Čína
Oficiální název: Čínská lidová republika
Hlavní město: Peking (Beijing)
Měna: Čínský jüan (CNY)
Státní zřízení: lidově demokratická republika
Jazyk: čínština
Náboženství: budhismus, taoismus, konfucianismus, křesťanství
Telefonní předvolba: +86
Národní doména: .cn
Kód země: CN

Čína, jedna z hlavních současných světových velmocí, jejíž postupy a přístupy budí kontroverzi a vášně po celé zeměkouli. Svět ve světě, který ve výsledku nikoho jiného nepotřebuje, neboť bohatě uživí sám sebe, cizí osvědčené výrobky napodobí lokální (a nezřídka lepší) variantou a běžní lidé jako by téměř nechápali, že existují i jiné jazyky, než čínština (a jejích x podjazyků a dialektů). Hlavní je efektivita a ta zde funguje na výbornou.

Po cestovatelské stránce je to s Čínou stejně složité, jako její politicko-lidskoprávní kontroverze. Se svou neuvěřitelnou rozlohou téměř 10 mil. km2 je Čína čtvrtou největší zemí světa a jako stát zabírá jednu z etnicky nejpestřejších oblastí. Tvrdý režim si v nesourodé zemi hlídá pořádek, a to i za cenu omezeného přístupu, vyžadovaných povolení, přísných pravidel, horentních poplatků a častých kontrol. „Velký bratr“ je bdělý ve dne, v noci, o všem ví, a to už od chvíle, kdy člověk ve své domovině požádá o čínské vízum. Každá cesta vlakem nebo autobusem znamená přísnou rentgenovou prohlídku… Nepomáhá ani jazyková bariéra na všech úrovních mezilidského kontaktu, včetně četby. A jelikož většinu čínského turistického ruchu tvoří samotní Číňané, tak ani pracovníci ve službách většinou nejsou zárukou jiné, než čínské domluvy.

Ale!!! Pokud je člověk ochotný překousnout občasnou „buzeraci“ (z našeho úhlu pohledu), jednoduše se přizpůsobit, anebo složitěji hledat okliky, kudy si jít vlastní cestou, být trpělivý, snaživý a neúnavný, tak se mu dostane odměny v podobě pohádkově nádherné přírody, včetně některých skutečných divů planety, a nahlédnutí do prastaré a neuvěřitelně rozvětvené kultury, kterou Čína nabízí. Může se ponořit do tajemných chutí hned několika odlišných kuchyní, může obdivovat rozmanitost jednotlivých etnik, a může se dokonce dozvědět spousty zajímavostí od lidí. Ony totiž i ty jejich klikyháky mají svůj propracovaný systém, základní slovíčka se dají naučit, anebo třeba využít moderní technologie k překladu, případně si vyhledat anglicky mluvící lidi (couchsurfing). Běžní Číňané jsou totiž i přes jazykovou bariéru poměrně vstřícní a nečekaně snaživí, tak buďte taky. Stačí chtít…

Mapa ze země Čína
No markers found for this Travelers' map.
Please add some markers to your posts before using this shortcode.
Inspirace, rady a tipy ze země Čína