Vietnam
Oficiální název: Vietnamská socialistická republika
Hlavní město: Hanoj (Hanoi)
Měna: Vietnamský dong (VND)
Státní zřízení: socialistická republika
Jazyk: vietnamština
Náboženství: budhismus, křesťanství
Telefonní předvolba: +84
Národní doména: .vn
Kód země: VN

Vietnam je svérázná a zejména díky své kuchyni stále populárnější země, táhnoucí se jako mýtický drak podél východního pobřeží poloostrova Zadní Indie. Země, jejíž poměry nám lehce naznačují početné komunity Vietnamců provozujících tržnice, večerky a bistra v České republice – země tvrdých obchodníků, ale i bohatých tradic a pevně semknutých rodin.

Vietnam je jednou ze zemí, kterou těžce poznamenaly válečné konflikty, jež se na jejím území odehrály, a přestože od posledního z nich uplynulo již několik desítek let a země je sjednoceným celkem, rozdíly mezi historicky komunistickým severem a jihem, který měl vždy mentalitou blíž k Thajsku a Kambodži, jsou i dnes dost patrné.

I přes současné socialistické zřízení je však Vietnam velkým lákadlem regionu, a to ať se sem vydáš na kratší dovolenou a jen do určité oblasti, anebo si – stejně jako my – zaplatíš rovnou tříměsíční víza a prozkoumáš zemi důkladněji. Mimochodem všechna víza v roce 2015 slevnila na polovinu (a navíc se dají ve většině případů řešit elektronicky), a tak si stačí jen vybrat, za čím se do Vietnamu vypravit.

Může to být úrodná delta řeky Mekong na jihu země, díky vysoké úrodnosti doslova “mísa rýže”, ale také levného tropického ovoce, se zázemím moderního Ho Chi Minhova města s veškerým myslitelným komfortem, případně můžeš jen kousek popojet do Mui Ne či Nha Trangu za surfařskými lokalitami, úžasnými plody moře a starověkou kulturou Čampa. Ve středním Vietnamu nalezneš císařské město Hué a majestátní hrobky v jeho okolí, nebo pozůstatky moderní historie v Demilitarizované zóně. Sever tě pak okouzlí krasovou krajinou, skalními homolemi, jeskyněmi i vysokými horami na hranicích s Čínou, kde lidé z mnoha horských etnik pěstují rýži na nedozírných zelených terasách.

Mapa ze země Vietnam
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Všechny deníkové zápisky ze země Vietnam
Naše cesty do země Vietnam
Naše články jinde ze země Vietnam

Přidat komentář