Polsko
Oficiální název: Polská republika
Hlavní město: Varšava (Warsaw)
Měna: Polský złoty (PLN)
Státní zřízení: poloprezidentská republika
Jazyk: polština
Náboženství: křesťanství
Telefonní předvolba: +48
Národní doména: .pl
Kód země: PL

Polsko je nám se svou středo-východoevropskou kulturou a ušišlanou obdobou panslovanského jazyka natolik blízké, že jej mnoho Čechů volí jako svou první zahraniční destinaci. Třeba i proto, že polské pobřeží Baltu je pro nás nejbližším mořem, což mimochodem zaválo na první velkou cestu k severním sousedům i nás.

Cestování Polskem je opravdu jednoduché – jazyková bariéra je jen nepatrná (po pár dnech začnete šišlat taky a už to jde bez problémů:-)), hustá síť vlakových i autobusových spojů, stejně jako kempů a různých typů ubytování, ceny v porovnání s naší domovinou podobné nebo nižší. Pro větší dobrodruhy je to země zaslíbená stopování – před revolucí zde existoval totiž systém slev na benzín jako bonusů za svezení stopaře, a tak jsou tu lidé zvyklí stopaře brát. Navíc na dlouhých vzdálenostech se hodí společnost na pokec a s Poláky se dá pokecat i bez oné jazykové výbavy, tak proč to nezkusit?

Pro někoho je Polsko jenom „placka mezi Baltem a Čechama“, ale pravdou je, že tahle země toho nabízí spousty – jak po přírodní stránce, tak i památkové, ostatně rozkládala se zde Polsko-Litevská říše, jeden z největších středověkých celků na území Evropy. Vezmeme-li to od severu, nelze opomenout samozřejmě lákavý, i když trochu chladnější Balt, písečné duny Slowińského národního parku, písečné kosy, nádherné majáky a města dýchající severským šarmem (Gdynia, Gdańsk, Sczeczin, Toruń, Kraków a další). Zaujmou nádherná Mazurská jezera i poslední evropský prales Białowieski Park Narodowy, mnohé hrady (například mohutný Malbork) a zámky, příjemná městečka lázeňská (všechna, co mají v názvu „zdrój“, tedy „lázně“), nebo potom dokonce kousky evropských velehor na českých a slovenských hranicích a s nimi spojená horalská kultura a tradice.

V některých částech země, zejména na východě nelze Polsku upřít ruský, nebo spíš „pan-slovanský“ vliv. Vodečka, vřelost lidí, družnost a radost ze setkání s přáteli i poznání neznámých cizinců, to je jedna z věcí, za kterou se vyplatí do Polska zamířit a s Poláky se skamarádit:-)

Nejnovější deníkové zápisky ze země Polsko
Naše cesty do země Polsko