Německo
Oficiální název: Spolková republika Německo
Hlavní město: Berlín (Berlin)
Měna: Euro (EUR)
Státní zřízení: federativní parlamentní republika
Jazyk: němčina
Náboženství: křesťanství
Telefonní předvolba: +49
Národní doména: .de
Kód země: DE

Německo je soused, který naši zemičku obklopuje téměř ze třetiny a se kterým máme nejdelší společnou hranici (818,949 km), a tak se pro mnohé Čechy stává první zahraniční půdou, na níž stanula jejich noha. Země s trochu rozporuplným postavením a velmi jasně negativní minulostí možná mnohým stále (nebo už zase) leží v žaludku, ale faktem je, že po cestovatelské stránce se zde nabízí pestrá paleta atrakcí a zážitků, navíc vše v bezpečném balení moderní, vyspělé civilizace.

Karolinská říše, Francká říše, Svatá říše římská, Pruské království, Výmarská republika či Spolková republika Německo – po většinu moderní historie hrála vždy oblast mezi Baltem a Alpami významnou roli jako vojensky a ekonomicky silný celek s tradičními hodnotami, které stmelují jeho národ. Keltská moudrost, germánská síla, slovanská odolnost a …údajně čistě německá pečlivost a důslednost (o posledních dvou si dovoluji trochu pochybovat od doby, co jsem nucena s nimi občas pracovně přijít do styku), to vše si naši dnešní sousedé nesou ve vínku, stejně jako dědictví mazaných obchodníků, kteří založili jednu z nejmocnějších obchodních společností světa, Hanzu. Ta po sobě zanechala bohatá a nádherná pobřežní města severského rázu a dá se říci, že i kapitál, díky kterému se Hanza dá považovat za jakéhosi předchůdce Evropského hospodářského společenství a dalších celků, které dnes řídí evropskou ekonomiku.

5. největší země Evropy (pokud se nepočítá Rusko a Turecko) toho má ale spoustu i pro své návštěvníky. Sever ovlivněný blízkou skandinávskou kulturou, drsné pobřeží Severního i Baltského moře s nikdy neutichajícím větrem, mělké wattové moře, měnící se každých 6 hodin na bahnitou souš. Hluboké lesy a čistá jezera, úrodné nížiny podél mohutných toků, vinařské oblasti. A v neposlední řadě majestátní krása Alp, které sice nedosahují takových výšek jako v sousedních zemích, ale stále mají své romantické i dramatické kouzlo. Pro nás je Německo jistotou příjemného a kultivovaného výletu, byť jen kousek za hranice, ale třeba i netradiční dovolené v kdysi socialistických, dnes vkusně znovuzrozených letoviscích na Rujáně, a případně lyžovačky na Velkém Javoru, kde za drahé peníze dostaneme i příslušnou kvalitu a nemusíme přitom jezdit o moc dál než na naše vlastní hory. No a Berlín, jedno z našich nejoblíbenějších měst, kam se rádi vracíme, to by byla kapitola sama pro sebe. A třeba brzy bude…;-)

Mapa ze země Německo
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.