Laos
Oficiální název: Laoská lidově demokratická republika
Hlavní město: Vientiane
Měna: Laoský kip (LAK)
Státní zřízení: lidově demokratická republika
Jazyk: laoština
Náboženství: budhismus, animismus
Telefonní předvolba: +856
Národní doména: .la
Kód země: LA

Laos je tak trochu otloukánek regionu, moře se na něj nedostalo, zbyly na něj hlavně vysoké a špatně přístupné hory, je mezi svými sousedy pravděpodobně nejchudší (i když mezinárodní statistiky by tak asi označily spíš Kambodžu) a rozhodně nejzaostalejší. Nicméně přesně to mu dodává kouzlo divočiny, kde je toho stále spousta k objevování.

Laos má dnes již solidně vybudovanou turistickou infrastrukturu na několika nejzajímavějších místech, zejména v okolí města buddhistických mnichů a klášterů Luang Prabang, “pařícího” centra Vang Vieng a hraničního přechodu Huay Xay, výchozího bodu k dvoudenní plavbě po Mekongu do Luang Prabang či na několikadenní zipline výpravu korunami stromů Gibbon Experience, kam se dá jednoduše zajet i z okolních států na výlet. Pro ty pravé dobrodruhy nabízí ale Laos mnohem víc, jen je třeba se vypravit dál. K cestování veřejnou dopravou je nutné se obrnit velkou dávkou času a trpělivosti, pevnými nervy a odolným žaludkem (o to víc, že místní právě posledním zmíněným příliš nevládnou), přejezdy horami do nejbližšího města často zaberou klidně celý den. Odměnou jsou neskutečné výhledy do zelených hor a setkání s lidmi z pestrých horských kmenů. V horách a mimo města narazíte na primitivní vesničky o několika bambusových chatkách, s jednou společnou vodní pumpou pro všechny, kde dospělí nosí jen to nejnutnější, děti běhají nahaté a prohání po vesnici malá prasátka, slepice a štěňata.

Naopak jižní část země, méně hornatá a více zalidněná, je krajinou krasovou, bohatá na vápencové skály, homole, jeskyně plné krápníků, a to včetně zatopených – hotový ráj pro speleology-objevitele. Bolavenská náhorní plošina pak nabízí kávové plantáže, nádherné vodopády a příjemné osvěžení v chladnějších teplotách, před tím, než se vydáš na úplný jih, do oblasti 4000 ostrovů na širokém toku Mekongu.

Mapa ze země Laos
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Naše články jinde ze země Laos