s Řeckem.

To vše doplňuje výborná bulharská kuchyně přijímající také vlivy všech kultur, které se na území dnešního Bulharska vystřídaly. No a pro nás, cestovatele, má země ještě dvě další výhody, a to jsou jednak ceny, zatím srovnatelné, nebo trochu nižší, než v ČR, a také příjemná jazyková situace, neboť kromě pověstného obráceného kývání a kroucení hlavou (na znamení souhlasu se kroutí hlavou, naopak na nesouhlas se přikyvuje), si s Bulhary velmi dobře rozumíme.

Naše cesty do země Bulharsko
Naše články jinde ze země Bulharsko