Francie
Oficiální název: Francouzská republika
Hlavní město: Paris
Měna: Euro (EUR)
Státní zřízení: poloprezidentská republika
Jazyk: francouzština
Náboženství: křesťanství
Telefonní předvolba: +33
Národní doména: .fr
Kód země: FR

Francie je bezesporu tradičním evropským centrem kultury, vzdělanosti, umění a pravá francouzská duše je tak trochu bohémská. A vlastně proč ne, proč si neudělat život příjemnější, třeba kratší pracovní dobou a delším posezením s přáteli nad sklenkou dobrého vína, samozřejmě z bohaté domácí produkce?:-)

Francie je vedle Spojeného království zajisté druhou nejvýznamnější mocností evropských dějin, a také dějin kolonialismu. Právě proto si dnes může cestovatel třeba v Laosu nebo Kambodži dát francouzskou bagetu a francouzština v mnoha zemích zůstává jedním ze úředních jazyků. Otevřenost vůči imigrantům a nejrůznějším vlivům utvářela zajímavé multikulturní, etnicky bohaté prostředí, až dokud se to od 60. let 20. století nezačalo vymykat kontrole.

Cestovatelsky je Francie neskutečně rozmanitá a lákavá země, i když pro její objevování je třeba sáhnout hlouběji do kapsy. My jsme sem zatím jen párkrát nakoukli, v rámci levnějších leteckých spojů, a sice jednou opravdu expresní prohlídkou Paříže, a pak výletem u hranic s Andorrou (Toulouse, Foix, Carcassonne). Jako ochutnávka fajn, ale Francie si zaslouží mnohem víc – ať už při horských túrách v Alpách nebo procházkách mezi levandulovými lány v Provence. Člověk může obdivovat dílo svých předchůdců při návštěvě pověstně nádherných zámků na Loiře a sklánět se před majestátem katedrál, jejichž historie a architektura dýchající staletími ho pohltí. Pro romantické i rozhárané duše pak můžeme doporučit sledování západu slunce nad chladnými vodami Atlantiku, narážejícími do vysokých a strmých útesů, které pevně střeží pobřeží západní Evropy před každým nezvaným návštěvníkem.

Pro nabrání sil k dalšímu objevování je pak téměř nutností vyzkoušet i zdejší vyhlášenou kuchyni, světově proslulá vína, anebo si třeba aspoň na víkendovém trhu dopřát čerstvou bagetu a jemný, voňavý sýr. Francie má zkrátka styl, šarm a eleganci, má kouzlo, kterému nelze odolat…

Mapa ze země Francie
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Naše cesty do země Francie