San Marino
Oficiální název: Republika San Marino
Hlavní město: San Marino
Měna: Euro (EUR)
Státní zřízení: parlamentní republika
Jazyk: italština
Náboženství: křesťanství
Telefonní předvolba: +378
Národní doména: .sm
Kód země: SM

V San Marinu se budete cítit jako v domečku pro panenky – jako když vezmete všechno, co má běžný stát, ale zmáčknete to na plochu 61 km². San Marino je po Vatikánu a Monaku třetí nejmenší země v Evropě a 5. nejmenší na světě. Zhruba 32 tis. obyvatel žije v 8 „vesnicích“ a hlavním městě San Marino. To sedí na své vysoké pozici na vrcholu hory Monte Titano (755 m) a jeho hlavní dominantou jsou tzv. tři Sanmarinské pevnosti, které byly postupně vystavěny na obranu města a dostaly se i na vlajku nebo státní znak.

První a nejstarší z pevností je La Guaita (11. stol.), druhá La Cesta (13. stol.), která stojí na nejvyšším bodě Monte Titano a ve které dnes sídlí muzeum historických zbraní, a třetí Il Montale (14. stol.), ze které naopak zbyla už jen věž a ta není přístupná. Hradby mezi nimi se táhnou do nižších částí města a jsou dnes běžnou součástí ulic. Hlavní náměstí Piazza della Libertà zdobí Socha Svobody a vévodí mu menší Palazzo Pubblico – radnice města a zároveň sídlo vlády, před nímž se každou hodinu střídá stráž v pestrých, červeno-zelených uniformách. Historické centrum San Marina je zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavý a až trochu neuvěřitelný je fakt, že San Marino je nejstarší, stále existující republika na světě – jako datum založení se uvádí 3. 9. 301. Navíc si svou šikovnou politikou a obchodním významem udržela po celou dobu nezávislost. Navzdory tomu, že je kompletně obklopena Itálií, na jejímž území se po staletí střídaly vlády různých říší, království a republik, až je v 19. století začal sjednocovat Giuseppe Garibaldi. A on je jedním příkladem udržení nezávislosti mírovou cestou za všechny – když se potřeboval na nějaký čas uchýlit do bezpečí před svými odpůrci, právě republika San Marino mu poskytla útočiště i finanční zázemí. Výměnou za garanci doživotní nezávislosti:-)

Mapa ze země San Marino
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Nejnovější deníkové zápisky ze země San Marino
Naše cesty do země San Marino

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..