Bosna a Hercegovina
Oficiální název: Bosna a Hercegovina
Hlavní město: Sarajevo
Měna: Konvertibilní marka (BAM)
Státní zřízení: konfederativní republika
Jazyk: bosenština, chorvatština, srbština
Náboženství: islám, pravoslaví, katolictví
Telefonní předvolba: +387
Národní doména: .ba
Kód země: BA

Bosna a Hercegovina pro nás byla dlouho jen balkánská země se zvláštním jménem, pod kterým jsme si toho nedovedli moc představit. Pak jsem o ní jednou překládala článek pro Lonely Planet a tehdy nám blesklo hlavou, že by to mohla být docela zajímavá destinace, přitom celkem lehce dostupná. Když přišel čas, stali jsme se oba rodiči na rodičovské dovolené a vymysleli, že bychom si v rámci získaného volna trochu projeli Balkán. No a při plánování cesty Balkán 2022 už nám začalo připadat, že Bosna a Hercegovina by se nám mohla hodně líbit…

A o pár týdnů později se to potvrdilo. Bosna a Hercegovina má totiž stále ještě úžasnou, velmi nedotčenou přírodu; jsou v ní krásná, historická města s bohatou kulturou, do které se vepsalo hned několik národů; je to taková muslimská enkláva prakticky uprostřed Evropy – zkrátka Bosna a Hercegovina má skutečně co nabídnout.

Ale ať jsme trochu konkrétní, kdybyste se tam náhodou chtěl někdo vydat… Dlouhý seznam tipů bude předmětem samostatného článku, ale za nás musíme vyzdvihnout hlavně nádhernou, divokou a málo dotčenou přírodu, kterou najdete například v horách NP Sutjeska, podél nádherných řek Uny, Neretvy a dalších, u dechberoucích vodopádů Štrbački buk, Blihe nebo třeba Kravica, kteréžto se občas směle srovnávají s chorvatskými Plitvicemi. Naprosto nás fascinovaly prameny řek, většinou ve spojení s jeskyní, skálou nebo zvláštním krasovým útvarem: Krušnice, Bobijaško oko, Dabar, Buna. Za nás je Bosna a Hercegovina zemí tyrkysových vod – tak se nám zapsala a tak si jí budeme pamatovat napořád.

I lidská ruka toho ale zanechala v téhle divoké, balkánské zemi hodně – a že těch rukou tu tvořilo požehnaně. Přesto ale málokde by měl člověk dnes pocit, že nalézá zničenou nebo zbytečně znásilněnou přírodu (a to včetně turistického ruchu – ten nás lehce odrazoval jen v Mostaru). Naopak. Třeba takové mlýnky na Plivě, přehrada Ramsko, kamenné městečko Počitelj nebo olympijská sportoviště kolem Sarajeva ukazují celkem příjemný soulad mezi oběma entitami. Nejpřímějším odkazem na lidskou historii tohoto regionu jsou pak nepřehlédnutelné stavby – hrady (Ostrovica, Sokolačka kula a mnoho dalších), zříceniny, památníky a nekropole plné stéćci – ohromných, kamenných bloků, náhrobků – rozeseté hlavně v hornatějších oblastech.   

Také milovníci kultury si tu přijdou na své. V téhle oblasti se totiž snoubí stopy starověké, antické, staroslovanské, turecké, rakousko-uherské, jugoslávské, zkrátka takový pořádný balkánský mišmaš. V jeho důsledku je země ještě i dnes rozdělena na tři celky – Federace Bosny a Hercegoviny, Republika Srpska a Brčko Distrikt. Díky pestrým – a mnohdy dramatickým – dějinám se na území státu také smísila různá náboženství, a jako cestovatel si tu budete připadat jako na muslimském ostrůvku „uprostřed“ Evropy. Což nám bylo velmi sympatické. Oblasti spadající pod Republiku Srpskou nabízejí naopak vrcholné památky pravoslavného křesťanství – toho zdobeného, s bohatě malovanými interiéry kostelů i skromnými monastýry na periferiích.

Bosna a Hercegovina pro nás byla jedním z nejpříjemnějších cestovatelských překvapení, jaké se nám za ty roky povedly, a její návštěvu můžeme vřele doporučit všem dobrodružným duším, i těm, které mají rády trochu té „své“ pohody:-)

Mapa ze země Bosna a Hercegovina
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Naše cesty do země Bosna a Hercegovina

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..