Hlavní město: Bandar Seri Begawan
Měna: Brunejský dolar (BND)
Státní zřízení: sultanát
Jazyk: malajština
Náboženství: islám, buddhismus, křesťanství, přírodní náboženství
Telefonní předvolba: +673
Národní doména: .bn
Kód země: BN


Sultanát Brunej, jak zní správný název této mikrozemě, je jedním z nejmenších a zároveň nejbohatších států světa. Leží na ostrově Borneo, tak trochu skřípnutý mezi malajsijské státy Sarawak a Sabah, díky čemuž je ideální, rychlou zastávkou pro ty, kteří tudy cestují a chtějí si “odškrtnout” další stát. Jeho návštěva nemusí být dlouhá, ale rozhodně se vyplatí.
Rozloha Bruneje je dnes kolem 5 700 km čtverečních, ale nebývalo tomu tak. Mocný sultanát, od středověku se rozrůstající, zabíral na počátku 19. století zhruba třetinu Bornea. Roku 1938 proti sultánovi povstaly kmeny bojovných Dajáků, které pomohl potlačit britský obchodník (s vojenskou minulostí) James Brooke. Vysloužil si tím území Sarawaku, kterému vládl jako první bílý rádža jménem brunejského sultána. Postupně se jak Sarawak, tak Brunej samotná staly koloniemi Spojeného království, což nikomu extra nevadilo. Dokonce v roce 1984, když novodobý brunejský sultán Bolkiah podepisoval nezávislost, činil tak údajně s mírnou osobní nevolí. Brunej si dodnes zachovává s Británii nadstandardní vztahy.
Brunej jakožto malá země těžící své bohatství z ropy a zemního plynu bývá přirovnávána k Dubaji nebo Singapuru, ale představovat si ji tak by byla chyba. Borneo je ostrov ležící na rovníku, porostlý hustými pralesy (kde ještě nebyly vytěženy nebo proměněny na palmové plantáže), a stejně tak i většina území Bruneje. V lesích podél hlavních silnic a na pobřeží jsou jakoby náhodně rozházené domy Brunejců, většinou několikagenerační, vyšperkované vily uprostřed pečlivě udržovaných zahrad, které my, Evropani z paneláků, můžeme jen tiše závidět:-)
Ani hlavní město sultanátu Bandar Seri Begawan (asi 16 km2) není žádným výkřikem chloubychtivého sultánova ega. Najde se zde několik architektonických skvostů (sultánské paláce, hrobky, mešity) v čele s mešitou sultána Saifuddiena, bělostnou kráskou uprostřed města, ale také třeba největší “plovoucí” vesnice světa (název odvozený z malajštiny Air Kampung). Ta na první pohled působí jako chudinský slum, ale lidé, kteří tu žijí, mají veškerý potřebný komfort – pitnou vodu, elektřinu, internet, obchody, banky, restaurace.
Obecně bohatství Bruneje nebije na první pohled do očí, ale lidem slouží, jak jen může – v Bruneji se neplatí daně, zdravotnictví a školství je pro všechny zdarma a cena benzínu se za posledních 30 let nezměnila – cca 8 Kč za litr. Možná právě díky tomu, že Brunejci nemusí řešit aspoň některé zásadní životní starosti, jsou to velmi milí, ochotní a vstřícní lidé. V Bruneji se proto vyplatí zastavit už jen kvůli nim – chvíli posedět, popovídat (anglicky tu umí každý) a užít si zvláštnost skoro čistě islámského státečku v srdci tropické džungle.