Barma (Myanmar)
Oficiální název: Republika Myanmarský svaz
Hlavní město: Neipyijto (Naypyidaw)
Měna: Myanmarský kyat (MMK)
Státní zřízení: prezidentská republika
Jazyk: barmština
Náboženství: buddhismus
Telefonní předvolba: +95
Národní doména: .mm
Kód země: MM

Barma je zemí tisíců pagod, milých lidí s úsměvem na tváři, stále ještě tak trošku tajemná a méně navštěvovaná, i když časy se rychle mění.

Správně dle současného oficiálního názvu Myanmar, ovšem se jmény je v této nádherné asijské zemi stále problém. Ta původní se nelíbila britským kolonizátorům, ta pobritštěná se zase nezamlouvala pozdější vojenské vládě, která se vrátila k původním názvům. Ty ovšem na protest uznává jen někdo (tyranská vojenská junta byla oficiálně odvolána a nahrazena proreformní vládou, jejíž většinu ale tvoří vojenští hodnostáři z předešlého uskupení), a to jak v zemi samotné, tak i na mezinárodním poli. Například při státnických návštěvách pak mají cizí prezidenti problém, jak vlastně hostitelskou zemi nazývat, a uchylují se nejčastěji k té podobě, která vyhovuje osobě, se kterou se zrovna jedná.

V Barmě se od vyhlášení nezávislosti ve 40. letech 20. století vedou boje o moc na pokraji občanské války, potýkají se spolu umírnění a radikálnější komunisté, na obě strany se zapojily horské kmeny z pohraničí, které je kvůli tomu zatím stále pro cizince zakázané, a také je Barma jednou z mála zemí na světě, kde buddhistická většina vystupuje násilně proti jiné menšině, konkrétně muslimům (zkazky o tom, jak horští Rohingové trpí diskriminací až genocidou, již doputovaly i do vzdálené Evropy), kteří jsou jakýmsi odkazem na koloniální jednotu s Indií, odkud sem přišli.

Přes všechny problémy a přetrvávající restrikce se ale země stále více otevírá turistům, od roku 2014 je možné do ní vstoupit i pozemní cestou, ne jen letecky, a čím dál tím snadnější je i proces získání víz. Na návštěvníky tu čekají milí, usměvaví a zatím turismem nesemletí Barmánci, ochotní pomoci, nechat se vyfotit a s radostí vám představující svou krásnou domovinu. Barma má velký potenciál se během několika let stát druhým Thajskem a navázat na svou slavnou, předkoloniální historii a ekonomickou úroveň. Pro opravdové cestovatele je proto nejvyšší čas se sem vypravit dřív, než bude pozdě.

I přes to, že velká část území je turistům nepřístupná, je nabídka barmských atrakcí více než bohatá. Ve městech (Rangun, Mandalay, Mawlamyine, Pyin Oo Lwin, ad.) se návštěvník cítí, jakoby se vrátil do koloniálních časů, chybí jen ulíznutí Britové s vycházkovou hůlkou. Nebo se může ponořit ještě hlouběji do historie prohlídkou nádherných paláců a klášterů (Hpa An, Mandalay, Innwa). Největšími lákadly jsou bezesporu Bagan, planina tisíce pagod, nebo jezero Inle se svými plovoucími vesnicemi a zahradami a obratnými rybáři, využívajícími k pádlování nohy. Ani tropická krajina nezahálela, a tak se Barma pyšní též vodopády, hustou džunglí, vápencovými skalami i chladivými horami, jezery, dokonce má nádherné pláže na březích Andamanského moře, anebo typickou, oku ladící mozaiku zelených rýžových políček. Z téměř každičkého kopce nebo skály shlíží aspoň malá pagoda. A všude člověk potká místní obyvatele, kteří žijí a pracují tradičním způsobem, skromným a důmyslným.

Mapa ze země Barma (Myanmar)
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Naše cesty do země Barma (Myanmar)