Írán
Oficiální název: Íránská islámská republika
Hlavní město: Teherán (Tehran)
Měna: Íránský rial (IRR)
Státní zřízení: islámská republika
Jazyk: perština
Náboženství: šíitští muslimové, sunnitští muslimové, křesťané, židé, zoroastriáni
Telefonní předvolba: +98
Národní doména: .ir
Kód země: IR

Írán je jednou z největších zemí Blízkého východu, těžící výhod ropného průmyslu v Perském zálivu, a často mylně zařazovaná k arabským zemím. I přes významné procento Arabů v počtu jejích obyvatel zde totiž stále převládají původní Peršané, hrdý národ s vlastním jazykem, bohatými dějinami a významným přínosem v kultuře i mnoha vědních oborech.

Země, jejíž politický i geografický základ položil Alexandr Makedonský, byla jednou z nejmocnějších říší starověkého světa. 20. století a islámská revoluce v 70. letech jí však přinesly rozpory a dodnes trvající  hledání ideální pozice mezi formou muslimského, avšak plně sekularizovaného státu a země, jejímž jediným právním řádem je soupis práva šaría, na jeho dodržování dohlíží specializovaná náboženská policie a nejvyšší hlavou státu je muslimský duchovní ajatolláh.

Z hlediska cestovatelského je drobnou nepříjemností jen složitější získávání víz (a to jen v některých případech) a povinnost zahalování (zatím), což by ale rozhodně nemělo stát v cestě se do této nádherné, přírodně i kulturně velmi bohaté země vydat. Už jenom proto, že ve vztahu k cizincům je Írán jedna z nejpohostinnějších zemí, kde by se lidé pro hosta rozkrájeli, i když toho sami moc nemají.

Ať už se rozhodneš objevovat hory, navštívit poušť se solnými jezery a na sucho perfektně připravenými městy, ať zajedeš k moři Kaspickému na místní čaj, anebo do některé z prázdninových destinací v Perském zálivu, ať se budeš chtít podívat do jeskyní, zbytků monumentálních starověkých měst, nebo do překrásných mešit a hrobek, vždycky potkáš lidi, kteří rádi pomohou, poradí, odvezou, nechají přespat a nakrmí, a jediné, co za to budou chtít, je to, aby byla jejich nabízená pomoc přijata.

Mapa ze země Írán
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Zajímavosti ze země Írán
Naše cesty do země Írán