Kambodža
Oficiální název: Kambodžské království
Hlavní město: Phnompenh (Phnom Penh)
Měna: Kambodžský riel (KHR)
Státní zřízení: konstituční monarchie
Jazyk: khmerština
Náboženství: budhismus
Telefonní předvolba: +855
Národní doména: .kh
Kód země: KH

Kambodža by se s trochou nadsázky dala nazvat “zemí Angkor Watu”, neboť právě to je památka světového významu, za kterou sem většina návštěvníků míří, dokonce i v rámci jednodenních výprav ze sousedního Thajska a za cenu oželení zbytku země. Tu autentickou a pravou Kambodžu však naleznete přeci jen jinde a bylo by škoda ji nepoznat blíže.

Kambodža je země, která nás z regionu Jihovýchodní Asie oslovila asi nejméně, a to hlavně kvůli lidem, kteří si, podle našeho názoru, příliš zvykli být těmi chudáky, kterým je třeba pomoci, a jen natahují ruce. Je pravda, že krutá éra Rudých Khmérů a jejich čistek, kdy země přišla téměř o dvě třetiny obyvatelstva a prakticky celou inteligenci, se na kambodžském národu silně podepsala, nicméně mezinárodní humanitární organizace by možná v případě Kambodži měly zvážit ono přísloví o chlapci, kterému můžete dát rybu a nasytit jej pro dnešek, anebo ho naučit rybařit a nasytit jej na celý život… Každopádně mnoho jiných cestovatelů si nemůže Kambodžu vynachválit, a tak nezbývá, než doporučit její osobní návštěvu a udělat si vlastní obrázek:-)

I my jsme dali téhle zemičce druhou šanci a ačkoli například obyvatelé hlavního města nás utvrdili v předešlém názoru, tak nádherný, zelený a turisty téměř neobjevený severovýchod jsme si zamilovali. I lidé z tamější vysočiny jakoby byli dál od problémů moderního světa, klidnější, vstřícnější a otevřenější. Znovu se nám tedy potvrdilo, že na lepší poznání země a jejích obyvatel je potřeba víc, než jedna 14-denní dovolená, nicméně i 14 dní vám ukáže Kambodžu lépe, než rychlovýlet na Angkor Wat (i když ten rozhodně nevynechat!):-)

Mapa ze země Kambodža
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Naše cesty do země Kambodža