Laos
Oficiální název: Laoská lidově demokratická republika
Hlavní město: Vientiane
Měna: Laoský kip (LAK)
Státní zřízení: lidově demokratická republika
Jazyk: laoština
Náboženství: budhismus, animismus
Telefonní předvolba: +856
Národní doména: .la
Kód země: LA

Laos je tak trochu otloukánek regionu, moře se na něj nedostalo, zbyly na něj hlavně vysoké a špatně přístupné hory, je mezi svými sousedy pravděpodobně nejchudší (i když mezinárodní statistiky by tak asi označily spíš Kambodžu) a rozhodně nejzaostalejší. Nicméně přesně to mu dodává kouzlo divočiny, kde je toho stále spousta k objevování.

Laos má dnes již solidně vybudovanou turistickou infrastrukturu na několika nejzajímavějších místech, zejména v okolí města buddhistických mnichů a klášterů Luang Prabang, „pařícího“ centra Vang Vieng a hraničního přechodu Huay Xay, výchozího bodu k dvoudenní plavbě po Mekongu do Luang Prabang či na několikadenní zipline výpravu korunami stromů Gibbon Experience, kam se dá jednoduše zajet i z okolních států na výlet. Pro ty pravé dobrodruhy nabízí ale Laos mnohem víc, jen je třeba se vypravit dál. K cestování veřejnou dopravou je nutné se obrnit velkou dávkou času a trpělivosti, pevnými nervy a odolným žaludkem (o to víc, že místní právě posledním zmíněným příliš nevládnou), přejezdy horami do nejbližšího města často zaberou klidně celý den. Odměnou jsou neskutečné výhledy do zelených hor a setkání s lidmi z pestrých horských kmenů. V horách a mimo města narazíte na primitivní vesničky o několika bambusových chatkách, s jednou společnou vodní pumpou pro všechny, kde dospělí nosí jen to nejnutnější, děti běhají nahaté a prohání po vesnici malá prasátka, slepice a štěňata.

Naopak jižní část země, méně hornatá a více zalidněná, je krajinou krasovou, bohatá na vápencové skály, homole, jeskyně plné krápníků, a to včetně zatopených – hotový ráj pro speleology-objevitele. Bolavenská náhorní plošina pak nabízí kávové plantáže, nádherné vodopády a příjemné osvěžení v chladnějších teplotách, před tím, než se vydáš na úplný jih, do oblasti 4000 ostrovů na širokém toku Mekongu.

Naše články jinde ze země Laos