Singapur
Oficiální název: Singapurská republika
Hlavní město: Singapur (Singapore)
Měna: Singapurský dolar (SGD)
Státní zřízení: parlamentní republika
Jazyk: malajština
Náboženství: budhismus, islám, křesťanství
Telefonní předvolba: +65
Národní doména: .sg
Kód země: SG

Ostrovní, téměř městský stát Singapur se může zdát jako ráj na Zemi. Je jedním z původních tzv. Asijských tygrů, který vybudoval během uplynulých desetiletí vysoce funkční a oceňovanou ekonomiku a zázemí celkově velmi vyspělého státu.

Jakožto významný asijský přístav těží ze své obchodní tradice, a dnes také produkce ropy a obchodu s technologiemi. Chlubí se téměř nulovou korupcí, velmi nízkou kriminalitou a naopak vysokým životním standardem. Ovšem také s vysokými životními náklady, a to jak pro domácí, tak pro turisty, kterým se může při pohledu na singapurské ceny, v porovnání se zbytkem států jihovýchodní Asie, rapidně zvednout tlak:-)

Sympatická je rozmanitost zemičky, jelikož její obyvatelstvo je složené z potomků čínských, malajských a indických migrantů. Dokonce samotní premiéři Singapuru jej označují za “společenství” a nikoli “národ”. Singapur má 4 úřední jazyky – angličtinu, malajštinu, tamilštinu a mandarínštinu. Nic jako “singapurština” neexistuje, i když místní podoba angličtiny, zvaná “Singlish”, k tomu má nejblíže. Ostatně i početné zákazy jsou často psané vícejazyčně, anebo se pro jistotu používají názorné obrázky. Mezi cestovateli je Singapur množstvím zákazů proslulý, včetně toho, že se zde nesmí žvýkat, dokonce ani dovézt si žvýkačky… Pro Čechy skýtá vtipný zážitek jízda hromadnou dopravou, jelikož nás tu povozí SMRT (Singapore Mass Rapid Transit).

Návštěva Singapuru v nás zanechala spoustu dojmů. Na první pohled nás uhranulo moderní centrum okolo Marina Bay, mrakodrapy a technologicky dokonalé budovy, obří větráky na solární pohon, večerní světelná show. Většinu času tu ale lidé tráví v podzemí, v klimatizovaných tunelech a podchodech, a působili na nás téměř jako chodící roboti – upravení podle západních standardů, jasně a přímo směřující za svým denním cílem, navenek bez emocí. Chyběl nám tu obvyklý asijský chaos a nepořádek… Ten jsme naštěstí našli o několik bloků dál, v indické a čínské čtvrti i kdekoli jinde než mezi mrakodrapy:-)

Mapa ze země Singapur
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Nejnovější deníkové zápisky ze země Singapur
Naše cesty do země Singapur