Kazachstán
Oficiální název: Republika Kazachstán
Hlavní město: Astana (Astana)
Měna: Kazašské tenge (KZT)
Státní zřízení: prezidentská republika
Jazyk: kazaština, ruština
Náboženství: islám, křesťanství
Telefonní předvolba: +7
Národní doména: .kz
Kód země: KZ

Kazachstán je jedním ze států střední Asie, nástupnický stát SSSR (který se osamostatnil jako poslední) a 9. největší země světa. V kontrastu s jeho rozlohou je počet obyvatel – pouhých 18,5 milionu. Lidé tu však žijí neuvěřitelně milí a pohostinní, a to ať narazíte na etnické Rusy, Kazachy, nebo někoho docela jiného…

Centrální (a většinovou) část území Kazachstánu tvoří poušť a step, hraniční oblasti (zejména jih) jsou pak hornaté (nejvyšší vrchol Chan Tengri má úctyhodných 7010 m). Složení obyvatelstva je velmi pestré, a to zejména díky Stalinovi, který do kazašské stepi nechával vysidlovat nejen režimu nepohodlné osoby, ale někdy dokonce celá etnika. Obecně potomci Rusů a obyvatel evropského Ruska (ti „bělejší“) žijí spíše v severní části země a etničtí Kazaši, kteří nabírají více asijské rysy, lze potkat na jihu, ale zejména ve větších městech se rozdíly stírají a lidé všech ras se mísí dohromady.

Větší města Kazachstánu by člověk téměř spočítal na prstech jedné ruky, nejvýznamnější je Almaty, původní hlavní město usazené na východě země, v údolí pod čtyřtisícovými horami na hranici s Kyrgystánem. Kvůli tomu, že město při rychlém růstu nedbalo základních fyzikálních poznatků a mezi bloky domů nevznikly dostatečně dlouhé ulice pro proudění vzduchu z hor, se nad Almaty drží celoroční poklice smogu. Jedinou šancí, jak před ní utéct, je kamkoli do hor, nebo aspoň na kopec. Převážně nově vystavěné hlavní město Astana je druhým, nejvíce vnitrozemským hlavním městem světa (po Ulanbátaru) a díky tomu jedním z nejchladnějších. Zimní teploty se tu běžně pohybují mezi -20°C a -30°C, rekord byl naměřen -52°C.

Kazachstán toho nemá moc co nabídnout z historického a památkového hlediska, jeho kouzlo ale tkví v úžasné přírodě, vysokých horách a čisťoučkých jezerech, a pak také v lidech, připravených kdykoli pomoct (většinou nezištně). Všichni umí rusky, a proto není problém se tu s trochou snahy domluvit i bez znalosti angličtiny. My jsme sem poprvé přijeli z Číny a po jazykové a mentální stránce jsme si tu připadali skoro jako doma:-) Jako obzvlášť přívětivou můžeme označit oblast u čínské hranice, obývanou etnikem muslimských Ujgurů.

Mapa ze země Kazachstán
No markers found for this Travelers' map.
Please add some markers to your posts before using this shortcode.
Inspirace, rady a tipy ze země Kazachstán