Hlavní město: Tbilisi
Měna: Gruzínské lari (GEL)
Státní zřízení: poloprezidentská republika
Jazyk: gruzínština, abchazština
Náboženství: pravoslaví, islám, arménské apoštolství
Telefonní předvolba: +995
Národní doména: .ge
Kód země: GE
Gruzie je zemí se zvláštní atmosférou, kterou dodává sousedství muslimského státu, minulost sovětské republiky i zasahující evropský vliv. Podle některých kritérií se tato podkavkazská země řadí k Evropě, nikoli Asii. V posledních letech její popularita strmě stoupá zejména mezi horaly, které lákají ostré štíty jako Kazbeg, Šchara, či tradiční horské vesnice regionů Svaneti a Tušeti.
Ale pestrá Gruzie toho nabízí mnohem, mnohem víc. Za návštěvu stojí například skalní města jako Vardzia, pro příznivce subtropického podnebí je tu pak černomořské pobřeží, které se od éry ruské smetánky v letovisku Batumi rychle rozvíjí a modernizuje. Staletá tradice pravoslavné víry zde zanechala nádherné kostely a katedrály, někdy samostatně trůnící na zelených horských svazích, jindy naopak obklopené tradičními sídly (Mtsketa, Tbilisi). Hory jsou pak kapitolou samy pro sebe, od vysokých, skalnatých štítů s vrcholky pokrytými věčným sněhem, po hluboká údolí, v létě tak sytě zelená, až oči přechází. V divokých horách se tu může člověk toulat do nekonečna, potkávat místní pastevce a navštívit třeba unikátní vesnice s obrannými kamennými věžemi.
V neposlední řadě potom rozhodně doporučujeme Gruzii jako gurmánskou destinaci, neboť podkavkazská kuchyně skrývá opravdové poklady, založené na hojné zemědělské produkci – kromě masa jsou hlavními surovinami ořechy, ovoce, zelenina a všemožné byliny a koření. A k dobrému jídlu samozřejmě patří i dobré pití, což věděli obyvatelé gruzínské oblasti již v době 8000 let př. n. l., když zde začali kultivovat volně rostoucí vinnou révu a Gruzie se tak stala doslova kolébkou vína a vinařství (dnes zejména regiony Kachetie a Kartli).
Kultura země je s vínem velmi úzce spjata, staré označení gvino dalo základ názvům nápoje ve většině evropských jazyků a dokonce kudrnaté gruzínské písmo našlo údajně inspiraci právě v mladých, zakroucených výhoncích vinné révy.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.