Andorra
Oficiální název: Andorrské knížectví
Hlavní město: Andorra la Vella
Měna: Euro (EUR)
Státní zřízení: parlamentní diarchie
Jazyk: katalánština
Náboženství: katolické
Telefonní předvolba: +376
Národní doména: .ad
Kód země: AD

Andorra, mikrostát uprostřed Pyrenejí, ležící na hranici Francie a Španělska, v horských údolích obklopených bezmála třítisícovými vrcholy. Mnoho lidí jí pouze projíždí cestou přes Pyreneje, ale byla by škoda se tu aspoň na chvíli nezastavit.

Andorra jako stát má dost netradiční uspořádání – je zřízením parlamentní knížectví, které nemá prezidenta, za hlavu státu platí souběžně francouzský prezident a urgellský biskup (Španělsko), a to již od 13. století, s drobnými obměnami. Výkonnou moc zastává Generální rada a premiér. Andorra je členem OSN, Evropské rady a dalších společenství, není členem Evropské Unie, nicméně má s ní dohodu o bezcelním obchodu. Andorra nemá vlastní mezinárodní letiště, to nejbližší je ve francouzském Toulouse.

Malá zemička se rozkládá převážně podél řeky Valira, jejího severního i východního ramene, ovšem na horním toku. Průměrná nadmořská výška celé země je 1996 m.n.m. To z Andorry činí perfektní cíl pro lyžaře v zimě a pro horaly v létě, však také těží především z obchodu (jakožto bezcelní zónu ji využívají pro levné nákupy i lidé z francouzského pohraničí) a turistického ruchu.

Pro milovníky hor je to vysněná destinace – vše je perfektně organizované, cesty značené, mapy dostupné, spousta lanovek funkčních i v létě, poměrně bohatá ubytovací kapacita, a to včetně velmi dobře vybavených kempů. Těch jsme při naší krátké návštěvě Andorry využívali i my, především jako základen k podnikání výstupů po okolí. Turistika v Andoře je namáhavá, ale za ty překrásné výhledy a scenérie to rozhodně stojí! Nicméně i těm, kdo se zrovna netouží sápat po kopcích a třeba Andorrou jen projíždějí, může tohle knížectví nabídnout spoustu krásy. V údolích, městečkách a podél řek lze zahlédnout nádherné vodopády i peřeje mladé řeky Valira, naopak historie na tebe dýchne ze starých, kamenných kostelů, klášterů nebo při procházce “Old Town” čtvrtěmi, také budovanými převážně z tmavých kamenů. Nejvíce jim sluší večerní decentní nasvícení a není těžké se tu podat atmosféře, zasnít a tak trochu se v křivolakých uličkách ztratit.

A komu by ani to nestačilo, tak nezbývá, než potěšit tělo i ducha v některé z lákavých středozemských restaurací, a pak se naložit do vyhlášených horkých lázní v hlavním městě Andorra la Vella. Není vůbec těžké je najít – nejvyšší, špičatá budova ve městě jasně bije do očí:-)

Mapa ze země Andorra
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Naše cesty do země Andorra