Írán
Oficiální název: Íránská islámská republika
Hlavní město: Teherán (Tehran)
Měna: Íránský rial (IRR)
Státní zřízení: islámská republika
Jazyk: perština
Náboženství: šíitští muslimové, sunnitští muslimové, křesťané, židé, zoroastriáni
Telefonní předvolba: +98
Národní doména: .ir
Kód země: IR

Írán je jednou z největších zemí Blízkého východu, těžící výhod ropného průmyslu v Perském zálivu, a často mylně zařazovaná k arabským zemím. I přes významné procento Arabů v počtu jejích obyvatel zde totiž stále převládají původní Peršané, hrdý národ s vlastním jazykem, bohatými dějinami a významným přínosem v kultuře i mnoha vědních oborech.

Země, jejíž politický i geografický základ položil Alexandr Makedonský, byla jednou z nejmocnějších říší starověkého světa. 20. století a islámská revoluce v 70. letech jí však přinesly rozpory a dodnes trvající  hledání ideální pozice mezi formou muslimského, avšak plně sekularizovaného státu a země, jejímž jediným právním řádem je soupis práva šaría, na jeho dodržování dohlíží specializovaná náboženská policie a nejvyšší hlavou státu je muslimský duchovní ajatolláh.

Z hlediska cestovatelského je drobnou nepříjemností jen složitější získávání víz (a to jen v některých případech) a povinnost zahalování (zatím), což by ale rozhodně nemělo stát v cestě se do této nádherné, přírodně i kulturně velmi bohaté země vydat. Už jenom proto, že ve vztahu k cizincům je Írán jedna z nejpohostinnějších zemí, kde by se lidé pro hosta rozkrájeli, i když toho sami moc nemají.

Ať už se rozhodneš objevovat hory, navštívit poušť se solnými jezery a na sucho perfektně připravenými městy, ať zajedeš k moři Kaspickému na místní čaj, anebo do některé z prázdninových destinací v Perském zálivu, ať se budeš chtít podívat do jeskyní, zbytků monumentálních starověkých měst, nebo do překrásných mešit a hrobek, vždycky potkáš lidi, kteří rádi pomohou, poradí, odvezou, nechají přespat a nakrmí, a jediné, co za to budou chtít, je to, aby byla jejich nabízená pomoc přijata.

Zajímavosti ze země Írán
Naše cesty do země Írán