Maďarsko
Oficiální název: Maďarsko
Hlavní město: Budapešť (Budapest)
Měna: Maďarský forint (HUF)
Státní zřízení: parlamentní republika
Jazyk: maďarština
Náboženství: křesťanství
Telefonní předvolba: +36
Národní doména: .hu
Kód země: HU

Maďarsko, ač od českých hranic kousek cesty, je země, kde se cizinec setká s obrovskou jazykovou bariérou. Ne nadarmo vznikla úsloví “Domluva jako s Maďarem”, “Domluva jako s Tatarem”, jelikož maďarština, jazyk ugrofinského původu, je pro většinu lidí nesrozumitelný a často i nevyslovitelný, a to nejspíš včetně Finů a Estonců, kteří patří do stejné jazykové rodiny.

Nicméně kde je vůle, tam je i cesta, spousta starších Maďarů umí pár slov německy a mladí a ti, kdo pracují v turistickém ruchu, už si začínají tykat i s angličtinou. Mnoho let již uplynulo od chvíle, kdy jsme do této země zavítali poprvé, na skok ze Slovenska, ale museli se zase vrátit, neboť ani jedno ze sedmi slov v různých jazycích, které jsme znali pro “směnárnu”, nám k sehnání peněz nepomohlo:-)

Maďarsko je možná jako turistická destinace trochu opomíjené, ale je to škoda – má příjemné, teplé klima a pro pohyb nenáročné roviny plné termálních pramenů, lázní a aquaparků. Větší kempy, například v okolí jezera Balaton, jsou dnes plně vybavené pro jakkoli náročnou klientelu. Úrodná dunajská nížina nabízí skvělé podmínky pro pěstování a zpracování výborného vína, a pokud do Maďarska zavítáš na sklonku léta, můžeš se zúčastnit nejrůznějších slavností na téma vinobraní a degustovat a degustovat:-)

A ani milovníci historie nebudou o nic ochuzeni, vždyť právě zde leželo jádro středověkých Uher se svými majestátními hrady a tvrzemi. Jednu z nejhezčích ukázek středověké architektury, Rybářskou baštu, pak najdeš přímo v půvabné Budapešti, která se se svou atmosférou (a dnes i službami) může směle srovnávat s ostatními evropskými metropolemi. Co všechno se tu dá podniknout, najdeš třeba v obsáhlém článku 35 nejlepších míst, která navštívit v Budapešti na webu loudavymkrokem.cz.

Mapa ze země Maďarsko
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.