Turecko
Oficiální název: Turecká republika
Hlavní město: Ankara
Měna: Nová turecká lira (TRY)
Státní zřízení: prezidentská republika
Jazyk: turečtina
Náboženství: islám
Telefonní předvolba: +90
Národní doména: .tr
Kód země: TR

Většina území Turecka se rozkládá na poloostrově Malá Asie (historicky Anatolie), nicméně menší část zasahuje i na západním břehu Bosporského průlivu, čímž se Turecko stává pomyslným strážcem brány mezi Evropou a Asií.

Území Turecka patří k nejdéle obývaným oblastem světa a jeho historie sahá až do dob vzniku prvních civilizací v oblasti Středozemního moře. Moderní Turecko, nebo-li Turecká republika, je potomkem Osmanské říše, která se rozpadla roku 1923. Prezidentem nového státu se stal Mustafa Kemal zvaný Atatürk, tedy Otec Turek, vojevůdce a státník, jehož reformy a opatření vedly k výrazné sekularizaci, ale i ekonomické prosperitě státu. Turci jej dodnes velebí, jeho socha, busta nebo obraz “zdobí” kromě státních budov prakticky veškeré veřejné prostory. V hlavním městě Ankaře stojí jeho monumentální mauzoleum. Čechům může připomínat zamračeného Pana Tau:-) Turci zůstávají hrdým a výbojným národem, a tak jsou některé jejich politické, vojenské a mezinárodní postupy často zpochybňovány, zejména pak vleklý boj s kurdskou menšinou na jihovýchodě země.

Jako turisté se naštěstí nemáme v Turecku moc čeho obávat a s přihlédnutím k aktuálním informacím z “horkých” oblastí si můžeme užívat vše, co tahle velká a krásná země nabízí – ať je to tyrkysové moře na Turecké riviéře, čerstvě sklizený čaj a lískové oříšky u Černého moře, antické i muslimské památky světového významu, barevné trhy s kořením a sladkostmi, nebo také žíhané hory vnitrozemí, běloskvoucí kaskády Pamukkale, nezvyklá skalní města a útvary Kappadokie nebo třeba vyhaslé sopky ve Vanské oblasti, eventuálně se můžeme pokusit zahlédnout onu bájnou Archu na biblické hoře Ararat. V neposlední řadě je tu potom velmi chutná turecká kuchyně, nesoucí si vlivy Indie, zemí Blízkého východu i Balkánu podle toho, jak postupovala osmanská vojska.

Za zmínku jistě stojí i fakt, že Turecko je stopařský ráj a zdolat s kamiony několik stovek kilometrů během jednoho dne není žádný problém.

Mapa ze země Turecko
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Vhodní průvodci pro tuto destinaci
Turecko průvodce Lonely Planet
Turecko
Komplexní průvodce Tureckem. Ať už vyrážíte na průzkum Istanbulu, relaxovat na tureckou riviéru, či trekovat do východní části země, získáte v tomto průvodci ideálního společníka...
Jazyk: čeština
Vydáno: 2014
Naše cesty do země Turecko