Itálie
Oficiální název: Italská republika
Hlavní město: Řím (Rome)
Měna: Euro (EUR)
Státní zřízení: parlamentní republika
Jazyk: italština
Náboženství: křesťanství
Telefonní předvolba: +39
Národní doména: .it
Kód země: IT

Itálie – země prvních přímořských zážitků naší generace, země, kterou si většina lidí spojuje s letními prázdninami, renesančním uměním, pizzou a špagetami. A to všechno Itálie skutečně je, kromě toho ale nabízí daleko, daleko víc. Pohraniční oblasti ovlivňují etnika z opačné strany hranice, a tak se kultura, prostředí i kuchyně Itálie ještě víc obohacují.

Itálie má celkem 20 regionů a rozdíly mezi nimi jsou leckdy tak veliké, jako byste přijeli do úplně jiného státu. A člověk to asi pořádně nepochopí, dokud si to nevyzkouší na vlastní kůži. Ekonomicky vyspělejší sever země má významná průmyslová centra, města šmrnclá alpským stylem, místo pizzy a vína frčí spíš špek a pivo, i když tu najdete i jedny z nejlepších vinařských oblastí světa, stejně jako lány jablečných sadů, které zásobují celou Evropu. Alpy a Dolomity lákají milovníky hor a vyznavače všemožných letních i zimních sportů, které se v nich dají provádět. Pobřeží Ligurského, Tyrrhénského i Jaderského moře se stávají cílem vodomilů, ať už se chtějí vyvalovat v písečku, nebo si užít tyrkysových vln na kamenitých plážích. Pověstné toskánské kopečky a opevněná města jsou snem krajinářských fotografů. Centra velkých měst s tisíciletou historií, místa, kde se psaly evropské dějiny nejenom od dob Římské říše, ale ještě mnohem, mnohem dříve. Jižní Itálie, která dala světu onu pizzu a dlouho byla mezi cizinci trochu opomíjená. Svahy a národní parky Apenin. Galerie a muzea. Nedobytné hrady a dobyté zříceniny. Centra světové módy. Pizza, pasta a gelato.

Ačkoli je Itálie od roku 1861 sjednocena v jeden stát, chtělo by to hodně dovolených, aby člověk mohl říct, že projel dostatečně velký kus, aby tuhletu „holinku“ na mapě Evropy opravdu poznal. Příjemnou letní atmosféru a uspěchanost dobrovolnou, danou jižanským temperamentem a nikoli pracovním stresem, tu si tady užijete při každé návštěvě, v jakémkoli koutu kteréhokoliv regionu.

Jenom sem nejezděte v době italských letních prázdnin…

Mapa ze země Itálie
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Naše cesty do země Itálie

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..