Maďarsko
Oficiální název: Maďarsko
Hlavní město: Budapešť (Budapest)
Měna: Maďarský forint (HUF)
Státní zřízení: parlamentní republika
Jazyk: maďarština
Náboženství: křesťanství
Telefonní předvolba: +36
Národní doména: .hu
Kód země: HU

Maďarsko, ač od českých hranic kousek cesty, je země, kde se cizinec setká s obrovskou jazykovou bariérou. Ne nadarmo vznikla úsloví “Domluva jako s Maďarem”, “Domluva jako s Tatarem”, jelikož maďarština, jazyk ugrofinského původu, je pro většinu lidí nesrozumitelný a často i nevyslovitelný, a to nejspíš včetně Finů a Estonců, kteří patří do stejné jazykové rodiny.

Nicméně kde je vůle, tam je i cesta, spousta starších Maďarů umí pár slov německy a mladí a ti, kdo pracují v turistickém ruchu, už si začínají tykat i s angličtinou. Mnoho let již uplynulo od chvíle, kdy jsme do této země zavítali poprvé, na skok ze Slovenska, ale museli se zase vrátit, neboť ani jedno ze sedmi slov v různých jazycích, které jsme znali pro “směnárnu”, nám k sehnání peněz nepomohlo:-)

Maďarsko je možná jako turistická destinace trochu opomíjené, ale je to škoda – má příjemné, teplé klima a pro pohyb nenáročné roviny plné termálních pramenů, lázní a aquaparků. Větší kempy, například v okolí jezera Balaton, jsou dnes plně vybavené pro jakkoli náročnou klientelu. Úrodná dunajská nížina nabízí skvělé podmínky pro pěstování a zpracování výborného vína, a pokud do Maďarska zavítáš na sklonku léta, můžeš se zúčastnit nejrůznějších slavností na téma vinobraní a degustovat a degustovat:-)

A ani milovníci historie nebudou o nic ochuzeni, vždyť právě zde leželo jádro středověkých Uher se svými majestátními hrady a tvrzemi. Jednu z nejhezčích ukázek středověké architektury, Rybářskou baštu, pak najdeš přímo v půvabné Budapešti, která se se svou atmosférou (a dnes i službami) může směle srovnávat s ostatními evropskými metropolemi. Co všechno se tu dá podniknout, najdeš třeba v obsáhlém článku 35 nejlepších míst, která navštívit v Budapešti na webu loudavymkrokem.cz.

Mapa ze země Maďarsko
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Naše cesty do země Maďarsko