Místo vydání: Lao Cai
Čtvrtek 25.12. – den stý první – SUR, RAS AL HAD, RYBÁŘI
Na Boží hod jsme si přispali, pak si v pohodě dali snídani, kolem hopkalo stádo koz nejdřív jedním směrem, za chvíli zase nazpátek. Když jsme začali balit, poskakoval kolem nás i pan uklízeč a z asi tak 30 cm vzdálenosti bedlivě sledoval, jak bouráme stan:-) Dobrý trénink na Indii:) Krátce před polednem jsme se s ním rozloučili a vyškrábali se zas na dálnici, abychom popojeli.
Během pěti minut jsme seděli v dalším z řady luxusních džípů a řidičem byl tentokrát mladý klučina s trochu zvláštními (podle našeho měřítka) názory. Bavili jsme se mimo jiné o práci – on žádnou neměl a zdůvodňoval to tím, že jeho tatínek je doktor v Tiwi. I auto bylo vlastně tatínkovo. Druhým dechem ale dodával, že být doktor zrovna v Tiwi není žádná výhra, protože jeho plat je “jenom” 1000 OMR (= přes 60 000 Kč, myslete si o tom, co chcete). Nevím nevím, co by na takový plat říkal Štěpánek v Bohdíkově, který by byl tak srovnatelný s vesnicí Tiwi:-)
Klučina nás vzal do města Sur, asi 50 km, přestože původně jel domů, do domku nedaleko Tiwi. Slušný kus si tedy s námi zajel a nebylo to naposledy, co se nám toto v Ománu stalo – to je ale asi taky možné jen v zemi, kde nikdo obecně neřeší ceny, a tím méně ceny superlevného benzínu. Vyhodil nás ještě docela v centru, což bylo fajn, protože tohle město, poslední větší na severním pobřeží, před “ohybem”, bylo zase roztahané jak hračky dvouletého dítěte. V době polední tu bylo naprosté mrtvo, všichni zalezlí, pár chlapů, co jsme potkali, většinou posedávali někde ve stínu nad kafem. Prošli jsme trhem tvořeným převážně dámskými krejčovstvími. Byla zavřená, ale z vystavených modelů přecházel zrak – myslet si, že muslimské ženy jsou nějaké puťky výhradně v černém hábitu, si může myslet jen omezenec. Naopak, zatím ve všech muslimských zemích se nám potvrdilo, že jsou to nádherné princezny, které si svou krásu ale šetří pro své muže a nepotřebují obdiv ostatních lidí na ulici. Pro “západní” kulturu, kázající především okázalost a společenský status založený na vzhledu, je to nepochopitelné, ale má to něco do sebe…evropští muži by při pohledu na své manželky ve vytahaných teplácích mohli vyprávět (včetně toho mého:-)).
Jinak Sur je významné ománské přístavní město, již od 6. století zde kvetl čilý námořní ruch mezi Ománem a východním pobřežím Afriky, později s Indií. Přestože britský zákaz obchodu s otroky v 19. století, a také otevření Suezského průplavu (1869) výrazně omezily ománské obchodní styky jak s Afrikou, tak s Indií, Sur si dodnes udržel status významného námořního města. Nejen pro vlastní potřebu se totiž ve zdejších docích vyrábějí tradiční arabské plachetnice dhow (dhau), které zajišťují obchodní styk mezi Perským zálivem a východní Afrikou. Nejčastějším nákladem jsou datle a ryby směrem do Afriky a mangrovové dřevo zpět do Zálivu. Jediným zdrojem pohonu lodí jsou jedna nebo více plachet, které obsluhuje posádka 12 – 30 námořníků, dle velikosti lodi. Krásné dhowy a jejich opravu je možné spatřit v surském Námořním muzeu.
Za trhem jsme vylezli na liduprázdném pobřeží, které lemovaly otevřené altány, na pláži ležely opuštěné rybářské bárky, jejich majitelé schovaní kdesi pod přístřešky, a celý ten výjev vyšperkovalo hejno racků poletujících nad pláží. Moře, opět nádherně tmavě modré, se v silném větru vzdouvalo a hučelo. To jsme ještě netušili, že vítr se pro dnešek stane naším úhlavním nepřítelem. Sur se rozkládá kolem ohromného zálivu, který se ještě několikanásobně zvětšuje při odlivu, na jeho okraji stojí na menší skále bílý maják a o několik stovek metrů výš, na skále, pak celou scenérii hlídala dříve pevnost, z níž dnes zbyla jen věž. Právě z ní se ale nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů, co jsme kdy viděli – bílé město pod námi, tmavě modré moře a mohutný záliv s vystupující mělčinou, na níž se houfují racci.
Ještě předtím, než jsme se ale vyškrábali k pevnosti, jsme se prošli starým městem, dali si zmrzku těsně předtím, než obchod zavřel, a nakoukli jsme k Námořnímu muzeu, které slouží tak trochu jako skanzen, protože místní námořníci neustále opravují vystavené lodě dhowy, samozřejmě tradičními technikami. Přes poledne bylo muzeum stejně zavřené a nám se na něj nechtělo čekat, tak jsme si cvakli pár fotek přes plot a vyrazili pro kešku a překrásný výhled k výše zmíněné pevnosti.
Dokoupili jsme zásoby chleba a pití a prošli část města za řekou, i když on vlastně celý Sur vypadá spíš jako taková větší vesnice. Lidé nás zdravili, dávali se s námi do řeči, byli zvědaví, co v jejich ospalém rybářském městečku dělají dva Evropani s obrovskými bágly na zádech. A nás zatím ještě bavilo to někomu vysvětlovat:-) Než jsme se dostali na kraj města, kde začíná dlouhá, plně osvětlená třída podél pobřeží, začalo se smrákat. Nedávali jsme tomu už moc šance, ale i tak jsme se rozhodli využít poslední zbytky denního světla ke stopování. Večer se na výsledku podepsal – nezastavilo hned první auto, ale až asi třetí:-) Jeli v něm tři mladí kluci, takže jsme to měli trochu těsnější, ale jelikož v Ománu nejezdí malá auta, tak pohoda. Jeden z nich uměl anglicky výborně, ostatní tak napůl. Měli jsme původně namířeno do vesnice Ras al Had, poslední civilizace na “rohu” Arabského poloostrova, že si tam někde na pláži usteleme, ale chlapci nám večer výrazně zpestřili… Jinak v Ománu se ukázalo, že většinou, když se něco jmenuje “Ras”, jde o nějaký naprostý konec světa, a my taková místa vyhledávali jako výborná, superromantická nocležiště.
Kluci nás nejdříve vzali na fantastické místo – pláž zastrčenou mezi dva vysoké skalní útesy, scházelo se na ní po schodech. Škoda, že už bylo šero a nedalo se pořádně fotit. Asi by tu bylo skvěle i na přespání, i když k tomu by možná bylo vhodnější zůstat nahoře na útesu, kvůli přílivu. To nám ale nedovolili, slíbili nás vzít na další super místo, tak jsme byli zvědaví, co z toho bude. A nestačili jsme se divit, protože z toho byl jeden z nejúžasnějších večerů naší cesty. Zajeli jsme autem hluboko do písků pláže za Ras al Had, zhruba kilometr od silnice, a zaparkovali před rákosovým domkem. Ukázalo se, že to je místo, které využívá parta zdejších chlápků k večernímu posezení. Sešlo se jich tu celkem snad 20, většinou rybáři, někteří, jako naši “taxikáři”, byli studenti, co odsud pocházejí a vracejí se sem jen na několik dní v týdnu. Pak tu byla skupina po nás nejzajímavější (možná i proto, že většina jejích zástupců zvládala základní angličtinu), pracovníci nedalekého centra pro péči o mořské želvy, které právě na zdejší pláže, jako jediné v Ománu, připlouvají klást vejce. Centrum se stará o želví miminka, aby jich dostalo šanci na přežití víc, než při přirozeném procesu úprku do moře hned po vylíhnutí. Také pořádá noční pozorování želv, aby se tu turisti necourali, kde a kdy chtějí, a želvy nerušili. I my jsme pro další dny přemýšleli o návštěvě centra, po dnešním večeru to ale nebylo nutné…
Ale po pořadě. Nejdřív nás mile uvítali v domku, který překvapivě dobře chránil před neskutečně silným větrem od moře (i když na spoustě míst profukovalo slušně). Dostali jsme karak a datle, vyzvídali od nás informace o cestě, my zase o nich. Byli zase hotoví z naší mapy a dlouho jsme nad ní spekulovali, kam máme jet. Zatím snad každý Ománec, když viděl naší mapu, chtěl okamžitě radit a pomáhat, kam se vydat, a je pravda, že jsme se díky tomu dostali na několik parádních míst. V domku měli dokonce agregát a spoustu zásuvek, tak nám bez problémů dovolili nabít notebook. Hodně z nich si tu nabíjelo mobily. Kolem 10. hodiny jsme dostali perfektní večeři, opět jedno z nejlepších jídel v životě – jakousi hustou omáčku plnou brambor, zeleniny a neskutečného množství mušlí, sépií a bůhví jaké další mořské havěti, bylo to naprosto dokonale ochucené, což jsem si ostatně vyzkoušela už chvíli předtím, když jsem jim šla nakouknout do kuchyně a dostala ochutnat. Jídlo jsme nabírali vynikajícími plackami čapátí. Ach jo, jenom když si na to vzpomenu, se mi pokaždé znova sbíhají sliny…
Po večeři ale žádná pauza na trávení, naopak nás naložili do dalšího džípu a že se jede na želvy. Jupí – doufali jsme, že na to dojde a tak trochu na to čekali, nikoli na večeři, i když i ta byla super:-) Jeli s námi 3 z našich nových kamarádů, prokřižovali jsme opatrně okraj pláže, až se podařilo najít jednoho chudáka želvu, která padla za oběť českým čumilům:-) Vítr nám odnášel slova od úst, mně šátek z hlavy, naopak všude vháněl písek, ale želvu jsme si vyfotili a pohladili a nechali ji v klidu hledat si vhodné místo na hnízdo. Hlavní sezóna kladení vajec je v létě, ale pár želv sem připlouvá i přes zimu, takže jsme měli docela štěstí. Byli jsme poučeni, že želví máma, když vyleze na pláž, tak ji dvě hodiny jenom prozkoumává a vyhrabáváním pokusných děr zjišťuje, kde už je suchý a teplý písek. Když správná místa najde, vyhrabe hnízdo a naklade do něj 100 – 150 vajec, pečlivě zahrabe. Taková hnízda zvládne za noc většinou 3, než se zase ponoří do vln a odpluje.
Další želvu už se najít nepodařilo a bohužel ani podívat se do želví nemocnice na miminka, ale i tak to byl úžasný zážitek. Vrátili jsme se k domečku, s díky odmítli v něm přenocovat, což bylo asi pohodlnější pro všechny, a za (ne vždy přínosné, ale zato upřímné) pomoci asi 6 chlapů zvládli ve vichřici postavit stan. Snad do rána vydrží…
Nocleh v ústí wádí Tiwi pod dálničním mostem
33904783195_eedc7c21a7_bDomek veřejných WC, kde bydlí i jejich správce
33904782515_ef546dc5de_bÚstí wádí Tiwi zohyzděné dálničním mostem
33775447181_9bcc8cebb8_bHornatá krajina ománského severního pobřeží
33904781725_3e7fc7642f_bTypická ománská pláž - krásná a liduprázdná
33904781555_1d5a3f6f53_bUličky města Sur, v poledne téměř vylidněné
33904781205_1cb7381993_bJedna z krásných mešit města Sur
33775444131_35bb26b22d_bDámské krejčovství v Suru
33904780345_ece1bc4f7a_bPolední idylka na pobřeží v Suru
33775442851_706f55faeb_bVjezd do přístavu v Suru
33519870230_78060e4bd7_bPolední siesta a dopisování deníku v Suru
33904779545_3511c24ccb_bPsí rodinka na pláži v Suru
33775441931_8773e2a43b_bZlatá pláž v Suru
33904779635_27c1fba1eb_bUlice města Sur
33775441401_f80106593f_bPolední procházka po rozpáleném nábřeží
33904778985_80cebe08d6_bStádo koz se odchází schovat někam do stínu
33775440961_db67d8a9af_bČást přístavu v Suru
33519869000_7fce8beac5_bSur - dávno po poslední plavbě
33904777895_7799c7eeba_bSur - Námořní muzeum
33519868350_13ee72718f_bSur - dál už to prostě není potřeba
33519868180_05a4d55f76_bSur - záliv střežený pevností na skále
33748318282_cf75ccde88_bSur - vyschlé nábřeží
33904776765_9650dc5e68_bPečlivě vybudovaná ochrana zálivu
33775425111_3b468f47eb_bPečlivě vybudovaná ochrana zálivu
33904776365_167e272e1a_bSur se svým zálivem z nadhledu
33775439421_9e696209ce_bPečlivě vybudovaná ochrana zálivu - nejvyšší pevnůstka
33519866880_c83e7ba541_bInspirativní...
33748316792_322063aef7_bZáliv v Suru za odlivu
33775438131_ce6231eaae_bOdliv v surském zálivu
33904774805_5cce9ccd91_bTrochu jiný pohled na Sur
33775437491_4f122a1d61_bRybářské lodě za polední siesty
33904774195_13a47d1733_bPořádnému pobřežnímu městu nesmí chybět maják
33904774065_2ae48696d1_bSur. Tečka.
33775437101_9c8ec37693_bLogování kešky nad Surem
Šátek výjimečně chybí, protože by ve větru rychle odletěl.Kozy na tom tvrdě makaj...
33775435001_f09dbf2634_bPodvečer na tajné, ukryté pláži
33775435121_1e67f8b7d8_bRybářská večeře - příprava
Omáčka plná brambor, zeleniny a mořské havěti, dnes vylovené - nejlepší jídlo a přímo od rybářů.Večeře v rybářském domku
Omáčka se sea food se samozřejmě také jí chlebem a rukou, jak jinak.Veselá společnost v rybářském domku
Ománští rybáři, želví pečovatelé a studenti když se sejdou, tak je sranda.Noční výprava za želvami kladoucími vejce
Želví maminka hledá správně suché a teplé místo, pro vyhrabání hnízda a nakladení vajec.Noční výprava za želvami kladoucími vejce
Potkali jsme jenom jednu želvu, ale byl to macek!Noční výprava za želvami kladoucími vejce
Želví mamině se focení moc nelíbilo, no však už končíme...
Max elevation: 76 m
Min elevation: -39 m
Average speed: 41.68 km/h
Total time: 11:54:49