Velká Británie
Oficiální název: Spojené království Velké Británie a Severního Irska
Hlavní město: Londýn (London)
Měna: Libra šterlinků (GBP)
Státní zřízení: parlamentní monarchie
Jazyk: angličina
Náboženství: anglikánské
Telefonní předvolba: +44
Národní doména: .gb
Kód země: GB

Velká Británie, významný člen sdílející s námi evropský prostor, kulturně, historicky a památkově rozhodně velmi zajímavá destinace. Navíc díky evropským nízkonákladovým leteckým společnostem také snadno dosažitelná.

(Minimálně) Mezi našimi vrstevníky snad není nikdo, kdo by neznal příběhy o Keltech, druidech, králi Artušovi a rytířích kulatého stolu, Robinu Hoodovi, Statečném srdci Williama Wallace (i když tam jsou zrovna Angličani ti zlí), nebo nejnověji seriál Cizinka. Spoustu dojmů a představ v nás zanechávají hudební kapely z anglicko-skotsko-irského žánru s typickými nástroji a melodickými linkami, skočně tanečními, nebo naopak tklivými baladami. Velká Británie – tedy Anglie, Wales a Skotsko – nám tak hraje v představách pořád jako to středověké království s mocnými králi, krásnými princeznami a statečnými rytíři.

Imponuje nám svrchovaná moc Spojeného království, které jakožto tradiční monarchie působí stále tak trochu pohádkově, přitom ale pevnou rukou udává již po staletí trendy evropských dějin. A nejen evropských – díky rozpínavosti britského impéria najdeme dnes pozůstatky koloniálních dob na četných a vzdálených místech (Indie, Barma, JAR, Kanada, Austrálie, Nový Zéland) a uskupení Commonwealth, původně vzniklé jako společenství bývalých britských kolonií, není rozhodně žádnou skomírající institucí, naopak dokonce přibírá nové členy, kteří nikdy britskou kolonií nebyli.

My jsme se zatím do Anglie vypravili jen jednou a krátce, a sice doplnit si základní cestovatelský itinerář o světovou metropoli, Londýn. Povedla se i rychlá exkurze na jižní pobřeží, kde se v oblasti Seven Sisters nacházejí nejvyšší britské útesy, běloskvoucí stěny spadající do temně modrého oceánu. V plánu je toho však mnohem, mnohem víc, krajina středověkých legend a romantických příběhů láká hodně:-)

Mapa ze země Velká Británie
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Naše cesty do země Velká Británie