Nový Zéland
Oficiální název: Nový Zéland
Hlavní město: Wellington
Měna: Novozélandský dolar (NZD)
Státní zřízení: konstituční monarchie
Jazyk: angličtina, maorština
Náboženství: křesťanství
Telefonní předvolba: +64
Národní doména: .nz
Kód země: NZ

Nový Zéland, země Pána Prstenů, země pohádkově krásné přírody, země bez velkých predátorů a čehokoli jedovatého. Země tak nepředstavitelně vzdálená, že pro mnoho Evropanů zůstává jen snem. Ono ale přitom není zas tak těžké si zrovna tento sen splnit…

Díky programu Working Holiday poznává krásy Nového Zélandu stále více mladých lidí celého světa, Čechy nevyjímaje. Dokonce do té míry, že mnoho odvětví dnes ve velké míře stojí na tzv. backpackerech (Nový Zéland je asi jediná země, kde se slovem backpacker, tedy batůžkář, označuje někdo, kdo většinou žije a cestuje v koupeném autě), ať je to turismus, sadařství a vinohradnictví, nebo pohostinství, kde vede spolupráce se sezónními pracovníky k oboustranné spokojenosti. Working Holiday nabízí možnost cestovat a pracovat na Novém Zélandu až rok, ale i mnohem kratší výprava může ukázat mnoho ze zdejších krás.

Ačkoli si po více než ročním pobytu myslíme, že Nový Zéland má ohledně turismu především výborně zvládnutý marketing, včetně extrémního přínosu filmařů Pána Prstenů, faktem zůstává, že zdejší příroda nabízí snad od všeho kousek a kouzlo této země spočívá v tom, že to všechno najdeš na ploše menší než třeba Japonsko. Vysoké hory se zasněženými vrcholky, do údolí se plazící ledovce, jezera tak modrá, že tomu nelze věřit, sopky, geotermální úkazy, fjordy, pláže, kapradinové lesy jak vystřižené z obrázků prvohor v učebnicích historie, dramatické útesy a skalní útvary na mořském pobřeží… To všechno a ještě mnohem víc nabídne Nový Zéland, pokud se do takové dálky vydáš.

Pokud by to některým nezkrotným povahám ale stále nestačilo, sluší se připomenout i další označení Nového Zélandu, a sice země outdoorových sportů. Nabídka je pestrá, neboť to je přesně druh zábavy, který i místní, Kiwáci, milují – bungee jumping, který zde vznikl (a je tu nejvyšší místo na světě, nabízející komerční skoky – Ben Nevis), sky diving, jízda v tryskových člunech úzkými soutěskami, 4WD výpravy, prolézání jeskyní, rafting, vyhlídkové lety a mnoho dalšího, stačí jen odhodlání do toho jít (a řádně provětrat peněženku).

Mapa ze země Nový Zéland
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Naše články jinde ze země Nový Zéland

V dalším článku publikovaném na webu lonelyplanet.cz vás vezme na kratší procházku do malebného Hooker Valley na dalekém Novém Zélandu. Pod dohledem nejvyšší novozélandské hory Mt. Cook dojdeme až k jezeru Hooker, a také se dozvíte, co lze vidět během cesty i v nejbližším okolí Hooker Valley.