Polsko
Oficiální název: Polská republika
Hlavní město: Varšava (Warsaw)
Měna: Polský złoty (PLN)
Státní zřízení: poloprezidentská republika
Jazyk: polština
Náboženství: křesťanství
Telefonní předvolba: +48
Národní doména: .pl
Kód země: PL

Polsko je nám se svou středo-východoevropskou kulturou a ušišlanou obdobou panslovanského jazyka natolik blízké, že jej mnoho Čechů volí jako svou první zahraniční destinaci. Třeba i proto, že polské pobřeží Baltu je pro nás nejbližším mořem, což mimochodem zaválo na první velkou cestu k severním sousedům i nás.

Cestování Polskem je opravdu jednoduché – jazyková bariéra je jen nepatrná (po pár dnech začnete šišlat taky a už to jde bez problémů:-)), hustá síť vlakových i autobusových spojů, stejně jako kempů a různých typů ubytování, ceny v porovnání s naší domovinou podobné nebo nižší. Pro větší dobrodruhy je to země zaslíbená stopování – před revolucí zde existoval totiž systém slev na benzín jako bonusů za svezení stopaře, a tak jsou tu lidé zvyklí stopaře brát. Navíc na dlouhých vzdálenostech se hodí společnost na pokec a s Poláky se dá pokecat i bez oné jazykové výbavy, tak proč to nezkusit?

Pro někoho je Polsko jenom „placka mezi Baltem a Čechama“, ale pravdou je, že tahle země toho nabízí spousty – jak po přírodní stránce, tak i památkové, ostatně rozkládala se zde Polsko-Litevská říše, jeden z největších středověkých celků na území Evropy. Vezmeme-li to od severu, nelze opomenout samozřejmě lákavý, i když trochu chladnější Balt, písečné duny Slowińského národního parku, písečné kosy, nádherné majáky a města dýchající severským šarmem (Gdynia, Gdańsk, Sczeczin, Toruń, Kraków a další). Zaujmou nádherná Mazurská jezera i poslední evropský prales Białowieski Park Narodowy, mnohé hrady (například mohutný Malbork) a zámky, příjemná městečka lázeňská (všechna, co mají v názvu “zdrój”, tedy “lázně”), nebo potom dokonce kousky evropských velehor na českých a slovenských hranicích a s nimi spojená horalská kultura a tradice.

V některých částech země, zejména na východě nelze Polsku upřít ruský, nebo spíš „pan-slovanský“ vliv. Vodečka, vřelost lidí, družnost a radost ze setkání s přáteli i poznání neznámých cizinců, to je jedna z věcí, za kterou se vyplatí do Polska zamířit a s Poláky se skamarádit:-)

Mapa ze země Polsko
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Nejnovější deníkové zápisky ze země Polsko
Naše cesty do země Polsko