Dánsko
Oficiální název: Dánské království
Hlavní město: Kodaň (Copenhagen)
Měna: Dánská koruna (DKK)
Státní zřízení: konstituční monarchie
Jazyk: dánština
Náboženství: křesťanství
Telefonní předvolba: +45
Národní doména: .dk
Kód země: DK

Dánsko je zemí na rozhraní západní Evropy, střední Evropy a Skandinávie, i když k poslednímu zmíněnému celku se většinou počítá nejvíce. Historicky, jazykově i přírodně je k tomu mnoho důvodů. Rozeklaná poloha na výběžku evropského kontinentu a přilehlých ostrovech, silná ekonomika i kulturní zázemí, dějiny položené na vikingských základech – to vše dává Dánsku skandinávský punc, aniž by člověk musel zajíždět na dálný evropský sever.

Vzhledem ke své (ne)velikosti a poloze bývá Dánsko trochu opomíjené a slouží spíš jako tranzitní země při cestách mezi Švédskem/Norskem a Německem, a přitom je to nádherná, i když dost drahá země. Kromě působivého hlavního města Kodaně, člena mocného, námořně-obchodního celku Hanza, tu jsou další skvostná místa, jako například nejstarší dánské městečko Ribe s monumentální katedrálou a četnými kanály zurčícími pod dlážděnými uličkami, s úhlednými a upravenými cihlovými domky, se stylovými kavárnami a restauracemi, jejichž zahrádky se v létě plní návštěvníky.

Západní pobřeží, které omývají vody Severního moře je proslulé svou mělkostí, kdy zde při odlivu vznikají rozlehlé „souše“ zvané watty, po kterých se dá přejít pěšky mezi jednotlivými ostrůvky. Jedním z větších ostrovů, kam se dá díky 10 km hrázi přejet i během přílivu, je Rømø, ideální prázdninová destinace. Lodní spojení na další ostrovy, kouzelné kostelíky, borůvkovo-borové lesy s jezírky a vřesovišti, ale také širokánské pláže, po kterých se dá jezdit autem, na koni, nebo třeba v kárce poháněné plachtou, kterou nadouvá nikdy neutuchající vítr.

Rømø i Ribe se dají zvládnout během jednodenního výletu z Německa, jak jsme si to zkusili my o prázdninách 2018, když jsme do téhle zemičky nakoukli poprvé. Rozhodně si ale udělala dobré jméno a zaslouží si někdy v budoucnosti ještě další šanci, třeba i jen kvůli tomu, že je velmi vstřícná k volnému kempování a na každém rohu se dají najít veřejné záchody, odpočívadla, pitná voda – to vše zdarma. Zatím – dokud se k vybavení my, návštěvníci, chováme slušně.

Mapa ze země Dánsko
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Naše cesty do země Dánsko