Slovensko
Oficiální název: Slovenská republika
Hlavní město: Bratislava
Měna: Euro (EUR)
Státní zřízení: parlamentní republika
Jazyk: slovenština
Náboženství: křesťanství
Telefonní předvolba: +421
Národní doména: .sk
Kód země: SK

Náš nejbližší soused, dlouhá léta siamské dvojče, půvabná středoevropská země, kterou většina Čechů aspoň jednou v životě navštívila. A pokud se někdo ještě na Slovensko nepodíval, měl by to při nejbližší příležitosti napravit.

Slovenskou dominantou jsou bezpochyby překrásné Vysoké Tatry, a to ať se do nich člověk vypraví během lyžařské sezóny, anebo na letní horskou túru. Ovšem i ostatní slovenské horské masívy (Nízké Tatry, Velká i Malá Fatra, Roháče, atd.) stojí za návštěvu – nabízí totiž velehorské prostředí, ale přitom jsou stále schůdné i bez speciálního vybavení. Opatrnosti ale samozřejmě není nikdy nazbyt, zrádným horám už padlo za oběť mnoho lidských životů (a Češi si na Slovensku nedělají moc dobrou reklamu, když se kvůli nim musel extra zpoplatnit zásah horské služby:-))

Stejně okouzlujícím koutem přírody jsou potom i divoké soutěsky Slovenského ráje, početné a svou výzdobou světově unikátní jeskyně, nebo romantické Pieniny na polském pohraničí, nerozlučně spojené se slovenským lidovým hrdinou Jánošíkem.

Majestátní hrady, které často odkazují na významné období dějin, kdy bylo Slovensko součástí Uherského Království, také stojí za pozornost – ať je to největší zřícenina ve střední Evropě Spišský hrad, nebo třeba v poslední době intenzivně rekonstruované Čachtice, proslulé svou majitelkou Alžbětou Bathory, Čachtickou paní, podle legendy jedou z největších vražedkyň v dějinách lidstva.

To vše se klidně může stát ideálním začátkem cestovatelské kariéry mladých Čechů. Jednoduché dopravní spojení, malá vzdálenost, nulová jazyková bariéra i podobný vkus a chutě dělají ze Slovenska skvělou destinaci pro strávení celé dovolené, nejenom jeho využití pro transport do vzdálenějších krajin. Takže hurá na Slovensko, nech sa páči!

Mapa ze země Slovensko
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.