Rumunsko
Oficiální název: Rumunsko
Hlavní město: Bukurešť (Bucharest)
Měna: Rumunské leu (RON)
Státní zřízení: poloprezidentská republika
Jazyk: rumunština
Náboženství: křesťanství
Telefonní předvolba: +40
Národní doména: .ro
Kód země: RO

Rumunsko je balkánská země, proslulá svými horskými hřbety a divokou přírodou, s drzými až nebezpečnými medvědy. Země, jež “dala” světu Drákulu – hrad Bran byl sídlem pověstně krutého knížete Vlada III. Draculy, řečeného Napichovač. Legendy (nejen) o něm se později staly předlohou knižního hraběte Drákuly Brama Stokera.

V Čechách je Rumunsko známé také díky oblasti Banátu, kde v polovině 19. století vznikla česká komunita a dodnes zde existují české vesnice. Díky turistickému ruchu už ale zdaleka nejde o zapomenutý kout světa, i když počet zdejších obyvatel stále klesá, mladí se stěhují za prací a zůstává zde většinou starší generace. Ta zatím ještě vítá návštěvníky s otevřenou náručí, a to včetně stále populárnějšího letního festivalu Banát.

Kromě Banátu míří do Rumunska zpravidla horalé, vždyť mezi početnými túrami v divokých Karpatech si vybere snad každý dobrodruh podle svých možností a sil. Často se říkalo, že rumunské Karpaty jsou poslední opravdovou divočinou v Evropě, což možná není úplně přesné, ale toulat se tu dá bez problémů a bez lidí hodně dlouho. A dokonce i setkání s medvědem není nic výjimečného.

Na druhou stranu, některá skvělá místa zůstávají lehce opomíjená – zde určitě stojí za zmínku oblast Bukovinských malovaných klášterů na severovýchodě země, nebo třeba i krátké pobřeží Černého moře, kde je rozhodně méně velkých letovisek, než v sousedním Bulharsku, ale pláže jsou neméně hezké.

Ekonomická úroveň se po vstupu do EU v roce 2007 výrazně zvýšila a dále stoupá, takže dnes jsou rozdíly oproti jinými zemím vidět hlavně v horských oblastech, města působí stejně moderním dojmem jako například u nás ve střední Evropě.

Mapa ze země Rumunsko
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Nejnovější deníkové zápisky ze země Rumunsko
Naše cesty do země Rumunsko