Rumunsko
Oficiální název: Rumunsko
Hlavní město: Bukurešť (Bucharest)
Měna: Rumunské leu (RON)
Státní zřízení: poloprezidentská republika
Jazyk: rumunština
Náboženství: křesťanství
Telefonní předvolba: +40
Národní doména: .ro
Kód země: RO

Rumunsko je balkánská země, proslulá svými horskými hřbety a divokou přírodou, s drzými až nebezpečnými medvědy. Země, jež “dala” světu Drákulu – hrad Bran byl sídlem pověstně krutého knížete Vlada III. Draculy, řečeného Napichovač. Legendy (nejen) o něm se později staly předlohou knižního hraběte Drákuly Brama Stokera.

V Čechách je Rumunsko známé také díky oblasti Banátu, kde v polovině 19. století vznikla česká komunita a dodnes zde existují české vesnice. Díky turistickému ruchu už ale zdaleka nejde o zapomenutý kout světa, i když počet zdejších obyvatel stále klesá, mladí se stěhují za prací a zůstává zde většinou starší generace. Ta zatím ještě vítá návštěvníky s otevřenou náručí, a to včetně stále populárnějšího letního festivalu Banát.

Kromě Banátu míří do Rumunska zpravidla horalé, vždyť mezi početnými túrami v divokých Karpatech si vybere snad každý dobrodruh podle svých možností a sil. Často se říkalo, že rumunské Karpaty jsou poslední opravdovou divočinou v Evropě, což možná není úplně přesné, ale toulat se tu dá bez problémů a bez lidí hodně dlouho. A dokonce i setkání s medvědem není nic výjimečného.

Na druhou stranu, některá skvělá místa zůstávají lehce opomíjená – zde určitě stojí za zmínku oblast Bukovinských malovaných klášterů na severovýchodě země, nebo třeba i krátké pobřeží Černého moře, kde je rozhodně méně velkých letovisek, než v sousedním Bulharsku, ale pláže jsou neméně hezké.

Ekonomická úroveň se po vstupu do EU v roce 2007 výrazně zvýšila a dále stoupá, takže dnes jsou rozdíly oproti jinými zemím vidět hlavně v horských oblastech, města působí stejně moderním dojmem jako například u nás ve střední Evropě.

Mapa ze země Rumunsko
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.